Jump to content

Πρόβλημα Με Αστερίες ......


Recommended Posts

Εδώ και καιρό το ενυδρείο μου έχει γεμίσει με αστερίες,

μπορεί κάποιος να μου πει πως θα τους ξεφορτωθώ , είναι μέσα

από της πέτρες βγάζουν τα πόδια τους σαν κεραίες και αρπάζουν

ότι βρουν ,άσε που ενοχλούν και τα κοράλλια και στρεσάρονται ,

αν υπάρχει κάποιο γιατρικό η κάποια γαρίδα που να τους τρώει …….. :bigemo_harabe_net-86: :bigemo_harabe_net-86:

post-49151-0-50760000-1330775314_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι αστερίες τα συγκεκριμένα... ο αστερίας δεν συλλαμβάνει την τροφή με τα πλοκάμια.

Το είδες ότι είναι αστερίας? και τόσοι πολλοί μαζεμένοι σ ε΄να βράχο !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Θα πιάσω έναν το απόγευμα και θα βάλω Φώτο ,

Πάντως είναι αστερίες σίγουρα ………..

Link to comment
Share on other sites

μηπως ο βραχος ειναι μεσογειακος?γιατι το εχω ξαναδει σε βραχους μεσογειακους και οντως ειναι ενοχλιτικοι.

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα και έβγαλα ένα βραχάκι από το ενυδρείο και το έκανα

Κομματάκια με μια ψαλίδα και ορίστε το αποτέλεσμα ……… :bigemo_harabe_net-75:

post-49151-0-20295000-1330790321_thumb.jpg

post-49151-0-80546700-1330790323_thumb.jpg

post-49151-0-88505100-1330790326_thumb.jpg

post-49151-0-71389500-1330790329_thumb.jpg

post-49151-0-51759700-1330790332_thumb.jpg

post-49151-0-20358200-1330790335_thumb.jpg

post-49151-0-18548000-1330790337_thumb.jpg

post-49151-0-37846800-1330790339_thumb.jpg

post-49151-0-15618000-1330790343_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ τέτοιους.

Link to comment
Share on other sites

Τα είδα και τρόμαξα.Διάβασε ενα άρθρο και πες μας τι είναι γιατί απο τις φωτό δεν βγάζω άκρη.

http://www.wetwebmed...rittlestars.htm

Και κοίτα να δεις αν είναι reef safe γιατί δεν είναι όλα τα είδη και πολλά με την πρώτη ευκαιρία μπορεί να σου αρπάξουν κανένα ψάρι.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Οι οθιουροι,οσο ειναι μικρη δεν ενοχλουν πουθενα,ισα ισα κανουν και φοβερη δουλεια στον καθαρισμο....οταν μεγαλωσουν,καποιες αποψεις λενε,οτι πειραζουν...εμενα οσα χρονια ειχα τον μεγαλο μου,ποτε δεν πειραξε κατι

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Οι οθιουροι,οσο ειναι μικρη δεν ενοχλουν πουθενα,ισα ισα κανουν και φοβερη δουλεια στον καθαρισμο....οταν μεγαλωσουν,καποιες αποψεις λενε,οτι πειραζουν...εμενα οσα χρονια ειχα τον μεγαλο μου,ποτε δεν πειραξε κατι

oφιουροι( Ophiura brittlestar )

Link to comment
Share on other sites

Εάν έπαιρνα μια γαρίδα αρλεκίνο θα έκανε δουλεία με τους αστερίες ?

post-49151-0-09138800-1330791895_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μα οι οφιουροι ειναι κ ομορφοι οργανισμοι και χρησιμοι ,τρωνε υπολοιματα τροφης αλγες κτλπ... αλλοι τους τους αγοραζουν και συ θελεις να τους στειλεις-ξεφορτωθεις :bigemo_harabe_net-89: ? αμα ειναι πιασε και αρχιζε να μοιραζεις σε χομπιστες..... :bigemo_harabe_net-139:

Link to comment
Share on other sites

ασε να τους δει και ο Geso να μας κανει μια αναληση και να μας πει τι παιζει ακριβως μ αυτους που εχεις....

Link to comment
Share on other sites

Ophiocoma echinata Πρέπει να είναι,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για το ενυδρείο σου.

http://species-identification.org/species.php?species_group=caribbean_diving_guide&id=392

http://www.thatpetplace.com/pet/prod/208773/product.web

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω προσωπικά, οι συγκεκριμένοι οφίουροι είναι άκακοι και κακοί συνάμα, θα πάθεις πλάκα σύντομα πόσο πολύ θα αναπτυχθούν και τι κακό θα σου κάνουν, έκανα και εγώ το μέγα λάθος να βάλω εν γνώση μου μέσα στο ενυδρείο μου για λόγους βιοποικιλότητας και καλά να καθαρίζουν τα απομεινάρια τροφής, αυτό που έχω να πω είναι ότι σύντομα μέσα σε ένα χρόνο τους κυνηγούσα και έκανα τα πάντα, μπορώ να σου πω τι για να τους ξεφορτωθώ, το πρόβλημα που μου δημιουργούσαν είναι ότι όταν τάιζα άρπαζαν φαγητό, ενοχλούσαν τα κοράλλια για να τρέφονται από την βλέννα τους σε ενοχλητικό βαθμό θα έλεγα και έμπαιναν μέσα στις αντλίες και τις μπούκωναν, αν ήταν μέσα σε μια τρύπα και πάει να αναπτυχθεί ένα κοράλλι φροντίζουν να μην αναπτυχθεί και καλύψουν την τρύπα τους. Η γαρίδα δεν θα κάνει τίποτα γιατί δεν τρέφεται με αυτούς, πήρα τρεις εκείνο το διάστημα και ξέρω, ζωντανό που να τρέφεται και να είναι reef save δεν έχω βρει μέχρι τώρα και μιας και εχινώδερμο άσε που είναι χτικιό και δεν πλησιάζει τίποτα. Το μόνο που βρήκα να το αντιμετωπίζει είναι το salifert exit, ρίχνεις μια καλή δοσολογία και κατσιάζουν και βγαίνουν σχεδόν όλα από τις τρύπες, σε εκείνη την φάση τα ρουφάς όλα όσα βρεις γιατί μετά από καμιά ώρα συνέρχονται πάλι, όσα ζήσουν μετά από μερικές μέρες κάνεις πάλι το ίδιο μέχρι να τελειώνουν σχεδόν όλα ή να τα κοντρολάρεις σε μικρούς αριθμούς. Προσωπική εμπειρία το συγκεκριμένο, όποιος έχει εμπειρία αντίθετη ας την παραθέσει.

Επίσης θα μπορούσες να βγάλεις και να ντιπάρεις όλα τα βράχια και να απαλλαγείς μια και έξω, αυτό φυσικά αν σου προκαλέσουν μεγάλα προβλήματα όπως παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Θα τους αφήσω όπως είναι και ο ΘΕΟΣ βοηθός ,

Αρκεί να μην βγουν από το ενυδρείο και με φάνε …………………….. :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα μιλήσω προσωπικά, οι συγκεκριμένοι οφίουροι είναι άκακοι και κακοί συνάμα, θα πάθεις πλάκα σύντομα πόσο πολύ θα αναπτυχθούν και τι κακό θα σου κάνουν, έκανα και εγώ το μέγα λάθος να βάλω εν γνώση μου μέσα στο ενυδρείο μου για λόγους βιοποικιλότητας και καλά να καθαρίζουν τα απομεινάρια τροφής, αυτό που έχω να πω είναι ότι σύντομα μέσα σε ένα χρόνο τους κυνηγούσα και έκανα τα πάντα, μπορώ να σου πω τι για να τους ξεφορτωθώ, το πρόβλημα που μου δημιουργούσαν είναι ότι όταν τάιζα άρπαζαν φαγητό, ενοχλούσαν τα κοράλλια για να τρέφονται από την βλέννα τους σε ενοχλητικό βαθμό θα έλεγα και έμπαιναν μέσα στις αντλίες και τις μπούκωναν, αν ήταν μέσα σε μια τρύπα και πάει να αναπτυχθεί ένα κοράλλι φροντίζουν να μην αναπτυχθεί και καλύψουν την τρύπα τους. Η γαρίδα δεν θα κάνει τίποτα γιατί δεν τρέφεται με αυτούς, πήρα τρεις εκείνο το διάστημα και ξέρω, ζωντανό που να τρέφεται και να είναι reef save δεν έχω βρει μέχρι τώρα και μιας και εχινώδερμο άσε που είναι χτικιό και δεν πλησιάζει τίποτα. Το μόνο που βρήκα να το αντιμετωπίζει είναι το salifert exit, ρίχνεις μια καλή δοσολογία και κατσιάζουν και βγαίνουν σχεδόν όλα από τις τρύπες, σε εκείνη την φάση τα ρουφάς όλα όσα βρεις γιατί μετά από καμιά ώρα συνέρχονται πάλι, όσα ζήσουν μετά από μερικές μέρες κάνεις πάλι το ίδιο μέχρι να τελειώνουν σχεδόν όλα ή να τα κοντρολάρεις σε μικρούς αριθμούς. Προσωπική εμπειρία το συγκεκριμένο, όποιος έχει εμπειρία αντίθετη ας την παραθέσει.

Επίσης θα μπορούσες να βγάλεις και να ντιπάρεις όλα τα βράχια και να απαλλαγείς μια και έξω, αυτό φυσικά αν σου προκαλέσουν μεγάλα προβλήματα όπως παραπάνω.

Τι είπες τώρα ρε Nervas ?

Και ότι ζαχάρωνα έναν για το mini reef μου αλλά το petshopάδικο έιχε μόνο μεγάλου μεγέθους και ήταν κάπως δυσανάλογο για το χώρο μου.

Με προβλημάτισες πολύ και θα το ξανασκεφτώ σοβαρά να αποκτήσω έναν ....

Τηνκσ πάντως για την όλη καταγραφή, κάθε μέρα μαθαίνουμε απίστευτα πράγματα από το φόρουμ, τους παλιούς και τους έμπειρους από εσάς !!

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...