Jump to content

Συνθέσεις Με Βράχους.


Aiolos

Recommended Posts

Συνθέσεις με βράχους.

Πολλοί από εμάς αγοράζοντας βράχο, (που τις περισσότερες φορές δεν έχουμε τη δυνατότητα επιλογής στα κομμάτια όπως θα θέλαμε), καταλήγουμε στο να τους τοποθετούμε «συντηρητικά» τον έναν πάνω στον άλλον, δίπλα-δίπλα κλπ, δημιουργώντας διάφορες συνθέσεις στο τοπίο, άλλες φορές καλύτερες και άλλες όχι.

Αν ασχοληθούμε λίγο παραπάνω και αφήσουμε την φαντασία μας πιο ελεύθερη, θα μπορέσουμε να δημιουργήσουμε ενδιαφέροντα συμπλέγματα, και που από μόνα τους σαν σύνθεση θα είναι πολύ πιο όμορφα απ ότι μια «ξερολιθιά» ή ένα «νταμάρι»

Ας δούμε τι μπορούμε να κάνουμε (και πως) με τρία κομμάτια βράχου…. που από μόνα τους είναι ας πούμε συνηθισμένα….

post-13206-0-75730100-1330899651_thumb.jpg

Οι οδηγίες αφορούν συνθέσεις με νεκρό φυσικό βράχο, αλλά με λίγη προσοχή θα μπορούσε να γίνει και σε ζωντανό.

Για την κόλληση χρησιμοποιήθηκε η SpeedGlue της korallen zuht, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και λευκό τσιμέντο τύπου Portland.

Απλά η συγκεκριμένη κόλλα/τσιμέντο (γιατί περί αυτού πρόκειται), περιέχει στη σύνθεσή της και κάποια άλλα υλικά που την κάνουν πιο εύπλαστη.

Προσοχή γιατί αν την δουλέψετε με γυμνά χέρια πιθανών να σας κάνει πληγές.

Πριν αποφασίσετε για την σύνθεση, πειραματιστείτε με τους βράχους για διάφορες θέσεις/σημεία που θα μπορούσε να κολληθεί.

Τα σημεία αυτά των επαφών μπορείτε να τα λειάνετε με κάποιο σιδηροπρίονο ώστε να έχουν καλύτερη επαφή.

Με ένα τρυπάνι ανοίξτε τρύπες και στα δύο κομμάτια που πρόκειται να ενωθούν, τοποθετώντας μια πλαστική «καβίλια» που θα μπορούσε να είναι ακόμη και ένα στυλό τύπου BIC.

Εγώ χρησιμοποίησα πλαστικές βίδες.

post-13206-0-17584000-1330899868_thumb.jpg

post-13206-0-62142200-1330899707_thumb.jpg post-13206-0-92213800-1330899756_thumb.jpg

Αφού υγράνουμε τα δύο σημεία του βράχου που πρόκειται να κολληθούν, απλώνουμε την κόλλα και τα προσαρμόζουμε στη θέση τους σταθερά. Με ένα μαχαίρι μπορούμε να γεμίσουμε τα κενά κάτω και ενδιάμεσα από τους βράχους ώστε η κόλληση να είναι πιο σταθερή.

post-13206-0-98769400-1330899807_thumb.jpg

Επίσης σε ορισμένα σημεία μπορούμε να προσαρμόσουμε μικρά κομμάτια από βράχο ώστε να δέσει καλύτερα, (σαν νεύρο δηλαδή ενώνοντας τα δυο κομμάτια) και να δώσει μια πιο φυσική όψη.

Αν μας ενδιαφέρει και η λεπτομέρεια, όπως είναι νωπό ακόμη το τσιμέντο το πασπαλίζουμε με βρεγμένο αραγωνίτη και με ένα σκληρό πινέλο το «χτυπάμε» ώστε να κολλήσει.

post-13206-0-04774100-1330899931_thumb.jpg

Με τον ίδιο τρόπο συνεχίζουμε και για τα υπόλοιπα κομμάτια που θα μπορούσε να είναι παραπάνω από δυο, δημιουργώντας έτσι μια δενδροειδή μορφή σύμφωνα με τις δικές μας αισθητικές ανησυχίες.

Και επειδή μια εικόνα χίλιες λέξεις,....

post-13206-0-83279100-1330899980_thumb.jpg

....αλλά το βίντεο είναι ακόμη πιο.. φλύαρο !!!

Καλές βραχοσυνθέσεις !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

τουμπανο!!! δεν εχω λογια!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ απλό και έξυπνο. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι πρέπει να κάνεις ενα e-shop να φτιάχνεις και να πουλάς βράχο κατα παραγγελία σε όλο τον κόσμο!

Link to comment
Share on other sites

... εγώ λέω μήπως πρέπει να με κοιτάξεις λίγο γιατρέ μου, γιατί δεν έχω ησυχία !!! :bigemo_harabe_net-74:

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Διοχετεύεις ενέργεια δημιουργική και μας δίνεις και ιδέες! Είσαι ο Κύρος Γρανάζης του AZ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν πάντα τον θαύμαζα για την εφευρετικότητα του από παιδί... λες να διαμόρφωσε τον χαρακτήρα μου το πολύ διάβασμα των Μίκυ Μάους !!!

Θέλω και έναν Γλόμπο !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φοβερη δουλεια και οραια παρουσιαση.!!!! :bigemo_harabe_net-64: Μια ερωτηση αν παταει μεγαλο μερος του βραχου κατω στον αραγωνιτη,ειναι κακο η καλο για θεμα κυκλοφοριας ή μαζεμα βρομιας?

Link to comment
Share on other sites

Εφ όσον πατάει ο βράχος στον αραγωνίτη, στα σημεία αυτά θα συσσωρεύεται βρομιά εάν η κυκλοφορία δεν είναι αρκετή.

Για να το αποφύγεις αυτό μπορείς να βάλεις κάτω από τον βράχο στηρίγματα έστω και μικρά βραχάκια (σαν ποδαράκια), ώστε να σηκωθεί λιγάκι δημιουργώντας και ένας είδος σπηλιάς από κάτω. Έτσι η κυκλοφορία θα είναι καλύτερη από κάτω του, μειώνοντας την πιθανότητα να μαζευτεί βρωμιά.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για νεκρό βράχο ή μπορούν να εφαρμοστούν και σε ζωντανό;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και σε ζωντανό.... όσο λιγότερο είναι χωμένος στον αραγωνίτη τόσο πιο περισσότερη ζωντανή επιφάνεια βράχου θα έχεις.

Μέχρι τώρα και εγώ (εδώ και 5 χρόνια) τον έχω τοποθετημένο στον αραγωνίτη και αφού ήρθε ο καιρός να αλλάξω το τοπίο σκέφτομαι να τους βάλω "ποδαράκια" από μικρά κομμάτια βράχου.... όπου μπορώ εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Οι πλαστικές βίδες πρέπει να είναι κάποιων προδιαγραφών/ έχουν κάποια ειδική ονομασία;

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, απλά επέλεξα βίδες γιατί προϋπήρχαν, αλλά η δουλεία σου μπορεί να γίνει και με οτιδήποτε πλαστικό. Να φανταστείς ότι κάποια κομμάτια τα ένωσα με το εσωτερικό έμβολο μιας σύριγγας!!!.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...