Jump to content

Παρουσιαση Reef 350 Lt Μικτα.


pantherdim

Recommended Posts

Ενυδρειο aquael vision 280 λιτρα + 75 sub

Φωτισμος Arcadia stand 4/54

Λαμπες 1 purple plus 2 aqua blue plus 1 blue special

Skimmer red sea prizm stand on the sub

Υπερχιληση diy φ25

Επιστροφη eheim compact 2000

UV συνεχως 24 ωρο

Μετρησεις

kh 8,5 (elos)

ph 8,3 (electronic ph meter)

p4 0 (api) αν και πιστευω πως υπαρχουν γιατι ειχα προβλημα πρασινης αλγης...

ca 430 (salifert)

NO2 0 (api)

NO3 0 (api)

NH3/NH4 0 (api)

MG 1420 (salifert)

Ψαρακια

bluetank 1

bicolor dottyback 1

Cryptocentrus leptocephalus 1

Amphiprion melanopus 2

zebra damselfish 2 (killer)!!!

και 1 γιατρος

blue Tuxedo urchin 1

Astropecten polycanthus 1

+ 1 αστερια απο τα μερη μου (παραλια γιανισκαρι)

Holothuria sp 1

corals

Montipora capricornis

Acropora

hystrix

zoanthous

και αρκετα απο ειδη Mushroom Corals.

Υ.Γ. η σινουλαρια η αριστερη εχει κατεβει κατω.Και εχει παει η hystrix στην θεση της.post-48489-0-55050500-1330966659_thumb.jpgpost-48489-0-82774500-1330966683_thumb.jpgpost-48489-0-51560600-1330966709_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι... άμα γεμίσει ο βράχος με διάφορα κοράλλια, μανιτάρια, ζωάνθους θα είναι ακόμη πιο μαγικό.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα Χρηστο οι φωτο το αδικουν το συστημα σου (οχι οτι δεν εισαι καλoς φωτογραφος ;) ) αλλα απο κοντα ειναι πολυ ποιο ομορφο.....Εν το μεταξυ αφου η σινουλαρια ειναι παρακατω και επιτελους βρηκες ενα καλο μερος για την hystrix σου,θελουμε και ποιο προσφατες φωτο :ph34r: (τι το εχεις το μηχανιμα να καθεται???)

Αυτο που εχω να πω ειναι πως με το μερακι που εχεις,την τρελη οργανωση και την ορεξη ειναι ενα πολλα υποσχομενο ενυδρειο που σιγορα θα μας καταπληξη με την εξελιξη του :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα Χρηστο οι φωτο το αδικουν το συστημα σου (οχι οτι δεν εισαι καλoς φωτογραφος ;) ) αλλα απο κοντα ειναι πολυ ποιο ομορφο.....Εν το μεταξυ αφου η σινουλαρια ειναι παρακατω και επιτελους βρηκες ενα καλο μερος για την hystrix σου,θελουμε και ποιο προσφατες φωτο :ph34r: (τι το εχεις το μηχανιμα να καθεται???)

Αυτο που εχω να πω ειναι πως με το μερακι που εχεις,την τρελη οργανωση και την ορεξη ειναι ενα πολλα υποσχομενο ενυδρειο που σιγορα θα μας καταπληξη με την εξελιξη του :bigemo_harabe_net-64:

Σε ευχαριστω φιλε γιωργο για τα καλα σου λογια. :)

Οσο για την σινουλαρια εχει κατσει προσορινα κατω γιατι θα φραγκαριστει. δεν αλλαζει και κατι στης φωτο. αλλα υποσχομαι θα ανεβασω και αλλες.

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι... άμα γεμίσει ο βράχος με διάφορα κοράλλια, μανιτάρια, ζωάνθους θα είναι ακόμη πιο μαγικό.

Αχ αυτο περιμενω, σιγα σιγα ομως...η υπομονη ειναι χρυσος.

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτο περιμενω, σιγα σιγα ομως...η υπομονη ειναι χρυσος.

Αυτό ξαναπεστο.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερο το στισιμο του βραχου,πολυ ωραιο το ενυδρειο μπραβο να το χαιρεσαι. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι κλπ συγχομπιστες μου Δυστηχος η Ευτυχως ξενικιαζω και παω σε αλλο σπιτι, που αυτο θα φερει και χαρα και λυπη....Γιατι.

Η χαρα μου ειναι πως σκεφτομαι η σκεφτομουν H θα παρω ενα μεγαλυτερο σε λιτρα χεχεχεχε....Αυτο εγινε πραγματικοτητα... :bigemo_harabe_net-134:

Σκεφτομουν ενα 1,80*60*65 = 700 λιτρα..Αλλα βγαινει πολλα στα παντα....Οποτε βρηκα σαν το δικο μου αλλα 1,5 μετρο στα 400 λιτρα ;)

Που μου ερχεται ποιο οικονομικα.any way.....Το κακο ειναι πως σκεφτομαι το αλλο 375 λιτρα...το καινουργιο 550 λιτρα....(Σκεφτομαι να βαλω sump 150 λτρ + ενα μεγαλυτερο skimmer πχ deltec 600? ισως?)Οποτε θα γινει και μαχη με τον αραγωνιτη ανακατεμα οσπου να μπει και αλλος αραγωνιτης + και αλλος βραχος κτλπ.....Θα επηρεασει πιστευω πολλυ το συστημα και εχω κοραλια και ψαρακια.....Την φοβαμαι την δουλεια....Οποτε σκεφτομαι να κανω.Καταρχας το καινουργιο ενυδρειο θα παει σπιτι μαζι με επιπλο,sump υπερχιλησεις ολα δλδ κομπλε να περιμενει το νερο, το παλιο οσο μπορω να παρω περισοτερο και γενικοτερα θα γινει μια ανακατοσουρα....Γιατι θα μπουν και αλλοι βραχοι κτλπ. Πικρα εν ολιγης....Αυτο που σκεφτομαι κανα 2 μερες τα ψαρακια να τα βαλω σε γουβαδες, και τα κοραλια να τα δωσω σε κανεναν φιλο για φιλοξενεια...Και πραγματικα εχω αγχωθει με αυτο το ζητημα..... Κατι αλλο για να με παρηγορησετε??Ουφ.. :bigemo_harabe_net-132:

Υ.Γ η μετακομιση θα γινει σε κανεναν μηνα..+

Έγινε επεξεργασία - pantherdim
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό και με τις λιγότερες απώλειες εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Χρίστο,κάπου μπερδεύτηκα....τα 2 ενυδρεία θα τρέξουν ταυτόχρονα για κάποιο χρονικό διάστημα ή όχι???τα ψάρια θα μπορούσες θα τα βάλεις σε βούτες με κυκλοφοριτές,θερμοστάτες και φώς για κάποιες μέρες μέχρι να κατακάτσει η ανακατωσούρα του νέου....σαφώς εγώ θα περνούσα όλο το παλιό νερό στο νέο ενυδρείο,και θα συμπλήρωνα το υπόλοιπο με φρέσκο....οσο για το skimmer με βρήσκεις 1000% σύμφωνο

Link to comment
Share on other sites

Κατα την ταπινη μου γνωμη το καλητερο θα ηταν να το κανεις σταδιακα.φτιαξε νερο μετα απο λιγες μερες βαλε τον αραγωνιτη απο το αλλο ενυδρειο,μετα τον βραχο και παει λεγοντας.Περσι τον Μαη ειχα ενα ατυχιμα(μου εσπασε το ενυδρειο) αναγκαστικα να τα μεταφερω κατευθειαν σε αλλο,την πρωτη μερα καλα και μετα νιτρικα φοσφορικα στα υψη λογο της ανακατοσουρας με αποτελεσμα πολες απωλειες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...