Jump to content

Θεμα Με Ρεφρακτομετρα..


Recommended Posts

Καλησπερα, ηρθε ο xkyriakct σπιτι μου να δουμε την αλατοτητα του ενυδρειου μου.Ο Χρηστος εχει ρεφρακτομετρο απο ebay και εγω εχω το Sybon και δεν τα καλιμπραραμε ποτε.Μετρησαμε εξαρχης το νερο της βρυσης μου και εδειξαν και τα δυο 1.000 . Μετρησαμε με το ultrapurewater απο το μπουκαλακι που ειχε το Sybon μεσα για καλιμπραρισμα και μετρησαμε και τα δυο 1.000.

Πηραμε ενα φυσιολογικο ορο που κανω πλυσεις τα μωρα, sodium chloride 0.9% και μετρησανε και τα δυο 1.006 .

Μετραμε λοιπον το νερο του ενυδρειου και βγαζει του Χρηστου το ebay 1.022 και το Sybon 1.024.

Αποφασισαμε και βαλαμε σε ενα ποτηρακι του καφε λιγο νερο ενυδρειου και ριξαμε μεσα ενα κομματακι αλατι και το αφησαμε να λιωσει.

Μετα μετρησαμε και με τα δυο παλι 1.032 του Χρηστου 1.035 το Sybon...

Ετσι ειπαμε να τα καλιμπραρουμε με το νερακι απο το μπουκαλι της Sybon και τα δυο ακριβως τελεια στο 1.000, με την μπλε γραμμη να "σκιζει" την γραμμουλα του 1.000.

Μετρησαμε παλι το ενυδρειο και παλι τα ιδια.. 1.022 με 1.024 ..

Eχουμε καταμπερδευτει... ξερεις κανεις γιατι μπορει να συμβαινει αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η κλίμακα που έχει το καθένα και όταν λέω κλίμακα εννοώ το κενό(διάστημα) μεταξύ των γραμμών που είναι χαραγμένες δεν είναι το ίδιο?

Με το μάτι βεβαία δεν μπορούμε να το διακρίνουμε αλλά όσο ανεβαίνει το salinity μεγαλώνει η διαφορά από ότι κατάλαβα!(1022-1024 2 βαθμούς διαφορά ενώ στα 1032-1035 3 βαθμούς διαφορά!) Στο 1000 είναι ιδία γιατί απλά αυτό χρησιμοποιούν για βάση!!

Λέω εγώ τώρα…..είναι και πρωί….. :bigemo_harabe_net-101:

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχνάμε και μια "μικρή" λεπτομέρεια.

Την διαφορά ποιότητος οργάνου.

Άλλο το sybon και άλλο ένας τυχαίος φτηνός Κινέζος από ebay.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια , αυτή ειναι η διαφορά! Απλά μ'αρέσουν τα δύσκολα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...