Jump to content

Resun Chiller


StanleyQ

Recommended Posts

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει άποψη για τα Chiller της resun. To συγκεκριμένο, κοστίζει €260 με τα μεταφορικά...!!!

http://www.fish-street.com/product_details.php?category_id=117&item_id=260&currency_code=EUR

Link to comment
Share on other sites

ειχα το μικρο μοντελο, resun CL-150 σε 100 λιτρα

μια χαρα αποδοση και αθορυβο!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα δουλευουνε αλλα ελπιζω να μην σκεφτεσαι να το φερεις απο εκει,καθως λογω ογκου,βαρους θα εχει απιστευτα μεταφορικα αλλα και τελωνειο...

Link to comment
Share on other sites

Τα μεταφορικά κοστίζουν €60 και από τελωνείο δε νομίζω να ισχύει κάτι γιατί παραδίδεται από UK warehouse λέει...

Link to comment
Share on other sites

οκ,αλλα εαν φτανεις τα 320 μπορεις να παρεις καποιο μεγαλυτερης αξιοπιστιας και καλυτερης μεταπωλησης οπως πχ τα teco με σχετικα λιγα παραπανω χρηματα..

Link to comment
Share on other sites

οκ,αλλα εαν φτανεις τα 320 μπορεις να παρεις καποιο μεγαλυτερης αξιοπιστιας και καλυτερης μεταπωλησης οπως πχ τα teco με σχετικα λιγα παραπανω χρηματα..

Μήπως μπορείς να μου πεις που μπορώ να βρω το teco?

Link to comment
Share on other sites

Εαν καταλαβα καλα, το resun βγαινει 260 ΜΑΖΙ με τα μεταφορικα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα για καινουργιο κοιτα στον πετ για μεταχειρισμενο σε αγγελιες

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το ζητημα με τετοια προιοντα ειναι τα ανταλλακτικα.ακομη και αν το παρεις σε πολυ καλη τιμη,ποιος θα σε υποστηριξει εαν παθει κατι?

πολυ σημαντικο να μην μεινεις οταν το χρειαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτόν ακριβώς το λόγο άνοιξα το θέμα. Αν κάποιος έχει εμπειρία από τα συγκεκριμένα chiller να τη μοιραστεί μαζί μας, Απ' ότι έχω ακούσει πάντως η συγκεκριμένη μάρκα είναι αρκετά αξιόπιστη για "κινέζικη"...

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου οτι όλα παράγονται κίνα,και μετά τα βαφτίζουν οτι τους συμφέρει.Και εγώ την ψάχνω την δουλειά για το πιο μικρό μοντέλο που βγαίνει στα 180!Καλή φάση που τα στέλνει απο Αγγλία χωρίς τελωνεία και έξτρα άγχος,και αν πάθει κάτι στον χρόνο έχει εγγύηση.Αυτές οι τιμές για chiller πριν λίγα χρόνια ηταν όνειρο ζω μην με ξυπνάτε!

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου οτι όλα παράγονται κίνα,και μετά τα βαφτίζουν οτι τους συμφέρει.Και εγώ την ψάχνω την δουλειά για το πιο μικρό μοντέλο που βγαίνει στα 180!Καλή φάση που τα στέλνει απο Αγγλία χωρίς τελωνεία και έξτρα άγχος,και αν πάθει κάτι στον χρόνο έχει εγγύηση.Αυτές οι τιμές για chiller πριν λίγα χρόνια ηταν όνειρο ζω μην με ξυπνάτε!

+1 Αλλα με την εγγύηση δεν τον πιστευω τον τύπο γιατι εχω πάρει αρκετα πράγματα αλλα όταν χάλασε ο controller απο το BOYU WM-3 τον χρέωσε κανονικά (30euro χωρις τους κυκλ/τες) ...παρόλο που το είχα ουτε 5 μήνες....

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω μαζι σας οσο αφορα το φθηνο και ποιοτικο.

δεν μιλαμε ομως για αντλια η για θερμοστατη.μιλαμε για τσιλερ που αν για καποιο λογο ''μεινει'' στο κατακαλοκαιρο θελεις λυση χθες!!! και οχι σε 10 -15 μερες........δεν συνιστω την αγορα τσιλερ απο εξωτερικο.ακομη ομως και ετσι να ειναι και να το παρετε απο εξω,γνωριζετε εστω και εναν εισαγωγεα εδω ελλαδα που να μπορει να σας το υποστηριξει..??(προσωπικα δεν νομιζω να υπαρχει για αυτην τη εταιρεια και αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με).

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εαν το πάρει απο ελλαδα ξερεις καποιον που μπορει να το υποστηρίξει;

Εαν ξερεις ενημερωσε μας.

Να τα πουλάνε ξερουν όλοι...

Link to comment
Share on other sites

Από Άυγουστο του 2009 έχω το resun cl600 που είναι το ίδιο chiller με αυτό που θες να πάρεις (ο τύπος αλάζει μόνο). Το ενυδρειο μου είναι μεσογειακό και το λειτουργώ σε θερμοκρασίες 16-20 ºC τον περισσότερο χρόνο και κάνα μήνα το καλοκαίρι 21-22 °C, ουσιαστικά λειτουργεί όλο τον χρόνο και με βαρύ φορτίο, περιπου 350 λίτρα καθαρά. Δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα και το θεωρώ αρκετά αξιόπιστο chiller.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει τεχνική υποστήριξη στην Ελλάδα για το συγκεκριμένο chiller αλλά ένας ψυκτικός (κατα προτίμηση να ασχολείτε με επαγγελματική ψύξη) θα διορθώσει οποιαδήποτε βλάβη.

Αν θες να είσαι σίγουρος σε περίπτωση βλάβης, δες στην Ελληνικη αγορά για κάποιο chiller που θα έχεις άμεση αντικατάσταση με εφεδρικό, σε περίπτωση που η βλάβη είναι σοβαρή

Link to comment
Share on other sites

Και σοβαρή να είναι η βλάβη.....που ένα chiller στην ουσία δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο (compressor , controller & σωληνώσεις) επισκευάζεται πανεύκολα ! Όπως προείπαν και ένας ψυκτικός που ασχολειται το επισκευάζει!! Ακόμα και το ηλεκτρονικό κύκλωμα να χαλάσει 5 αντιστάσεις είναι και 2 ολοκληρωμένα που λέει ο λόγος. Το πρόβλημα είναι σε θέματα ανταλλακτικών συγκεκριμένων parts! Δηλαδή αν χαλάσει μια ένωση πλαστική μεταξύ chiller και σωληνώσεων ενυδρείου , η καμία uv τότε πρέπει να ψαχτείς αναγκαστικά! Εμένα χάλασε από το teco μου ένα Τ που έχει μεταξύ του chiller και τις αντλίας του με αποτέλεσμα να χάνει νερό! Πατέντα δεν μπορούσες να κάνεις και χωρίς αυτό βέβαια δεν μπορούσες να το δουλέψεις. Το ανταλλακτικό το βρήκα από την αντιπροσωπεία και μόνο.

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...