Jump to content

Αλλαγή Στα Υλικά Του Φίλτρου


steliosv

Recommended Posts

Εξωτερικό φίλτρο έχω. Απλά πιο πάνω λέγαμε ότι απλά να έπαιρνα ενα φίλτρο για να εχω μέσα υαλοβάμβακα απλά για την ροή του και να μαζεύει μικροσωματίδια και να καλύψει και μια νεκρη ζωνη, αντί να βάλω δηλαδη κυκλοφορητή. Ένα κινέζικο μίκρο σε μέγεθος είναι και παίρνει μεσα μόνο σφουγαρρι. Ούτως ή αλλως εξωτερικό έχω της EHEIM το 2224 ή το 2222 (Δεν θυμάμαι γιατί το είχα πάρει πριν 2-3 χρονια και δεν θυμάμαι σε ποιο είχα καταλήξει τελικα. Δεν ξέρω αν το γράφει και πουθενα πάνω στο φιλτρο)

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη κυκλοφορίας νομίζω είσαι κομπλέ. Αν τοποθετήσεις και την είσοδο-έξοδο του εξωτερικού φίλτρου σωστά πιστεύω πως καλύπτεις καλά το ενυδρείο.

Για να σου καθαρίσει το νερό, ή δοκίμασε να βάζεις filterwool στο εσωτερικό - οπότε γλιτώνεις προς το παρόν το έξοδο-, ή πάρε ένα φιλτράκι, φθηνο, το οποίο θα τοποθετείς στο ενυδρείο μόνο μια φορά στο τόσο. Το λέω από την άποψη του χώρου που θα σου τρώει ακόμα και ένα μικρό φιλτράκι, αλλά και από άποψη αισθητικής.

Εάν έχεις καταλήξει πως θα πάρεις κάποιο από τα δύο που λες παραπάνω, και δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή, σαφώς πάρε αυτό με τα πολλά l/hr.

Link to comment
Share on other sites

Το κινεζικο που εχει 700λτ/ωρα και 14 ευρω. Επισης αυτος στο πετ σοπ μου ειπε οτι αντι να βαλω αλλο φιλτρο να βαλω το σπρει μπαρ αντι για την πλατη να το βαλω στο πλαινο τζαμι πλαγια λοξα. Ετσι ωστε να καλυπτει και το κενο που μενει στις πετρες που δεν το πιανει ετσι οπως ειναι τωρα. Και να κοψω την εισοδο του φιλτρου ετσι ωστε να ειναι πιο ψηλα. μην ειναι τοσο χαμηλα στην αμμο και δεν θα εχω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...