Jump to content

Ωρες Λειτουργιας Θερμοστατη;


betta 21

Recommended Posts

Πόσες ώρες λειτουργεί ένας θερμοστάτης αν είναι 24 ώρες στην πρίζα; πχ. σε ενυδρείο 100 λίτρων με 100 watt θερμοστάτη

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με το ποσο κρυο εχει στον εξωτερικο χωρο

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να σου πω θα ειναι αυθερετο,Κατσε μια ωρα μπροστα στο ενυδρειο σου και γραφε καθε ποτε σβηνει ,και οταν αναβει ποσο κρατα,ετσι θα βγαλεις ενα μεσω ορο :)

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αυτό που έγραψε ο Κιχλιδάτος να ξεκινήσεις να μετράς την ώρα όταν πια έχει φτάσει το νερό του ενυδρείο στην θερμοκρασία που έχεις ορίσει στον θερμαντήρα.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως για να πάει ο θερμαντήρας στην θερμοκρασία που θες θα δουλεύει πολύ σε σχέση με το απλά να διατηρεί την θερμοκρασία σταθερή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παιδιά.Σχετικό είναι.Με θερμοκρασία δωματίου 18, αν βάλεις τον θερμοστάτη στους 18 δεν θα ανάβει ποτέ :bigemo_harabe_net-84:,αν τον βάλεις 26+ μπορεί και να μην κλείνει ποτέ.Η ΔΕΗ θα στα πει σίγουρα :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης θα λειτουργεί μέχρι να φέρει τη θερμοκρασία στο ορισμένο σημείο.Λογικά απο εκεί και μετά θα προσπαθεί να τη διατηρήσει εκεί και κάθε φορά που πέφτει η θερμοκρασία να την επαναφέρει.Όπως έγραψε και ο κιχλιδάτος ,ανάλογα με την θερμοκρασία του εξωτερικού χωρου και το μεγεθος του ενυδρειου,προσθετω εγώ,θα λειτουργει ο θερμοστάτης.Επειδή υπάρχουν διάφοροι παράγοντες ομως, δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς το χρόνο που δουλεύει ο θερμοστάτης σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να έχεις αξιόπιστη μέτρηση τοποθετείς έναν ελεγκτή θερμοκρασίας.Στην έξοδο θέρμανσης πριν την παροχή του θερμοστάτη τοποθετείς έναν αναλογικό χρονοδιακόπτη.Στις 12 το μεσημέρι (παράδειγμα) θέτεις την ένδειξη του χρονοδιακόπτη στην παρούσα ώρα.Την επόμενη μέρα στις 12 το μεσημέρι διαβάζεις την ένδειξη και βλέπεις πόσες ώρες έχει δουλέψει.Υπάρχουν και συσκευές που κάνουν αυτή τη δουλειά αλλά δεν είναι οικονομικός τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

ωραια ολα αυτα που λετε και ευχαριστω. ο θερμοστατης μου ομως ειναι θαμμενος και δεν μπορω να το κανω αυτο. υπαρχει λοιπον καποιος που το εχει κανει στο ενυδρειο του να μας πει τις μετρησεις τις δικες του;

Link to comment
Share on other sites

Θαμμένος; Τι θερμοστάτης είναι;

Link to comment
Share on other sites

απλος θερμοστατης resun 100w δεν εχει κανενα προβλημα που ειναι θαμμενος ειναι ετσι δυο χρονια και δεν εχω θεμα με αυτο ειναι ολα καλα.το θεμα ειναι αν εχει κανει κανεις μετρηση για το δικο του ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες θαμμένος τι ακριβώς εννοείς,διαφώτισε μας.

:)

Link to comment
Share on other sites

θαμμενος μεσα στα χαλικια στο πισω μερος του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

θαμμενος μεσα στα χαλικια στο πισω μερος του ενυδρειου

Θα σταθω στο θεμα των ωρων λειτουργιας.Αν ο θερμαντηρας ειναι θαμμενος,θα αναβει πολυ συχνα,γιατι απλα δεν υπαρχει ροη νερου πρακτικα εκει.Αρα αργει και να το θερμανει.Βαλε το θερμαντηρα σε ενα σημειο με εντονη ροη(πχ κοντα στην εισοδο ή εξοδο του φιλτρου)και ειναι σιγουρο,πως θα λειτουργησει λιγοτερες ωρες απ'οτι τωρα.

:)

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν θα υπαρχει ροη νερου ομως δεν θα κραταει περισοτερη θερμοτητα?ακομα και το χαλικι κραταει θερμοτητα και παραμενει ζεστο και νομιζω οτι με αυτον τον τροπο δεν ειναι πιο οικονομικο? :) σ'ευχαριστω πολυ Δημητρη που μπηκες στο θεμα :cheers:

Link to comment
Share on other sites

Για μετρα το πανω την μεση και τον βυθο του ενυδρειουσου να δεις αν εχει την ιδια θερμοκρασια ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ζεσταίνει μια μικρή περιοχή με σχεδόν στάσιμο νερό,οπότε θα σβήνει αμέσως.Σε λίγη ώρα θα ανάβει ξανά.Με λίγα λόγια η θερμότητα που θα "διαβάζει" δε θα έχει σχέση με το νερό του ενυδρείου.Η τοποθέτηση δεν είναι σωστή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εμενα στο 26 που τον εχω πιανει μεσα γυρω στους 28 με 30 βαθμους. αλλα τον εχω στην εισοδο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ τον έχω κοντά στην έξοδο του φίλτρου, έτσι διαμοιράζει σωστά την θερμοκραςσία σε όλο το ενυδρείο. Αλλά όχι θαμένο!

Τώρα για το πόσες ώρες ανάβει είναι κάτι πολύ σχετικό. Τώρα παράδειγμα το καλοκαίρι δεν ανάβει σχεδόν καθόλου... Το χειμώνα το έβλεπα που και που για λίγο...

Αν ανάβεις και air condition το καλοκαίρι πάλι θα ανάβει... δεν πιστεώ να έχει μετρήσει κανείς ώρες λειτουργίας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...