Jump to content

Καφε Αλγη


dikaios

Recommended Posts

post-48266-0-97108200-1331412601_thumb.jpg

τι γινεται σε αυτη την περιπτωση??

Έγινε επεξεργασία - dikaios
Link to comment
Share on other sites

η καφε αλγη ειναι το μικροτερο σου προβλημα καθως ειναι ευκολη.συχνες αλλαγες,καλο σιφωναρισμα ,μηχανικο καθαρισμα οπου μπορεις,μετρας νιτρικα και φωσφορικα και μας λες.....

εγω βλεπω ομως καθαρη χλωρωση στα φυτα σου και θα αρχισεις να τα χανεις.....χρειαζεσαι αρκετο καλιο και λιγο σιδηρο,αλλα με μετρο.

Link to comment
Share on other sites

νιτρικα και φωσφορικα τα εχω υπο ελεγχο.φωσφορικα 0,5 και νιτρικα 5-10.το οτι εκανα δυο μεγαλες αλλαγες σε διαστημα δυο ημερων η μια με την αλλη ??

Link to comment
Share on other sites

1. Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και ποιες οι διαστασεις του?

2. Ποσες ωρες εχουν τρεξει οι λαμπες, ποιες λαμπες ειναι, μαρκα βατ κελβιν και τι ειδος τροφοδοτικου (μπαλαστ) εχουν (απλο με starter ή ηλεκτρονικο)?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 190 λιτρα triagon και τρεχει δυο χρονια .λαμπες εχει μπροστα μια τ5 και μια τ8 της jbl για χρωματα(πρεπει να τρεχουν 9 μηνες).πισω εχω αλλες δυο το ιδιο αλλα ειδικες για φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που παρατηρω επισης ,ειναι οτι στο μπροστα κομματι εχω πρασσινη(τζαμια,ξυλα)- καφε και μαυρη αλγη(στις ακρες των φυλων) και στα χαλικια και στην πισω πλευρα δεν εχω..

Link to comment
Share on other sites

πως αντιμετωπιζεται??

Link to comment
Share on other sites

μηχανικο καθα ρισμο οσο γινεται με το χερι,τοπικα χορηγηση διοξειδιου με συριγγα(εξελ σιτζεμ),και μποοοολικη υπομονη.

αυτη η αλγη ειναι οντως απο τις...δυσκολες.

Link to comment
Share on other sites

Για την BBA στις ανουμπιες εκτος απο τη χορηγηση μεσω συριγγας με excel πανω στην αλγη (που κοστιζει και μπορει να επηρεασει σε υπερδοσολογια στο νερο καποια φυτα πχ βαλεσνεριες egeria κλπ αλλα και κανενα ζωντανο που περναει κοντα) υπαρχει και το οξυζενε (που δεν εχω δοκιμασει και θελει κι αυτο την προσοχη του στη δοσολογια και χορηγηση) με ακομα δυο τροπους (εκτος απο λυση της αιτιας, που μπορει να ειναι υψηλός και κακος φωτισμος σε συνδυασμο με ταυτοχρονη ελλειψη διοξειδιου ή αλλη αιτια η κακη ροη στο σημειο εμφανισης της. Σε ενυδρεια με χαμηλο φωτισμο αιτια μπορει να ειναι και οι εναλλαγες των επιπεδων του διοξειδίου*).

Αν δεν ειναι δεμενες οι ανουμπιες και απλα πιασμενες/μαγκωμενες καπου, τις βγαζεις απο το ενυδρειο και τις βαζεις με το "κεφαλι κατω" να ειναι μονο τα φυλλα μεσα (οι ριζες εκτος) σε ενα κουβα με νερο και απλη πρασινη χλωρινη σε αναλογια 5% για μερικα (2-4) λεπτα, και μετα τις τριβεις προσεκτικα με το χερι να φυγει και οτι εχει μεινει ακομα απο την αλγη.

Μετα καλο ξεπλυμα με αφθονο τρεχουμενο νερο μεχρι να μη μυριζει η χλωρινη στη μυτη μας και να ερχεται μονο η φρεσκαδα του φυτου. (μμμμ μ'αρεσει ).

Ακομα κι αν μεινουν ομως λιγες αλγες θα ειναι "καμμενες"και οταν μπει στο ενυδρειο το φυτο, θα τις δεις σε λιγες μερες να γκριζαρουν και να εξαφανιζονται.

Ο αλλος τροπος ειναι να μπουν στη σκια, αν και χρειαζεται να καθαριστει πρωτα με το διαλυμα χλωρινης.

Το κακο ειναι οτι αν δεν εξαλειφθει η αιτια, η BBA θα ξαναεμφανιστει.

Αν μπει στη σκια μπορει να μην εμφανιστει παλι (εγω το εχω πετυχει παντως στη σικα ενω οταν μπηκε κατω απο το φως ξανεμφανιστηκε σιγα σιγα και μετα απο κανα μηνα ηθελε παλι καθαρισμα)

Οποτε ξαναμανα απο τη αρχη τα ιδια.

* Κανεις μεγαλες αλλαγες νερου και χωρις προετοιμασια?

Παιζει να ειναι απο εκει οι αλλαγες στην διαλυση διοξειδιου στο νερο του ενυδρειου.

Το νερο στους σωληνες υδρευσης εχει αερια, κυριως διοξειδιο.

Αν μπει απευθειας στο ενυδρειο χωρις να μεινει καπου να φυγει το διοξειδιο, ανεβαινει η τιμη στο ενυδρειο και μετα με την αναταραξη της επιφανειας στο ενυδρειο διαφευγει το διοξειδιο και ξαναπεφτει η τιμη του.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

κανω μεγαλες αλλαγες νερου χωρις να το αφησω καθολου με το αντιχλωριο και τα λοιπα...απλα αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι το προβλημα ειναι στο μπροστα κομματι του ενυδρειου.δεν το βλεπει ηλιος (να μην νομισεις οτι ειναι αυτο)..παιζει να φταινε οι λαμπες??οταν λες κακος φωτισμος?εννοεις μονο το πολυ φως?επειδη εχω δυο λαμπες μπροστα και δυο πισω.εν το μεταξυ οι δυο απο της τεσσεροις λαμπες ειναι Τ8και εχω θεμα να της βρω.

Έγινε επεξεργασία - dikaios
Link to comment
Share on other sites

για την μαυρη καταλαβα,αλλα για την καφε αλγη τι γινεται??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θα μου εξηγησετε λιγο αυτο με το νερο της προετοιμασιας??μου ειπες οτι<Παιζει να ειναι απο εκει οι αλλαγες στην διαλυση διοξειδιου στο νερο του ενυδρειου.

Το νερο στους σωληνες υδρευσης εχει αερια, κυριως διοξειδιο.

Αν μπει απευθειας στο ενυδρειο χωρις να μεινει καπου να φυγει το διοξειδιο, ανεβαινει η τιμη στο ενυδρειο και μετα με την αναταραξη της επιφανειας στο ενυδρειο διαφευγει το διοξειδιο και ξαναπεφτει η τιμη του>

Link to comment
Share on other sites

θα μου εξηγησετε λιγο αυτο με το νερο της προετοιμασιας??μου ειπες οτι<Παιζει να ειναι απο εκει οι αλλαγες στην διαλυση διοξειδιου στο νερο του ενυδρειου.

Το νερο στους σωληνες υδρευσης εχει αερια, κυριως διοξειδιο.

Αν μπει απευθειας στο ενυδρειο χωρις να μεινει καπου να φυγει το διοξειδιο, ανεβαινει η τιμη στο ενυδρειο και μετα με την αναταραξη της επιφανειας στο ενυδρειο διαφευγει το διοξειδιο και ξαναπεφτει η τιμη του>

Το αντιθετο.

Το διοξειδιο ριχνει το πεχα.

Μετα την απελευθερωση του (με την αναταραξη) ανεβαινει το πεχα.

Συνηθως αυτες οι δοαφορες δεν ειναι σημαντικες αλλα καθε ενυδρειο ειναι ξεχωριστο και δεν μπορει να ξερει εξαρχης καποιος τι γινεται χωρις ελεγχο.

ΟΙ διαδικασιες αυτες ομως λαμβανουν χωρο ετσι κι αλλιως σε μικρο ή μεγαλο βαθμο.

Τα κυρια προβληματα κατα την αποψη μου ειναι ειναι η διαφορα της θερμοκρασιας (που μπορει να παει σε μεγαλες διαφορες) και οι φυσαλιδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...