Jump to content

Γέννα Cory Panda


pitsiovic

Recommended Posts

Ήρθε η ώρα να προσπαθήσω να κρατήσω τα αυγά.Σήμερα το πρωί ξύπνησα και είδα στο τζαμι γυρω στα 20 αυγα. Πήγα πήρα μια γεννήστρα και με ένα μαχαιράκι τα έβαλα μέσα. Η γεννήστρα είναι πλαστική και από κάτω έχει κάτι τρυπούλες.Έβαλα αεραντλία να βγάζει τον αέρα ακριβώς από κάτω (από την γεννήστρα) για να έχουν οξυγόνο και επίσης το sprey bar του φίλτρου το έχω να βαράει στο πάνω μέρος της γεννήστρας για να έχει καλή ροή.Από τι διάβασα τα αυγα σκάνε σε 4-5 μέρες.Θέλω να ρωτήσω 2-3 πράγματα....

  1. Nα κάνω την εβδομαδιαία αλλαγή νερού να την κάνω?
  2. Επίσης να αλλάζω με ένα φλυτζανάκι κάθε μέρα μια ποσότητα από την γεννήστρα ή πιστεύετε πως με τις παραπάνω κινήσεις το νερό ανανεώνεται?
  3. Τα μικρά με τι να τα ταϊσω όταν και αν με το καλό βγούνε?
  4. Να τα αφήσω κατευθείαν με το που βγούνε στο ενυδρείο ή να τα κρατήσω κάποιες μέρες μέσα στην γεννήστρα.Το ενυδρείο έχει αρκετές κρυψώνες και από άλλα ψάρια έχει guppys ,otto και ancistrus.....

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νερου δεν θα το προτινα παντως αστο να σκασουνε πρωτα και μετα... εγω αυτο θα εκανα... οσον αφορα φιλτρα και τετοια μην πειραξεις τιποτα.... για την διατροφη δεν γνωριζω αλλα κτατα τα λιγο καιρο ακομα εκει... να παρουν λιγο τα πανω τους μην γινουν μεζες.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...