Jump to content

Αλλαγή Από Χαλίκι Σε Άμμο.


johnjohn21

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!Μπορεί να επαναλαμβάνομαι αλλά είμαι σε δίλημμα!Θέλω να αλλάξω τον βυθό από χαλίκι σε άμμο με το πρόβλημά μου να είναι ποιο τρόπο να ακολουθήσω...δηλαδή.

1ος)Να βγάζω λίγο λίγο χαλίκι κάθε μέρα και μόλις βγει όλο να βάλω την άμμο αφού την έχω πλύνει καλά και την έχω μουλιάσει με αποχλωριομένο νερό και καθαριστικά κ στήνω πάλι το ενυδρείο μου;

2ος)Βγάζω ψάρια κ νερό κτλ σε δοχεία κ πετάω όλο το χαλίκι βάζω την άμμο καθαρή όπως από πάνω κ μετά μέσα όλα.

Για τον βυθό έχω πάρει κριστομπαλίτη έκανα καλή επιλογή;τα cory μου θα αντέξουν σε άστρωτο βυθό;μπορώ να στρώσω με νερό ενυδρείου την άμμο μου σε κάποιο άλλο δοχείο;Από φυτά έχω μόνο 3 ανούμπιες.Να βάλω στον πάτο σφουγγάρι;Τι άλλο πρέπει να προσέξω;(όπως καταλαβαίνεται έχω ακούσει τα πάντα αυτές τις μέρες που το ψάχνω...)Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά είναι ο χριστοβαλίτης. Πυριτική άμμος που δεν θα επηρρεάζει και το νερό σου.

Σε ότι αφορά την αλλαγή θα πρότεινα τον δεύτερο τρόπο, αλλά δεν γνωρίζω πως θα αντιδράσουν τα cory σου. Ίσως κάποιος πιό έμπειερος σε τέτοια αλλαγή μπορεί να μας διαφωτίσει.

Τι εννοείς να βάλεις σφουγγάρι στον πάτο?

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Όπως βάζουν φελιζόλ στα αφρικάνικα;σφουγγάρι στον πάτο κ από πάνω την άμμο.το άκουσα κ αυτό.κλασικό με πάχος περίπου 1-1,5cm.

Link to comment
Share on other sites

2ος)Βγάζω ψάρια κ νερό κτλ σε δοχεία κ πετάω όλο το χαλίκι βάζω την άμμο καθαρή όπως από πάνω κ μετά μέσα όλα.

Κρατα οσο πιο πολυ νερο μπορεις,βαλε τα ψαρια και τα φιλτρα σου εκει σε λειτουργια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν εκανα μια αναλογη αλλαγη,και οι 3 συνοδοντιδες μου εχασαν και ασπρισαν τα μουστακια τους.Μετα ομως επανηλθαν παλι βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Συνοπτικά ετοιμάζω την άμμο 1 μέρα μέσα σε αποχλωριομένο νερό αδειάζω το νερό σε δοχεία πετάω χαλίκια βάζω άμμο στήνω ενυδρείο.Σε μία πρόταση όλα...χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση πιστευτέ θα φτάσουν 10kg άμμο για ενυδρείο 80χ30?ή είναι λίγα;Όπως διάβασα τον κριστομπαλίτη δεν τον πλένεις καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

kalispera se olous.thelw na me boeitheisete se kati.exw ena enidrio 200litra exw balei mesa guppy den exw omws balei akoma ammo skeftomai na balw ammo apo potami afou thn katharisw prwta kala.thelw na mou peite an to kano ayto tha eiparksi kapoio problima me ta psarakia mou;

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous.thelw na me boeitheisete se kati.exw ena enidrio 200litra exw balei mesa guppy den exw omws balei akoma ammo skeftomai na balw ammo apo potami afou thn katharisw prwta kala.thelw na mou peite an to kano ayto tha eiparksi kapoio problima me ta psarakia mou;

γραφε με μικρα ελληνικα σε παρακαλω.ειναι κανονας εδω μεσα.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.θελω την γνωμη σας σε κατι.εχω ενα ενυδρειο 200 λιτρα και εχω gappy μεσα δεν εχω αμμο ομως σκεφτομαι να βαλω αμμο απο ποταμι αφου την καθαρισω καλα.δεν ξερω αν θα εχω προβλημα με τα ψαρακια μου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jobhjohn21

Η μόνη σου επιλογή είναι να κάνεις το δεύτερο σενάριο. Έχω προσπαθήσει να το κάνω λίγο λίγο, και το μόνο που κατάφερα είναι φασαρία στο σπίτι και στο ενυδρείο και πολλαπλάσια κούραση. Στις επόμενες ημέρες θα βγάλω όλο το χαλίκι του δισκοενυδρείου μου και θα το αντικαταστήσω με Carat 6.

Άκου τι κάνεις:

-Διώχνεις την μητέρα σου ή την γυναίκα σου απο το σπίτι.

-Τα ψάρια σε κουβάδες ή σακκούλες

-Το νερό σε βαρέλι για να δουλεύει το φίλτρο σου και να μην χαθεί η βιολογία

-Βγάλσιμο του χαλικιού και γέμισμα με την άμμο

Καλό είναι να πλένεις ότι βάζεις στο ενυδρείο σου. Ακόμη και Carat 6 να πάρεις, ένα νεράκι δεν θα την χαλάσει.

Σφουγγάρι, φελιζόλ κλπ δεν χρειάζεται να βάλεις. Δεν έχεις λόγο να το κάνεις. Στα Αφρικάνικα το κάνουν για να προστατέψουν το κάτω τζάμι απο πέσιμο βράχων.

Τα cory λογικά θα έχουν πρόβλημα για ένα διάστημα. Ίσως αν γίνεται, να τα έβαζες σε κάποιο άλλο ενυδρείο για 1-2 εβδομάδες.

Φίλε KYRIAKOSatma

Ότι πέρνουμε απο την φύση θέλει πολύ προσοχή αναφορικά με το αν κάνει για το ενυδρείο μας.

Πέραν του ότι θα πρέπει να κάνεις πολύ καλό πλύσιμο, απολύμανση με χλωρίνη και μετα αποχλωριοποίηση πρέπει να δεις αν η άμμος που διάλεξες είναι ασβεστολιθική και ως εκ τούτου αναβάζει την σκληρότητα του νερού σου. Αυτό το διαπιστώνεις με μερικές σταγόνες aqua forte σε μια ποσότητα καθαρισμένης και στεγνής άμμου. Άν αφρίσει, είναι ασβεστολιθική, αν όχι μάλον δεν είναι.

Ίσως είναι καλύτερο να βρεις ενυδρειακό χαλίκι σε καλή τιμή απο κάποιο μέλος που δεν του χρειάζεται ώστε να μην βάλεις μπελάδες στο κεφάλι σου, χωρίς μεγάλο κόστος. Άν είναι και απο ενεργό ενυδρείο, θα έχεις και την βιολογία έτοιμη κατ΄ ευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

για τις διάστασης δεν σου φτάνει η αμμο αν θέλεις να βάλεις και αλλα φυτα έχω και τις ίδιες διαστάσεις και για να γίνει 5-6 πόντους πάχος έχω βάλει γύρω στα 25 κιλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σε όλους,

Επανέρχομαι στο ίδιο θέμα γιατί και εγώ θέλω να κάνω το ίδιο. Υπάρχει κάποιος μπουσουλας σχετικά με το τι είδος άμμου πρέπει να βάλουμε στο ενυδρείο σε συνάρτηση με την ψαροσύνθεση; Για παράδειγμα εγώ θέλω να βάλω εύκολα φυτά και να το γυρίσω σταδιακά σε αφρικάνες. Τι τύπος άμμου πρέπει να βάλουμε; υπόστρωμα χρειάζεται για φυτά ή με ταμπλέτες θα κάνω δουλειά;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για αφρικανες αμμο θαλασσης.Με τις αφρικανες δεν εχεις και πολλες επιλογες στα φυτα,οποτε δεν χρειαζεται υποστρωμα,γιατι θα σου φερουν τα κατω πανω απο το σκαψιμο που κανουν :)

Link to comment
Share on other sites

Για αφρικανες αμμο θαλασσης.Με τις αφρικανες δεν εχεις και πολλες επιλογες στα φυτα,οποτε δεν χρειαζεται υποστρωμα,γιατι θα σου φερουν τα κατω πανω απο το σκαψιμο που κανουν :)

Η διαδικασία καθαρισμού πως γίνεται;;;υπάρχει κανένα σχετικό post? οπότε μας βγαίνει και τσάμπα! η άμμος. απλά πάω και μαζεύω απο την παραλία;;; P

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι εχεις?

Η διαδικασια ειναι αυτη που περιγραφει πιο πανω ο Κοκκινος Κ

Link to comment
Share on other sites

τώρα γίνεται χαμός το έχω μπερδέψει και πάω να τα ξεκαθαρίσω...συγκεκριμένα : 2 πλέκο, 3 Clown loach 2 red tail loach blue και 2 red tail loach black, 4 red fire mouth και 1 Papiliochromis altispinosa. Χαμός ε;

Link to comment
Share on other sites

Εκτος οτι πρεπει να κανεις κατι με την ψαροσυνθεση,κατω απο την αμμο δεν βαζουμε ποτε υποστρωμα,η αμμος μπαινει σκετη.

Αν παρεις αμμο απο παραλια να πας σε καποια καθαρη και να την πλυνεις και πολλα χερια μεχρι το νερο να ειναι καθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη ξεκινήσει και την αλλάζω βέβαια αν μπορούσες να μου πεις τι μπορώ να κρατήσω από αυτά που έχω θα ήμουν ευγνώμων. Στην πρώτη εκδρομή στο χωριό εξοπλίζομαι και βουτάω στην παραλία για άμμο!Εκτός αν κάνει και ποταμίσια...

Link to comment
Share on other sites

Και η ποταμισια κανει μια χαρα αν το ποταμι ειναι καθαρο και δεν εχει σκουπιδια.

Οσο για την ψαροσυνθεση δεν ξερω τι ακριβως θες να φτιαξεις,πιο πανω λες για Αφρικανες,αν θες Αφρικανες πρεπει να φυγουν ολα.

Link to comment
Share on other sites

Μονο εγω λειπω απο το ενυδρειο σου :P

Αν θελεις αφρικανικο ολα φευγουν.Ποσα λιτρα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αλλάζει το θέμα ( για άμμο ξεκινήσαμε και στα ψαράκια μου καταλήξαμε!! :-P ) έκανα καινούριο topic http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=86914

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...