Jump to content

Φυτα Σαπιζουν.....


Recommended Posts

Γεια σε ολους σας.... Σκεφτομαι να ξεκινησω να βαζω φυτα στο ενυδρειο μου.... Ειχα μεσα εναν ανουμπια περιπου εξι μηνες ο οποιος φαινεται μια χαρα... Πριν απο 5 μερες πηρα ενα αλλο φυτο (δεν ξερω την ονομασια του) το φυτεψα στο ενυδρειο (για υποστρωμα εχω μονο χαλικι λιμνης και κοκκινη αμμο) αλλα αυτο αρχιζει να κιτρινιζει....Εχω ξεκινησει εδω και 2 μερες να βαζω το flourish excel... ΕΠιεδη σκεφτομαι να βαλω και αλλα φυτα μηπως μπορειτε να μου πειτε καποιες συμβουλες ωστε να μην χαλανε τα φυτα??? Το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα καθαρα και χρησιμοποιω 2 18watt λαμπες, μια ασπρη και μια μπλε... Εδω εχω και μερικες φωτο απο το ενυδρειο...

post-47566-0-49072900-1331575778_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - izzy
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου.

καταρχας η μπλε λαμπαειναι ακαταλληλη για φυτεμενο και μπορει να σου φερει πολλες αλγες.

χρειαζεσαι 1 λευκη και 1 ροζ για τη φωτοσυνθεση.

το ζουμι που ριχνεις ειναι υποκαταστατο διοξειδιου,δεν ειναι λιπασμα και θα κανει δουλεια εαν εχεις σωστο φως....

χρειαζεσαι αρκετο καλιο,γενικο λιπασμα και λιγο σιδηρο.

βρες και δοκιμασε τα προιοντα της seachem σχετικα με αυτα που σου ειπα.

Link to comment
Share on other sites

θες τουλαχιστον αλλες 2 λαμπρες για να φτασεις το σωστο φωτισμο....αυτη τη στιγμη δεν εχεις σχεδον καθολου φως και με την μπλε τα κανεις δραματικα τα πραγματα....

Με μια ακομα εισαι οριακα ενω με δυο πιστευω οτι εισαι καλα...

ΠΑΝΤΩς ΜΗΝ ΤΟ ΑΡΓΕΙς βαλε τουλαχιστον μια τωρα και μαλιστα αμεσα.....μια groloux στοιχιζει λιγοτερο απο τα φυτα και ειναι κριμα να τα χασεις εξαιτιας τουθ φωτισμου..

Εγω οπως προειπα με το excell μονο ζημια επαθα....αποσυνθετονταν τα φυλλα κσι μου λιωνανε τα φυτα μεχρι που εβαλα co2 και σωθηκα....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να συνεχισω το λιπασμα η οχι? ποσα βαττ να ειναι οι λαμπες μου?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν φτιαξεις πρωτα το φως δεν ριχνεις λιπασματα.τα βατ ειναι κατι σχετικο.δεν βαζεις οσα βατ θελεις.οι λαμπες πανε συμφωνα με το μηκος τους,αρα και τα βατ που θα εχουν ειναι φιξ.απλως προσπαθησε να βαλεις εαν κατι τετοιο γινεται,περισσοτερες λαμπες και με σωστο φασμα.λευκες+ροζ για φυτα.οχι ομως μπλε κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα περι λαμπας αναφερθηκε και καλο ειναι να παιξεις απο 3000 Κελβιν εως 7500Κ.

Απο εκει και περα εχεις αρχισει να εχεις κυανοβακτηριο πανω στο φυτο, η θεση που το εχεις βαλει εχει λιγο φωτισμο και ροη νερου και ισως εχεις και αρκετα νιτρικα και φωσφορικα, ποσα;

Τιναξετω με ενα ξυλακι να φυγουν τα πολλα και φυτεψετο κεντρικα να το βλεπει καλα το φως και να υπαρχει κυκλοφορια νερου που να περναει απο το φυτο και αραιωσετω λιγο γιανα βλεπει καλυτερα το φως.

Link to comment
Share on other sites

πηγα πηρα χθες λαμπες Syvania gro lux... Πειραζει να βαλω και τις δυο η θελει μια ασπρη και μια ροζ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν πειραζει αν και μπορεις να κανεις χρηση και της ασπρης αρκει να ειναι μεσα σε φυσιολογικα κελβιν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εχω αλλαξει τις λαμπες εχω αρχισει και λιπανση με το flourish και το flourish excel πηρα και ταμπλετες Co2 αλλα εδω και μια εβδομαδα δεν εχω δει αλλαγη... παλι καποια φυτα κιτρινιζουν...Τι πρεπει να κανω? Να αγορασω και σιδηρο για τα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις την σειρα της Seacheam καλο θα ηταν να παρεις και το καλιο και το σιδηρο. Αρχινα με 6~ 7 σταγονες εναλλαξ μια που δεν εχεις και πολλα φυτα και βλεπεις στην πορεια.

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα βρεις και μια προτεινομενη καθημερινη δοσολογια. Βεβαια καλο θα ειναι να αρχισεις με πολυ μικρες δοσης αλλιως μπορει να μπλεξεις με τις αλγες και εννοειτε πως νιτρο και φοσφωρο δεν χρειαζεται να προσθετεις απο την στιγμη που συνηθως εχουμε περίσσια στο ενυδρειο μας. http://www.seachem.com/support/PlantDoseChart.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...