Jump to content

Μονομάχος Και Φίλτρο


jimn

Recommended Posts

Επιτέλους έστησα και εγώ ένα μονομαχοενυδρείο(παρουσίαση αργότερα).
Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι σχετικά με το φίλτρο και αν θα πρέπει να
χρησημοποιήσω το spraybar γυρισμένο προς την πλάτη του ενυδρείου ή να
το βγάλω τελείως από πάνω και να αφήσω την ροή του ώς έχει.
Το φίλτρο είναι αυτό και το ενυδρείο είναι 20 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Το spraybar να το αφησεις.Υποθετω(μιας και στο λινκ δινει καλυψη μεχρι 60 λιτρα ενυδρειο) οτι η ροη θα ειναι δυνατη,οποτε καλυτερα να το στρεψεις προς το τζαμι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έστησα και εγώ ένα μονομαχοενυδρείο(παρουσίαση αργότερα).

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι σχετικά με το φίλτρο και αν θα πρέπει να

χρησημοποιήσω το spraybar γυρισμένο προς την πλάτη του ενυδρείου ή να

το βγάλω τελείως από πάνω και να αφήσω την ροή του ώς έχει.

Το φίλτρο είναι αυτό και το ενυδρείο είναι 20 λίτρα.

Έχουμε το ίδιο φίλτρο και μάλλον το ίδιο ενυδρείο. Εγώ έχω στρέψει το spraybar προς το πίσω τζάμι και η ροή - ανατάραξη είναι σχεδόν μηδενική. Για 60 λίτρα μπορεί να λέει ότι είναι αλλά δύσκολα ... :)

Link to comment
Share on other sites

Είτε το κρατήσεις είτε το βγάλεις το spray bar αυτό που θέλουμε είναι όσο τον δυνατόν περισσότερη ανατάραξη της επιφάνειας μας!

Γιαυτο λοιπόν η το βάζεις το spray bar πάνω από την επιφάνεια η βυθίζεις το φίλτρο σου τόσο όσο η στάθμη του νερού να είναι περασιά με το ακροφισιο δλδ αν δεν βάλεις το spray bar το φίλτρο σου να μην είναι πολύ βυθισμένο μέσα στο νερό!

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω επιδή έχω ακούσει ότι είναι ψάρια που δεν θέλουν πολύ φασαρία από το φίλτρο.

Προς το παρών το έχω γυρισμένο προς το πίσω τζάμι και στην ίδια στάθμη με το νερό

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που ειπώθηκε εδώ και δεν το γνωρίζω. Ξέρω ότι χρειαζόμαστε καλή ανατάραξη της επιφάνειας αλλά ποια η φυσική σημασία αυτού του γεγονότος? Γιατί την θέλουμε?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που ειπώθηκε εδώ και δεν το γνωρίζω. Ξέρω ότι χρειαζόμαστε καλή ανατάραξη της επιφάνειας αλλά ποια η φυσική σημασία αυτού του γεγονότος? Γιατί την θέλουμε?

Την ανατάραξη τη θέλουμε για καλύτερη οξυγόνωση του νερού μας και για να αποφύγουμε το πρωτεϊνικό φιλμ που μπορεί να δημιουργηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη!!!

Αυτό που είπες και πιο πάνω πάντως για το φίλτρο που ο κατασκευαστής λέει για 60 λίτρα... όχι απλά δύσκολα αλλά έως ακατόρθωτο. Μειώνεται τρομερά η ροή του στα 20 λίτρα και ειδικά αν πρόκειται για φυτεμένο. Εμένα τρέχει μετά από τις αλλαγές του νερού που το καθαρίζω νορμάλ και σε 2 μέρες στουμπώνει από ακαθαρσίες σαλίγκαρων.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτή τη στιγμή κάνω αλλαγή στο μονομαχοενυδρείο βλέπω ότι επάνω στο φιλτράκι γράφει "Προτείνεται" η χρήση σε ενυδρεία <=60 λίτρων. ;)

Link to comment
Share on other sites

Α! είναι θέμα έκφρασης από μεριά τους και ιδιοσυγκρασίας του καταναλωτή λοιπόν... :bigemo_harabe_net-105:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ! Εν κατακλείδι για τους μονομάχους προσέχουμε να μην έχουμε μεγάλη ροή , να έχουμε κάποια ανατάραξη και φυσικά με τις μετρήσεις μας να είμαστε σε θέση να δούμε αν μας καλύπτει "βιολογικά" το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικά νομίζω ότι είμαι καλυμένος,είναι φεμάτο(όσο μπορεί να χωρέσει βέβαια :) ) με mini siporax και έχω και 2 αστεράκια rena

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και 2 φωτογραφιές

IMG_1038.jpg

IMG_1037.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ενυδρειάκι. Οι μονομάχοι αναπνέουν από την επιφάνεια του ενυδρείου, οπότε θα σου πρότεινα να ρίξεις καναδυό πόντους την στάθμη του νερού σου.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Mε τοση πρασιναδα και το φιλτρο αρχοντας ειναι ο μονομαχος σου!

Το spray bar καλο ειναι να υπαρχει,γιατι σπαει την ροη,μιας και οι μονομαχοι ειναι σχετικα δυσκινητοι κολυμβητες,εξαιτιας των πτερυγιων τους και η εντονη ροη τους δυσκολευει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφος,πολυ ωραίο το πράσινο στο ενυδρείο :)

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια,και για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ενυδρειάκι. Οι μονομάχοι αναπνέουν από την επιφάνεια του ενυδρείου, οπότε θα σου πρότεινα να ρίξεις καναδυό πόντους την στάθμη του νερού σου.

Καλή συνέχεια!

Το ενυδρείο στο καπάκι του κάνει μια κούρμπα και έχει 2-3 πόντους "αέρα", οπότε νομίζω ότι είναι οκ

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ενυδρειακι και ο μονομαχος σου!!για το φιλτρο που ανεφερες εχω το ιδιο.εχω μειωσει ροη με σφουγγαρακι στην εξοδο και το εχω γυρισμενο οχι απο το τζαμι απο την αλλη μερια αλλα να τρεχει το νερο επανω στο φιλτρο χωρις την μπαρα!!οπου αλλου το γυριζα και παρολο την μειωμενη ροη μου χαλαγε η ουρα του μονομαχου!!ειδικα με την μπαρα οσο και να το σηκωνα στην επιφανεια γινοταν χαλια!!καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ενυδρειακι και ο μονομαχος σου!!για το φιλτρο που ανεφερες εχω το ιδιο.εχω μειωσει ροη με σφουγγαρακι στην εξοδο και το εχω γυρισμενο οχι απο το τζαμι απο την αλλη μερια αλλα να τρεχει το νερο επανω στο φιλτρο χωρις την μπαρα!!οπου αλλου το γυριζα και παρολο την μειωμενη ροη μου χαλαγε η ουρα του μονομαχου!!ειδικα με την μπαρα οσο και να το σηκωνα στην επιφανεια γινοταν χαλια!!καλη συνεχεια!!

Τι εννοείς όταν λες ότι σου χάλαγε ;

Link to comment
Share on other sites

Εβαζε την ουρα αναμεσα στο τζαμι και την εξοδο του φιλτρου και του σκιζοτανε!παρολο που η ροη ηταν παρα πολυ χαμηλη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...