Jump to content

My New Nano Reef 60L


venom

Recommended Posts

:bigemo_harabe_net-66:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου θυμιζει πολυ το προηγούμενο επιπλο που ειχες στο φυτεμενο φωταρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Φώτη πολύ όμορφο το ενυδρείο σου..τώρα το είδα!Και ο φωτισμός με τα led κάνει απίστευτη δουλειά..Να το χαίρεσαι ρε φίλε...

Τα πόμολα-ψάρια δική σου ιδέα ή της γυναίκας;Χαχαχα.. :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ παιδια

Και το χρωμα και τα πομολα ναι της γυναίκας!!!!!!

Χαχαχα τι να κανουμε???

Link to comment
Share on other sites

IMG_20120322_201656.jpg

Το πολύμπριζο το ρυθμιζόμενο μέσω Η/Υ της Gembird ;;

Από Ελλάδα το πήρες ή το έφερες απ'έξω ;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου αυτο είναι το οποιο το πηρα απο αγγελια εδω στο φορουμ.

Ειχε ερθει απο Γερμανία απο γνωστό ενυδρειακο site.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Γιανναρε και στα δικα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο μου αρεσει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

ακομα θαυμαζω το ενυδρειο σου...δεν αντεχω αλλο......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πάρα πολύ όμορφο μπράβο να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Μανο.

Γιανναρε μολις βρω ευκαιρια θα το βγαλω για την παρτη σου μονο!!!

Να δεις και τα δωρακια σου!

Link to comment
Share on other sites

Κερια και λιβανια ρε!!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

φωτη......τελειο,,,,,,αλλα ειναι ανεπιτρεπτο τουλαχιστον τους κερατσινιωτες να μην τους εχεις προσκαλεσει για καφε!!!να το χαιρεσαι,

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!!!

Εχεις δικιο.... αδικαιολογητος!

Γειτονας κι εσυ? Εχουμε πολλους παντως!

Link to comment
Share on other sites

τελικα ανακαλυπτω εναν εναν τους γειτονες!πολυ ωραιο το ενυδρειο σου και πολυ λειτουργικο φαινεται το επιπλακι

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εχω ασχημα νεα για την κατασταση του ενυδρειου.

Στο ενυδρειο μου ειχα αρκετα red planaria και θελησα να τα ξεπαστρεψω με καποια μεθοδο.Αυτο με οδηγησε στην χρηση του FLATWORM EXIT της salifert

Aφου διαβασα και ξαναδιαβασα τις οδηγιες,πρωτα σιφωναρα οσα περισοτερα flatworms(red planaria) μπορουσα,μετα συμφωνα με τις οδηγιες να ριξω 4 σταγονες σε καθε 20 λιτρα νερου να αφησω το σκιμερ να δουλευει και να αφαιρεσω τον ανθρακα.

Πραγματι,μετα απο 10-15 λεπτα τα πλαναρια πεθαιναν οπως ολοι οι αποικια που ειχαν σχηματισει.Εγω ειχα ετοιμασει φρεσκο νερακι για αλλαγη και φρεσκο ανθρακα καθως το γραφουν οι οδηγιες της salifert.

Τα πραγματα ομως μετα απο 5 λεπτα δεν ηταν τοσο καλα και για τα κοραλια μου και για τα ψαρια μου.

Εκανα την αλλαγη του νερου,σιφωναρα οσα περισσοτερα πλαναρια μπορουσα εβαλα φρεσκο ανθρακα,αλλα δυστυχως το κακο εγινε.

Ολα τα κοραλια μου κλειστα,τα σκληρα εβγαλαν βλεννα,τα ζωανθους δεν εχουν ανοιξει καθολου,εχασα 3 ψαρια μου (2 κλοουν,1 gobby) και την εχει ακουσει λιγο και η γαριδα.

Μετα απο διαβασμα σε ξενα φορουμ ολοι λενε αιτια ειναι το συγκεκριμενο προιον και οτι το γραφουν λαθος REEF SAFE.

Eγω απλα θα συμφωνησω μαζι τους καθως ακολουθησα πιστα τις οδηγιες,η τοξικοτητα των πλαναρια δεν νομιζω να εκανε τοσο μεγαλο κακο.

Οποιος θελει να το χρησιμοποιησει καλυτερα να δει τι επαθα εγω και να ψαξει τι επαθαν αλλοι σε ξενα φορουμ.

Εχω στεναχωρηθει παρα πολυ καθως μαζευα φραγκς σιγα σιγα με ομορφα ζωανθους και σκληρα απο αγορες και δωρεες και κοπο!!!

και πανω που ειχε 'δεσει' το ενυδρειο και το ευχαριστιομουν εγινε αυτο......

Λυπαμε πραγματικα για την λεξη και μονο που γραφει στο κουτι 'REEF SAFE'

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω οτι εχω κανει και αλλη αλλαγη νερου και προσθηκη περισσοτερου ανθρακα και θα συνεχισω απο Δευτερα παλι.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα και πήγαινε πολύ καλά το μικράκι σου.Κλασσική περίπτωση που πας να κάνεις κάτι καλό και καταλήγεις να τρως όλη την μέρα σου εκεί και να στεναχωριέσαι και απο πάνω...Από εδώ και στο εξής καλό καθάρισμα όλα τα φράγκ γιατί απο εκεί ήρθε η πλανάρια και καλό είναι και αυτοί που δίνουν κοράλλια να κάνουν ένα dip πριν τα δίνουν.Εύχομαι να μην σε βρει άλλη καταστροφή και να μην εγκαταλείψεις το χόμπι γιατί το ενυδρείο σου είναι πολύ καλά στημένο και αν μη τι άλλο το αγαπάς.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λες Αλεξη,φταιω ομως που δεν εκανα ντιπ,αν και ηρθε απο μαγαζι υποψιαζομαι και οχι απο συνχομπυστα.

Το καλο ομως ειναι οτι βλεπω να ανοιγουν σιγα-σιγα τα zoo μου!!!!

:bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λες Αλεξη,φταιω ομως που δεν εκανα ντιπ,αν και ηρθε απο μαγαζι υποψιαζομαι και οχι απο συνχομπυστα.

Το καλο ομως ειναι οτι βλεπω να ανοιγουν σιγα-σιγα τα zoo μου!!!!

:bigemo_harabe_net-66:

Να γίνει μάθημα σε όλους!

Βάζω και τον εαυτό μου μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...