Jump to content

Κατασκευη Ενυδρειου 200(Μ)X85(Π)X50(Υ)-Προτασεις


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Αν και έχω ήδη ένα reefάκι στα 120lt και ένα φυτεμένο στα 60, ήρθε η ώρα να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα και να φτιάξω ένα reef με διαστάσεις 200(Μ)x85(Π)x50(Υ). Η βάση είναι ήδη έτοιμη και είναι χτιστή με τούβλα. Έχω χάσει λίγο τον μπούσουλα όμως γιατί οι απόψεις που παίρνω πάνω σε συγκεκριμένα ερωτήματα δεν συγκλίνουν πουθενά...HELP!

Επειδή πιστεύω ότι η εμπειρία πολλών από εδώ είναι πολύ μεγαλύτερη από την δικιά μου θα ήθελα προτάσεις για τα παρακάτω:

--Μέγεθος sump?

--Skimmer?

--Αντλία επιστροφής?

--Φωτιστικό?

--Κυκλοφορία?

Επίσης εξακολουθώ να προβληματίζομαι αν χρείαζεται

1) UV;

2) ozon;

3) Ca reactor ή ζουμιά με dosing pump;

Περιμένω προτάσεις από όλους, αλλά ειδικότερα από τα παιδιά που φτιάξαν/έχουν παρόμοια ενυδρεία!

Χρήστος

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

850 λίτρα είναι πολλά για να το γεμίσεις.Ξεκίνα απο το τι θέλεις να το κάνεις.Πιστεύω οτι βράχο θα πάρεις νεκρό (ίσως έχεις και υπόψη σου τον DIY βράχο του Αίολος που είναι πολύ όμορφος) και λίγο ζωντανό απο το μικρό σου να το κουράρεις απο το να δώσεις λεφτά σε βράχο καλύτερα δώσε σε σκίμμερ με φωτισμό κυκλοφορία όπως και ζωντανά.Πάρε χαρτί και μολύβι.

Θέλεις

--Μέγεθος sump? τουλάχιστον 400 λίτρα

--Skimmer? Οσο καλύτερο σηκώνει η τσέπη σου.Τουλάχιστον 2 με 3 φορές τα λίτρα σου.

--Αντλία επιστροφής? Κάποια της Eheim θα έλεγα 3000-5000 compact ή αν μπορείς κάτι καλύτερο.

--Φωτιστικό? χμμμ πάλι όσο καλύτερο σηκώνει η τσέπη σου και τι θέλεις να κάνεις.Μπορείς να βάλεις 8-12ΧΤ5 ΄ρωτα και τον nikoloutso καλού κακού γιατί φτιάχνει καλά φωτιστικά κατα παραγγελία και 50 πόντους ύψος θα φυτρώνει ότι θέλεις και όπου θέλεις.Αλλιώς μετάλου και power led.

--Κυκλοφορία? Τουλάχιστον 20Χ απο πολλές πλευρές.

Επίσης θα σε συμβούλευα μιάς και θα φτιάξεις τόσο μεγάλο σάμπ να αγοράσεις ριάκτορα για φώσφορο και ενεργό άνθρακα.

Επίσης εξακολουθώ να προβληματίζομαι αν χρείαζεται

1) UV;

2) ozon;

3) Ca reactor ή ζουμιά με dosing pump;

Γνώμη μου για 1)2) δεν χρειάζονται τουλάχιστον αν δεν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα.

3) Dosing pump με διαφορά.Aν θέλεις ρίξε και μια ματιά εδώ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=66443&hl=&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Αν και έχω ήδη ένα reefάκι στα 120lt και ένα φυτεμένο στα 60, ήρθε η ώρα να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα και να φτιάξω ένα reef με διαστάσεις 200(Μ)x85(Π)x50(Υ). Η βάση είναι ήδη έτοιμη και είναι χτιστή με τούβλα. Έχω χάσει λίγο τον μπούσουλα όμως γιατί οι απόψεις που παίρνω πάνω σε συγκεκριμένα ερωτήματα δεν συγκλίνουν πουθενά...HELP!

Επειδή πιστεύω ότι η εμπειρία πολλών από εδώ είναι πολύ μεγαλύτερη από την δικιά μου θα ήθελα προτάσεις για τα παρακάτω:

--Μέγεθος sump? Τι θέλεις να βάλεις μέσα? Που θα έχεις ανθρακα αντιφόσφωρο? Θες και κριπτικ ζοουν? Τι ακριβως θες?

--Skimmer? Υπαρχουν πολλα πουν σε καλυπτουν. Το θεμα ειναι τι σηκωνει η τσέπη σου. Θες νεα τεχνολογία τυπου nyos ή κατι κλασσικο σε H&S ή μηπως σε κατι πολύ μεγάλο όπως bubble king?

--Αντλία επιστροφής? Σε καμια περιπτωσε compact! Αν πας σε eheim θα πας στη universal 1262, αλλιως σε sicce multi 5800ltr

--Φωτιστικό? Θα σου πρότεινα για να είναι ανετα και καλλυμενος για akro 10x80w. Μπορουμε να κανουμε και μια ειδική κατασκευη να πιασει τους 70cm απο τους 85cm χωρις να χάσεις φασμα!!!

--Κυκλοφορία? Το θεμα ειναι τι θες να δωσεις. Αν δε σε νοιαζει και πολυ το οικονομικό πας σε 2 mp40w και μια 6045 tunze αν έχεις καποια γωνια που δε πιανει. Αναλογα το στησιμο. Αλλιως παρε 4-5 tunze και θα είσαι καλα.

Επίσης εξακολουθώ να προβληματίζομαι αν χρείαζεται

1) UV; Δε νομιζω να χρειάζεται.

2) ozon; Επίσης.

3) Ca reactor ή ζουμιά με dosing pump; Εγω σε αντιστοιχα λίτρα έχω CR. Και ειμαι μια χαρα καλλημενος. Χωρις καποιο πρόβλημα και ειναι και δοκιμασμενη μεθοδος χρόνια. Τωρα όσο αφορα το dosing, για μενα ειναι κατι που αν δεν το δοκιμασω δε μπορω να πω αν ειναι καλό ή οχι.

Περιμένω προτάσεις από όλους, αλλά ειδικότερα από τα παιδιά που φτιάξαν/έχουν παρόμοια ενυδρεία!

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...