Jump to content

Υγρασία Στο Ντουλάπι Του Σάμπ,


Alexpsycho

Recommended Posts

Κάθε μέρα που ανοίγω το ντουλάπι βλέπω σημάδια υγρασίας στην πόρτα.¨Οχι λίτρα μερικές σταγόνες αλλά αρκετές για να μου σπάνε τα νεύρα.Δυστυχώς δεν είχα ανοίξει πιο μεγάλη είσοδο στην πίσω πλευρά αλλά τώρα είναι αργά που λέει και το άσμα.Λέω να αδειάσω το σάμπ να βγούν όλα έξω και να ανοίξω αρκετές μικρές τρύπες με τρυπάνι σε σχήμα κύκλου και να προσαρμόσω ενα ανεμιστήρα μικρό υπολογιστή να διώχνει έξω τον αέρα .Θα δουλέψει?Εχει να μου προτείνει κανένας κάτι καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Θα δουλεψει με ανεμηστηρα υπολογιστη και μαλιστα και πολύ καλα. Θα σου πω και την καλη λυση....

Αλλα πρωτα πες μου.... γιατι δεν βαζεις πολυκαρβονικό να σκεπασεις το σαμπ? Εγω το εχω ετσι συνέχεια και δεν εχω πλεον υγρασίες. Εχει μειωθει και πολύ η συνολική εξατμιση μου.

Οσο αφορα τώρα τους ανεμηστηρες... βάλε εναν ή και δύο και μάλιστα συνδεσε τον με ελεκτη υγρασίας. Humidity controller. Κι αυτο δοκιμασμενο.

Ορίστε ένας....

http://www.ebay.com/itm/Humidifier-Air-Humidity-Controller-Meter-Sensor-99-RH-/360435462956?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item53eba0b32c

Link to comment
Share on other sites

πολυκαρβονικο..??? για λεγε για λεγε.....δωσε και καμμια φωτο

Link to comment
Share on other sites

Με εφτιαξες μια χαρά.Το πλέξι μου φένεται καλή ιδέα..Είναι και μικρό

imag0215q.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ομορφάντρες μου τι μαγκιά ειναι αυτή ? τώρα το βλέπω το υλικό, Παίζει κανένα λίνκ με οδηγίες για να το ψάξω?

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

τελικα το μυστικο στο σαμπ ειναι να μην υπαρχει καθολου πλατη στο ντουλαπι..εντελως κενο πρεπει να ειναι....ετσι δυστυχως την πατησα και εγω και εχει σκουριασει ολοκληρη η σιδερια σε 2,5 χρονια.ολο λεω θα την τριψω και θα την βαψω και ολο το αναβαλω.....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν εταιτείες στην Ελλαδα με πολυκαρβονικό. Και κοβεται και πολύ ευκολα!!!

Οριστε τοπ πως είναι. Ειναι και πολύ ελαφρύ.

Βασικα αυτό είναι ενας τύπος, που εχω εγω και αρκετοι άλλοι για καπακι samb.

polycarbonate.png

Link to comment
Share on other sites

Μονο σε μένα δεν ανοίγει η φωτό?

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω την βλεπω....

Link to comment
Share on other sites

ε το τρελοκομείο μας έβαλε τις μπρίζες και δεν ανοίγει η φωτό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μουαχαχαχαχαχαχα!!! Τωρα??

Για πληροφορίες.. πάρτε κι εδω!!! Θεσαλλλλλλλονικη είναι.

http://www.ktirio.gr...n=showmaterials

polycarbonate.png

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά!Ευχαριστώ για τις ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά!Ευχαριστώ για τις ιδέες.

Τι ευχαριστείς ρε συ!! Γιαυτό υπαρχει το ΑΖ!!! Για να μοιραζόμαστε ιδεες και πληροφορίες!!!

Link to comment
Share on other sites

και με το πολυκαρβονικο δεν θα πεφτουν αλατια εξω απο το σαμπ??? τι δεν καταλαβαινω?

Link to comment
Share on other sites

και με το πολυκαρβονικο δεν θα πεφτουν αλατια εξω απο το σαμπ??? τι δεν καταλαβαινω?

Ρε συ κλαζακο... πως θα πεφτουν τα αλατια εξω? Εγω δε σε καταλαβαινω!!

Link to comment
Share on other sites

σαν καπακι πανω απο το σαμπ δεν θα μπει?δεν θα βγαινουν τα αλατια εξω?

Link to comment
Share on other sites

σαν καπακι πανω απο το σαμπ δεν θα μπει?δεν θα βγαινουν τα αλατια εξω?

Μια χαρα καταλαβες. ΘΑ μπει ακουμπητό σαν καπακι στο samp. Τι εννοεις να βγαινουν τα αλατια? Τωρα που δεν εχει βγαινουν τα αλατια??

Αν εννοεις απο την εξατμιση, όχι δε βγαινουν σε καμια απο τις δυο περιπτώσεις τα αλατια έξω!! Ειτε με είτε χωρις καπακι.

Στη εξατμιση βγαινει καθαρό νερο!! Τυπου απεσταγμενο!! Γιαυτό κι εμεις συμπληρωνουμε με νερό από Α/Ο.

Τωρα αν η ερώτηση σου αφορα τη διαβρωση που δημιουργείται στο χωρο του σαμπ στα θαλασσινα και λιγοτερο έντονη στα γλυκά. Η απαντηση κρίβεται αλλου.

Η οξιδωση ναι οφειλεται στο αλατι άλλα όχι επειδη εξατμιζεται το νερό, αλλα λογο της αυξημενης υγρασίας στο χωρο. Τι θελω να πω με αυτό. Οτι η υπαρξη μεγαλης υγρασίας στο χώρο του σαμπ 80-90% επιτρέπει στο "αλατι" να ταξιδευει σε ολο το χώρο και αυτό οφειλεται στην εξατμιση. Αν βαλει εναν ανεμιστηρα με αισθητηρα και του κρατα την υγρασία σε normal κατασταση πχ 40% δε θα έχει κανενα πρόβλημα. Ομως πολυ πιο οικονομικό θα είναι το καπακι και κυριως αθυρυβο!!!

Ετσι λοιπον το καπακι δεν επιτρεπει την εξατμιση, αρα τη μεγαλη συγκεντρωση υγρασίας στο χώρο, αρα και το ταξιδι της αλμύρας, αρα και τη διαβρωση!!

Ελπιζω να σε καλυψα, γιατι εξακολουθω να μην ειμαι σιγουρος για την ερωτηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα καταλαβες. ΘΑ μπει ακουμπητό σαν καπακι στο samp. Τι εννοεις να βγαινουν τα αλατια? Τωρα που δεν εχει βγαινουν τα αλατια??

Αν εννοεις απο την εξατμιση, όχι δε βγαινουν σε καμια απο τις δυο περιπτώσεις τα αλατια έξω!! Ειτε με είτε χωρις καπακι.

Στη εξατμιση βγαινει καθαρό νερο!! Τυπου απεσταγμενο!! Γιαυτό κι εμεις συμπληρωνουμε με νερό από Α/Ο.

Τωρα αν η ερώτηση σου αφορα τη διαβρωση που δημιουργείται στο χωρο του σαμπ στα θαλασσινα και λιγοτερο έντονη στα γλυκά. Η απαντηση κρίβεται αλλου.

Η οξιδωση ναι οφειλεται στο αλατι άλλα όχι επειδη εξατμιζεται το νερό, αλλα λογο της αυξημενης υγρασίας στο χωρο. Τι θελω να πω με αυτό. Οτι η υπαρξη μεγαλης υγρασίας στο χώρο του σαμπ 80-90% επιτρέπει στο "αλατι" να ταξιδευει σε ολο το χώρο και αυτό οφειλεται στην εξατμιση. Αν βαλει εναν ανεμιστηρα με αισθητηρα και του κρατα την υγρασία σε normal κατασταση πχ 40% δε θα έχει κανενα πρόβλημα. Ομως πολυ πιο οικονομικό θα είναι το καπακι και κυριως αθυρυβο!!!

Ετσι λοιπον το καπακι δεν επιτρεπει την εξατμιση, αρα τη μεγαλη συγκεντρωση υγρασίας στο χώρο, αρα και το ταξιδι της αλμύρας, αρα και τη διαβρωση!!

Ελπιζω να σε καλυψα, γιατι εξακολουθω να μην ειμαι σιγουρος για την ερωτηση σου.

Φίλε Νικολούτσο Εγραψες! :bigemo_harabe_net-193: :bigemo_harabe_net-193: :bigemo_harabe_net-193: Θα ανοίξω μερικές τρύπες και θα περνάει απο μέσα το σκίμμερ η λάμπα για το ρεφιούτζιουμ και διάφορα καλώδια.Αν είναι έυκολο υλικό θα το σχεδιάσω όνειρο ζω μην με ξυπνάτε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα προσθέσω και γω φωτο το απόγευμα απο το ενυδρείο μου που χρησιμοποιώ poly για καπάκι τρελη οικονομία σε εξατμηση και ΔΕΗ....

Link to comment
Share on other sites

αλεξη ασχολησου με το δικο σου και οταν βγαλεις ακρη ελα και απο μενα για καφε να το δουμε το θεμα απο κοντα...εε???

Link to comment
Share on other sites

Αρχίστε το διάβασμα εσείς οι δυο και αφήστε τις υγρασίες κατά μέρος χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

αλεξη ασχολησου με το δικο σου και οταν βγαλεις ακρη ελα και απο μενα για καφε να το δουμε το θεμα απο κοντα...εε???

Εννοίτε φιλαράκι και αν πάω να πάρω και πουλάνε με το μέτρο μόνο θα μου περισσέψει αρκετό γιατί μια σταλιά ειναι το σάμπ μου,θα κάνουμε και για σένα κάτι(επιτέλους).Ασε που λέω να το ντύσω μέχρι πιο πάνω απο το σκίμμερ για να το έχω σαν καπάκι όπως το φαντάζομαι με το φτωχό μυαλό μου.Πάντως θα καταλήξω στο πόσο ωραίο πράμα είναι το ίντερνετ και τα φόρουμ τέτοιου τύπου και πόσες ιδέες μπορείς να πάρεις απο ανοιχτόμυαλα άτομα!Σας ευχαριστώ όλους.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νικολούτσο Εγραψες! :bigemo_harabe_net-193: :bigemo_harabe_net-193: :bigemo_harabe_net-193: Θα ανοίξω μερικές τρύπες και θα περνάει απο μέσα το σκίμμερ η λάμπα για το ρεφιούτζιουμ και διάφορα καλώδια.Αν είναι έυκολο υλικό θα το σχεδιάσω όνειρο ζω μην με ξυπνάτε!!!!

Καταρχήν ο τόνος μπαίνει στη λιγουσα.... στο "τσό" δηλαδη!! :P

Δευτερον να σου πω οτι δε χρειαζεται να ανοιξεις τρύπα για το refugium. Περναει ευκολα το φως!! Οι αλγες εκει μεσα δεν εχουν τρελες απαιτησεις!!! Επισης εγω εχω ανοιξει τρύπες μόνο για το σκιμμερ, τις καλωδιώσεις, την επιστροφή και τις υπερχειλησεις!!!

Εννοίτε φιλαράκι και αν πάω να πάρω και πουλάνε με το μέτρο μόνο θα μου περισσέψει αρκετό γιατί μια σταλιά ειναι το σάμπ μου,θα κάνουμε και για σένα κάτι(επιτέλους).Ασε που λέω να το ντύσω μέχρι πιο πάνω απο το σκίμμερ για να το έχω σαν καπάκι όπως το φαντάζομαι με το φτωχό μυαλό μου.Πάντως θα καταλήξω στο πόσο ωραίο πράμα είναι το ίντερνετ και τα φόρουμ τέτοιου τύπου και πόσες ιδέες μπορείς να πάρεις απο ανοιχτόμυαλα άτομα!Σας ευχαριστώ όλους.

Εδω το πουλανε και με το κομμάτι και με το μέτρο!!! Στο site που σου έδωσα δεν ξέρω!!! Ρωτα τους!!

Επαναλαμβανω κι εγω αυτο που γραφεις κι εσυ... κι εσω πει ξανα!! Ο λόγος υπαρξης των φορουμ είναι η ανταλλαγη αποψεων και ο διαμοιρασμός εμπειριων και γνωσεων απο ανθρωπουν που μοιραζονται πχ το ιδιο χόμπι!!

Οριστε μερικές και από το δικό μου.... αν και φαινονται ολα τελεια, νομιζω πήρες μια ιδέα!!!

IMG_1041.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάτι τετοιο πουλάνε και στα πρακτικερ - leroy merlin...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...