Jump to content

Λιμνουλα Με Ψαρακια!!


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους τους συνχομπιστες!Εχω ενα χωρο στο οικοπεδο μου στην χαλκιδικη 1,5μ με 80!Και σκεφτομουνα να κανω μια λιμνουλα με χρυσοψαρα η' με κοι η' με οποια ψαρακια υπαρχουν για τετοιες περιπτωσεις (δεν ξερω ποια θα αντεξουν)Για τα μωρα πιο πολυ για να ξεχνιουνται λιγο το καλοκαιρι!!Ηθελα συμβουλες πως να ξεκινησω,τη ψαρια να βαλω,φιλτρανση(αν χρειαζεται) κ.τ.λ γιατι δεν εχω ιδεα για το συγκεκριμενο θεμα!!Τι ψαρια μπορω να βαλω,που να ειναι ανθεκτικα και στο κρυο και στη ζεστη?Γιατι λογικα θα μεινουν και το χειμωνα?Περιμενω ιδεες!Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στη λίμνη μπορείς,οπως λες,να βάλεις εύκολα χρυσόψαρα,κοι ή κουνουπόψαρα.Φίλτρανση θα χρειαστείς αλλα δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι εαν δεν ξέρω πόσα ακριβως είναι τα λίτρα της λίμνης....:) καλη συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ!!Λαθος δικο μου!!Οι διαστασης ειναι 1,5μ-80π με βαθος 30 ποντους!!

Link to comment
Share on other sites

χρειάζεται να σκάψεις έτσι ώστε σε περίπτωση που παγώσει η επιφάνεια της λίμνης να μπορουν τα ψάρια να μαζευτούν εκεί για να επιβιώσουν..,Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τους φιλους!!Και κατι αλλο.Υπαρχει ειδικο ναυλον που μπαινει κατω η' ειναι καποιο συνιθισμενο χοντρο ναυλον?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τους φιλους!!Και κατι αλλο.Υπαρχει ειδικο ναυλον που μπαινει κατω η' ειναι καποιο συνιθισμενο χοντρο ναυλον?

Υπάρχουν πλαστικές λιμνούλες στο εμπόριο που μπορείς να σκάψεις και να της βάλεις στο χώμα! Δες εδώ! http://bestgarden.gr/shop/index.php?target=products&product_id

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Καλες οι λιμνουλες!Ναυλον μπορω να βαλω για πιο οικονομικο η' ειναι τα ιδια λεφτα?Αυτο το ναυλον που μπορω να το βρω?Σε μαγαζια με ειδη κηπων κ.τ.λ?Σε αυτα τα λιτρα μπορω να βαλω 5-6 ψαρακια?Π.χ 2 κοι και 4 χρυσοψαρα ?Ποια ρατσα ψαριων να ζητησω?Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν εχω ιδεα! ;) !Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ!!Λαθος δικο μου!!Οι διαστασης ειναι 1,5μ-80π με βαθος 30 ποντους!!

Αν είναι αυτές οι διαστάσεις , τότε μιλάμε για 360 lt.

Ενοήτε ότι τα ΚΟΙ απαγορεύονται σε αυτά τα λίτρα.

Θα μπορούσες να έβαζες 3-4 χρυσόψαρα....

Μεγάλωσε το βάθος όπως σου είπαν και οι άλλοι.... και σκέψου ότι αν η επιφάνεια είναι στο 0C τότε σε 80 πόντους βάθος η θερμοκρασία φτάνει τους 4C και τα ψάρια θα μπορέσουν να επιβιώσουν. Στους 30 πόντους βάθος... δεν τα κόβω καλά τα πράγματα.....

Αφού σκάψεις πρώτα βάζεις το γεωήφασμα και μετά το linear. To γεωήφασμα είναι αρκετά φτηνό και θα προστατέψει το linear απο τις πέτρες που έχει το χώμα και τυχόν σκισίματα. Το linear θα σου κρατήσει αρκετά χρόνια 20-30. Αν αντί για linear βάλεις νάιλον μέσα σε 2-3 χρόνια θα σου χαλάσει, ιδικά στα σημεία που το βλέπει απευθείας ο ήλιος και δεν έχει καμιά προστασία (π.χ. από νερό). Το λεπτό νάιλον σκληραίνει και σπάει...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις λεπτομερειες!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...