Jump to content

Γκαποενυδρείο


carvefish21

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Ευκολοφυτεμένο ζωωτόκων

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 480mm x 360mm x 428mm

Συνολικά Λίτρα: 70λ

Sump (λίτρα): 50λ

Οργανισμοί

Φυτά: anubies, valisneries, cambomba caroliniana, κερατόφυλλο, τα άλλα 2 δεν ξερω πως λέγονται

Ψάρια: χαρεμάκι guppy με 2 επιζήσαντα νεογέννητα προς το παρόν...

Άλλα είδη: Θα μπουν 2 applesnails και 3 guppy ακόμα (1 αρσ, 2 θηλ)

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Δυστυχώς τη πλαστικίλα του ενυδρείου

Πέτρες: 2 ασβεστολιθικές

Ξύλα: οχι

Άλλα διακοσμητικά : Ναυάγιο (ξέρω ξέρω μην αρχίσετε... :P)

Υπόστρωμα: όχι

Βυθός: φυσικό χαλίκι 3-5mm

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 λάμπες ασπρη και μπλε 24wt. (θα μπει και led ταινία λευκού ψυχρού φωτισμού αρκετά χαμηλής έντασης που θα λειτουργεί λίγο πριν και μετά από τη κανονική φωτοπερίοδο για πιο ομαλή λειτουργία φωτισμού)

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες 17:30-01:30 αλλά θα γίνει πιο νωρίς η φωτοπερίοδος όταν μπουν τα led

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: 4 σφουγγάρια (3 ίδια, 1 διαφορετικό σκληρό) αγνώστου τύπου και περίπου 150gr μακαρονάκι siporax, υγραντλία eheim compact 300 pου καταλήγει σε μπάρα ψεκασμου 1 εκατοστό βυθισμένη ρίχνοντας παράλληλα με την επιφάνεια το νερό (ωραίο ρευματάκι για τα γκάπυ)

Θέρμανση/ Ψύξη: Eheim jager 75/ ακόμα τίποτα μέχρι το καλοκαίρι βλέπουμε

Λίπανση: όχι

Παροχή CO2: όχι

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: 1 φορά την ημέρα φυλαράκια, 3 φορές την ημέρα ελάχιστη σκόνη για τα νεογέννητα (επειδή και τα μεγάλα τρώνε σκόνη, φυλαράκια ρίχνω κάθε 2 μέρες)

Παράμετροι

pH: 7-7,5

Γενική σκληρότητα (GH): -

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): οριακά μετρήσιμα

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 25-26

Όλα τα τεστάκια γίνονται με υγρά τεστ της jbl

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 10l τη βδομάδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλώριο, αν και έχω λίπασμα δεν ρίχνω

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: θα γίνεται 1 φορά τον μήνα ελαφρύς καθαρισμός σκούπας βυθού και ελαφρύς καθαρισμος φίλτρου ανά τμήματα (1 τη φορά)

Φωτογραφίες:

post-49235-0-76313100-1332368719_thumb.jpgpost-49235-0-13172500-1332368707_thumb.jpg

Βίντεο:

Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με ενυδρείο και σιγουρα θα ηθελα πιο μεγαλο... Ελπίζω, αν είστε ελαστικοί μαζί μου, να σας αρέσει!

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το φυτό που έχεις πίσω από το ναυάγιο είναι κρυπτοκορινα και επειδή είναι άργη ανάπτυξης και δεν μεγαλώνει πολύ καλό είναι να μπει μπροστα.τώρα για το ναυάγιο ξέρεις...εγω θα το έβγαζα και θα έβαζα κανά ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

όμορφο ενυδρείο. :)

Την μπλε λάμπα γιατί την έχεις;

όπως είπε και ο giannispopi κι εγώ θα έβαζα καμιά ριζούλα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία προσπάθεια ! Θα μπορούσες να βάλεις άλλο ένα ξύλο όπως είπαν και τα παιδιά από πάνω με κάποια ανούμπια επάνω του. :)

Link to comment
Share on other sites

Για το ναυάγιο μπορει να το βγάλω να βαλω πετρες με καμια σπηλια η κατι τετοιο. Οχι βεβαια οτι θα μπαινουν μεσα τα γκαπυ αλλα αν και στο καραβο μπαινοβγαινουν που και που.

Οσο για τη λαμπα μπλε ηταν οταν αγορασα το ενυδρειο, μου ειχαν πει για ροζ οτι θαναι καλυτερα αλλα δεν βρισκω ακριβως την ιδια που εχει το ενυδρειο. (Βασικα ειναι 2 κολλημενες ασπρη και μπλε). Βεβαια με αυτο το χρωμα δεν θα τονιζονται πολυ και οι ουρες των γκαπυ μου μια που οι περισσοτερες ειναι ροζ-κοκκινες... Και επειδη δεν ειμαι και πολυ της πατεντας το εχω αφησει ετσι μεχρι νεωτερας.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το φυτό που έχεις πίσω από το ναυάγιο είναι κρυπτοκορινα και επειδή είναι άργη ανάπτυξης και δεν μεγαλώνει πολύ καλό είναι να μπει μπροστα.τώρα για το ναυάγιο ξέρεις...εγω θα το έβγαζα και θα έβαζα κανά ξύλο.

Ναι τη τσεκαρα στο google κρυπτοκορινα ειναι. Αν μου ελεγες και τι ειναι το φυτο που εχω μπροστα μπροστα διπλα στο καραβι θα σου ημουν υποχρεος...

Link to comment
Share on other sites

Ναι τη τσεκαρα στο google κρυπτοκορινα ειναι. Αν μου ελεγες και τι ειναι το φυτο που εχω μπροστα μπροστα διπλα στο καραβι θα σου ημουν υποχρεος...

το μπροστα φυτο δεν το ξερω, εχεις μπλε φως??? το μπλε δεν κανει για φυτα, καλυτερα να την αλλαξεις με ασπρη η ροζ,

επισης επειδη βλεπω οτι το κερατοφυλο εχει μπλεχτει με την καμπομπα, θα σου ελεγα να βρεις μια βεντουζα να το δεσεις στο τζαμι για να μην κουνιεται... και εγω ετσι το εχω

Link to comment
Share on other sites

το μπροστα φυτο δεν το ξερω, εχεις μπλε φως??? το μπλε δεν κανει για φυτα, καλυτερα να την αλλαξεις με ασπρη η ροζ,

επισης επειδη βλεπω οτι το κερατοφυλο εχει μπλεχτει με την καμπομπα, θα σου ελεγα να βρεις μια βεντουζα να το δεσεις στο τζαμι για να μην κουνιεται... και εγω ετσι το εχω

Βασικα μολις πηρα το μαγαζι που πηρα το ενυδρειο για να ρωτησει την εταιρια αν εχει αλλο χρωμα λαμπες για να μη μπλεξω με παντεντες... Αν μου δωσει αρνητικη απαντηση βλεπουμε τι κανουμε.

Για τις βεντουζες συμπτωματικα εισαι ο δευτερος που μου το λεει σημερα...

Link to comment
Share on other sites

Αν μου ελεγες και τι ειναι το φυτο που εχω μπροστα μπροστα διπλα στο καραβι θα σου ημουν υποχρεος...

Μου μοιάζει με ophiopogon japonicus, για τσέκαρε το....

Link to comment
Share on other sites

Μου μοιάζει με ophiopogon japonicus, για τσέκαρε το....

ωχ.... μαλλον αυτο ειναι... Δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα μοιαζει... Αν δω κανα σαπισμα το σουταρω οπως ειναι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Ευκολοφυτεμένο ζωωτόκων

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 480mm x 360mm x 428mm

Συνολικά Λίτρα: 70λ

Sump (λίτρα): 50λ

Οργανισμοί

Φυτά: anubies, valisneries, cambomba caroliniana, κερατόφυλλο, acorus sp variegata και polysperma

Ψάρια: 4 αρσενικα γκαπυ με 11 νεογέννητα

Άλλα είδη: Θα μπουν και σαλιγκαρια Anetone Helena και Zebra Nerite

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: αφρολεξ μαυρο σαν βραχος

Πέτρες: 2 ασβεστολιθικές

Ξύλα: οχι

Άλλα διακοσμητικά : ψευτικη ριζα μεχρι να βρω ακριβως αυτη που ψαχνω

Υπόστρωμα: όχι

Βυθός: χαλαζιακη αμμος μπεζ

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 λάμπα ασπρη ψυχρη 24w , ροζ λεντοταινια (rgb) και μπλε λεντοταινια

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες 15:30-23:30 κανονικα. 14:30 αναβει η ροζ λεντοταινια, 23:00 σβηνει. 23:30-1:30 αναβει η μπλε λεντοταινια

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: 4 σφουγγάρια (3 ίδια, 1 διαφορετικό σκληρό) αγνώστου τύπου και περίπου 150gr μακαρονάκι siporax, υγραντλία eheim compact 300 pου καταλήγει σε μπάρα ψεκασμου 1 εκατοστό βυθισμένη ρίχνοντας παράλληλα με την επιφάνεια το νερό (ωραίο ρευματάκι για τα γκάπυ)

Θέρμανση/ Ψύξη: Eheim jager 75/ ακόμα τίποτα μέχρι το καλοκαίρι βλέπουμε

Λίπανση: λιπασμα sera florena 5ml τη βδομαδα

Παροχή CO2: μονο flourish excel 1ml καθημερινα

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: 1 φορά την ημέρα φυλαράκια ή μικρες μπαλιτσες, σκονη δεν βαζω πια, μου βρωμιζε το νερο

Παράμετροι

pH: 7,5

Γενική σκληρότητα (GH): -

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 15

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 25-26

Όλα τα τεστάκια γίνονται με υγρά τεστ της jbl

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 10l τη βδομάδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλώριο

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: θα γίνεται 1 φορά τον μήνα ελαφρύς καθαρισμός σκούπας βυθού και ελαφρύς καθαρισμος φίλτρου ανά τμήματα (1 τη φορά)

Φωτογραφίες:

post-49235-0-19268700-1334179275_thumb.jpgpost-49235-0-92675600-1334179164_thumb.jpgpost-49235-0-55160300-1334179171_thumb.jpgpost-49235-0-22303500-1334179179_thumb.jpg

Βίντεο:

Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με ενυδρείο και σιγουρα θα ηθελα πιο μεγαλο... Ελπίζω, αν είστε ελαστικοί μαζί μου, να σας αρέσει!

Ολες οι αλλαγες ειναι με κοκκινο συν νεες photos

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Ομορφιές ! Τα μικρά πως προέκυψαν ? :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου δειχνει πολυ πιο ομορφο ετσι, καλα εκανες και εβγαλες το καραβι. Αν θες και μπορεις ανεβασε και μια φωτο του ενυδρειου απο μακρια με το κανονικο φως.....

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο μπραβο νατο χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Για τα γκαπακια, ειχα χαρεμι και τα θυληκα γεναγανε συνεχως. Οταν ειδα οτι μου εμειναν αρκετα μικρα και σταματησαν να τα κυνηγανε, εβγαλα τα θυληκα και εβαλα αρσενικα (μαρεσουν πιο πολυ). Φωτο μακρινη, επειδη ειμαι στη δουλεια, θα βγαλω το βραδυ και θα ανεβασω

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου δειχνει πολυ πιο ομορφο ετσι, καλα εκανες και εβγαλες το καραβι. Αν θες και μπορεις ανεβασε και μια φωτο του ενυδρειου απο μακρια με το κανονικο φως.....

post-49235-0-22880600-1334255735_thumb.jpgpost-49235-0-99338100-1334255743_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ετσι φαινεται απλα τελειο! Να το χαιρεσαι! Εχεις κανει πολυ καλη δουλεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι φαινεται απλα τελειο! Να το χαιρεσαι! Εχεις κανει πολυ καλη δουλεια! :)

Σευχαριστω πολυ!! :bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κοιτα για εμενα πειραματισου και αλλο εγω πιστευω πως με αυτα που εχεισ θα μπορουσες να κανεισ στο κεντρο ενα κενο v(βε) και να εχεισ τα φυτα απο το μικροτερο στο μεγαλυτερο προσ τα πισω.παντα φιλικα εχεις ομορφο ενυδρειο και εχεισ κανει καλη δουλεια και εκρυψες σωστα τα παντα πισω μπραβο....

Link to comment
Share on other sites

Για αλλη μια φορά αποδεικνυεται περιτρανα πως δεν παιζουν ρολο τα λιτρα,αλλα το γουστο και το μερακι του καθε χομπιστα.

Ενα μεγαλο μπραβο και απο εμενα για το υπεροχο ενυδρειο σου!!!

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...