Jump to content

Το Ενυδρειο Μας, Τα Χρυσοψαρα Και Οι Ερωτησεις!


Recommended Posts

οσον αφορα τα φυτα ειμαι ακομα αρχαριος και εχω :rasp: λιγες γνωσεις...

τωρα που ψαχνεις φθηνα ψαρια και ομορφα,για μενα υπαρχουν σε μικρο μεγεθος π.χ. αγγελοψαρα στην τιμη των 2 ευρω(υψος 3-4cm),αν εμενες στην θεσσαλονικη θα σου εστελνα το link ενος πετ σοπ μεσω π.μ .......για να βρεις αυτο που θελεις θελει πολυ ψαξιμο....εγω πηγαινω σε 5 διαφορετικα πετ σοπ κι παιρνω αυτο που θελω και σε λογικη τιμη :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

νταξει μια χαρα τα λες αλλα σκεψου οτι και τα αγγελοψαρα που ειναι πολυ ομορφα, διαφερουν μονο σε χρωμα το ενα απο το αλλο. ενω εγω εχω ηδη 4-5 εντελως διαφορετικα ειδη ψαριων μεσα εκει (χρυσοψαρα φυσικα)

Link to comment
Share on other sites

λαθος κανεις δες εδω υποειδη και υβριδιαhttp://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61576&pid=554297&st=0entry554297

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα εκανα καποιες αγορες για το μεγαλο ενυδρειο μου. δυστυχως οχι τις καλυτερες μιας και τα οικονομικα εινα ιχαλια αλλα οκ.

1η αγορα -- του πηρα αλλη μια αεραντλια για να ειναι αρκετα για τα κυβικα του. του ειχα αυτη --> http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=1533 η οποια ομως πρεπει να παρουσιαζει καποιο προβλημα γιατι φαινεται σαν να μην εχει πολυ δυναμη, ειδικα σε βαθος ανω των 20 εκατοστων. Και του πηρα κι αυτην --> http://www.pet4u.gr/datafiles/1156-4.jpg. θα τις βαλω και τις δυο τη μια αριστερα και την αλλη 2 μετρα πιο δεξια, στην αλλη ακρη.

2η αγορα -- ενα μαυρο σωληνα 60 εκατοστων ο οποιος εχει πολυ μικρες τρυπες πανω του και σε συνδεση με την αεραντλια βγαζει πολλες μικρες μπουρμπουληθρες. το κακο ειναι οτι καμια απο τις δυο αεραντλιες δε φαινεται να ειναι αρκετη για να φυσηξει ως το τελος των 60 εκατοστων του... :bigemo_harabe_net-88:

3η αγορα -- πηρα ενα μετρητη αμμωνιας που κολλαμε στο τζαμι απο μεσα και μετραει για εναν ολοκληρο χρονο ανα πασα στιγμη. πιστευω καλη αγορα (αν ειναι αξιοπιστο φυσικα) μιας και θα μου περιορισει τον αριθμο των τεστ κα του αγχους.

4η αγορα -- μια σκουπιτσα περιπου τετοια (ιδια μαρκα αλλα κιτρινη) http://www.amazonios.gr/product_info.php?cPath=395&products_id=2497

5η αγορα -- ενα σφουγγαρακι με ξυστη πανω σε κονταρι για τον ευκολο καθαρισμο των πισω τζαμιων η ακομα και των μπροστα.

αυτα. θα εκτιμουσα τις συμβουλες και παρατηρησεις σας

Link to comment
Share on other sites

3/ το ammonia alertνομιζω μετραει μονο την τοξικη αμμωνια, οποτε αν αυτο αλλαξει χρωμα πιστευω οτι θα ειναι ηδη αργα

4/ σκουπα μπορουσες να φτιαξεις και μονος σου με ενα κομματι λαστιχο και ενα μπουκαλι απο νερο,ασετον, οινοπνευμα

5/ αυτο ειναι καλο, μπορουσες να παρεις ομως μαγνητη, εμενα με εχει βολεψει αφανταστα. προσοχη μην γδαρεις κανα τζαμι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις.

3) δεν θυμαμαι πως λεγεται γιατι δεν το εχω μπροστα μου αλλα εχει 4 μετρησεις. 0-3. και μου εξηγησε αυτος εκει οτι αν ειναι στο πρωτο ολα μια χαρα, στο δευτερο αλλαζω το 1/3 του νερου, στο τριτο χρωματισμο αλλαζω τα 2/3 του νερου, στο σκουροτερο ΤΟΤΕ ειναι αργα. ελπιζω να εχει δικιο

4) το φανταστηκα αλλα μιας και εκανε μονο 8 ευρω ειπα να μην παιδευτω.

5) εχουμε ηδη μαγνητη ο οποιος πεφτει ολη την ωρα ΚΑΙ δεν επιπλεει. Ασε τον φθηνοτερο καλο που βρηκα ηταν 20+ ευρω.

τωρα μου τη σπανε οι αεραντλιες που δεν εχουν πιεση. βεβαια για αυτα τα λεφτα τι να περιμενεις οποτε οκ

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο, πληθυκε μεσα εξω, μπηκε η δευτερη αεραντλια (εχω δυο μικρες τωρα και θελω να παρω αλλη μια) αλλαχθηκε το 1/3 του νερου και ταιστηκαν τα ψαρια! μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Καθως του εκανα καθαρισμο, χρησιμοποιησα μια βουρτσα που πηρα απο πετ σοπ που ειχε και ξυστη. εφτιαξα το χαλικι λοιπον κι εηυνα εκει μπροστα που πιανει βρωμα κτλ . σε καποια φαση μου φανηκε πως χτυπησα σιλικονη. μπορει οντως να γινει κατι τετοιο? ειναι επικινδυνο να καταστρεψω κατι αν δεν προσεξω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μην πειράζεις τις σιλικόνες και καλό είναι να προσέχεις μην γρατζουνίσεις το τζάμι γιατί δεν φαίνεται όμορφο μετά.Μπορείς να το κάνεις και με ένα σφουγγάρι που θα το έχεις μόνο για αυτή την χρήση ή μια πλαστική κάρτα.Στο ύψος που είναι το ενυδρείο όμως θα χρειαστείς και σκαλίτσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εβλεπα σιλικονη θα σταματουσα! Την ειδα ( αν ηταν αυτη) μετα ομως! Με σφουγγαρι απλα δεν εβγαιναν. Παντως απο πριν ειχα δει λιγη αμμο αναμεσα στα δυο τζαμια. Ισως κανω και λαθος βεβαια

Link to comment
Share on other sites

εκανα 2 υγρες μετρησεις σημερα το πρωι στο ενυδρει ομε τα χρυσοψαρα. το Ph εδειξε 7.5 και το NO2 εδειξε κιτρινο κι ελπιζω να ειναι οντως κιτρινο γιατι εχω χασει το χαρτακι...

Link to comment
Share on other sites

στην φαση που εισαι δεν μας ενδιαφερει τοσο το πεχα οσο τα νιτρικα και η αμμωνια.εκει τι μετρησεις εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα μου εχουν δυστυχως τελειωσει. Εχω βεβαια τα χαρτινα αλλα δε μου πολυδιυλευουν. Αμμωνια δεν εχω γιατι εχω παρει το αμμονι αλερτ και ειναι μηδενικη

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια αλερτ,και αλλα τετοια ''χαρωπα'' δεν ειναι σοβαρες απαντησεις στο τι νερο εχουμε....

χρειαζεσαι υγρα τεστ για νιτρικα,αλλα και αμμωνια αφου ειναι οι 2 πιο συνιθισμενες περιπτωσεις για πολυ μολυσμενο νερο σε ενυδρεια με χρυσοψαρα.

παρτα,κανε μετρησεις για να ξερεις επιτελους ποσο νερο πρεπει να αλλαζεις και αν ταιζεις πολυ.....

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν φτανει το αλερτ για την αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

σου ειπα και εγω, το alert δειχνει την τοξικη αμμωνια, οποτε οταν δειξει κατι ειναι ηδη αργα

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τα παιδιά σου λένε οτι κακώς αγόρασες το συγκεκριμένο μετρητή γιατί με τα ίδια χρήματα έπαιρνες κάτι αντίστοιχο σε σταγόνες και θα σου έβγαινε και για περισσότερο χρονικό διάστημα απο ότι το πλαστικό τέστ που έχει διάρκεια 1 χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τα παιδιά σου λένε οτι κακώς αγόρασες το συγκεκριμένο μετρητή γιατί με τα ίδια χρήματα έπαιρνες κάτι αντίστοιχο σε σταγόνες και θα σου έβγαινε και για περισσότερο χρονικό διάστημα απο ότι το πλαστικό τέστ που έχει διάρκεια 1 χρόνο.

εγω δεν λεω αυτο. , λεω οτι τα υγρα τεστ μετρανε αμμωνια και αμμωνιο. το alert μετραει τοξικη αμμωνια.

τα υγρα τεστ εχουν μεσα καρτελακι το πως βρισκεις την τοξικη αμμωνια και ειναι αναλογα το ph,και την θερμοκρασια.

αμα εχεις με υγρο τεστ αμμωνια 1, το ammonia alert κατα πασα πιθανοτητα δεν θα αλλαξει χρωμα// δεν θα παρει χαμπαρι//

για αυτο λεω οτι αν δειξει κατι ειναι ηδη πολυ ΑΡΓΑ. //ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΑΤΗΣΕΙ//

εχω ενα λινκ με τετοια συζητηση αλλα ειναι απο αλλο ελληνικο φορουμ .....

Link to comment
Share on other sites

αν εμπαινες αγαπητε μου φιλε στον κοπο να κανεις αναζητηση εδω μεσα θα εβρισκες ποστ οπως αυτο παρακατω απο ανθρωπους που το ειχανε οπως εσυ αλλα την πατησανε.....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=12301&hl=%2B%E1%EC%EC%F9%ED%E9%E1+%2B%E2%E5%ED%F4%EF%F5%E6%E1&fromsearch=1

....και δεν ειναι το μοναδικο παραδειγμα αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...