Jump to content

Απεγνωσμενος Με Αλγη


Recommended Posts

42292-Clipart-Illustration-Of-A-Green-Round-First-Aid-Cross-Button-On-Dewy-Leaves-1-1.jpg

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : καλησπέρα έπειτα από 3 χρονιά φυτεμένου ενυδρείου εδώ και 2 μήνες αντιμετωπίζω αυτή τη Μ@@@@ καφέ τριχοειδή που αυξάνεται με τρελούς ρυθμούς. Την προηγούμενη Κυριακή είχε καθαριστεί με το χέρι και σήμερα κοιτάξτε τις φώτο. Το μονό που έχω κάνει απο θεραπείες είναι συσκότιση 5 ημερών αλλά τπτ.. απλώνεται παντού ακόμα και στην επιφάνεια...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Ενυδρειο: (100λ, 80x30x40,3 χρόνια)

- Φωτισμος: (2 philips 18w ώρες ανοιχτές, 6μηνες ):

- Βυθος και Υποστρωμα: χαλαζιακη ασπρη αμμος

- Διοξειδιο του Ανθρακα: TETRA PLANT CO2

- Οξυγωνο: Αναταραξη επιφανειας υψιλη

- Φίλτρανση: eheim ECO PRO 130

- Φυτα: -

- Ψάρια: 9neon tetra, 4corydor, kai 2 ramirezi

- Ρουτίνες: 1φορα την εβδομαδα αλαγη νερου 60% ωσμωτικό 40% πόσιμο..

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7

- KH: 4

- GH: 6

- ΝΗ3/NH4: 0

- ΝΟ2: 0

- ΝΟ3: 0

- PO4: 0

- Fe: 0

- CO2: -

- Θερμοκρασία: 24

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: api

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Φυτού: -

- Ιστορικό Φυτού: -

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:-

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριων και των φυτων: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -

-Δοσολογία:-

-Χρόνος Χρήσης: -

-Αναλυτική περιγραφή: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

post-38982-0-59397800-1332787088_thumb.jpg

post-38982-0-61992900-1332787134_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου γτ δεν κλεινεις τις λαμπες σου δεν ειμαι ειδικοσ στην αλγη και δν ξερω πολλα αλλα σιγουρα αυτο δεν ειναι σωστο!αν το ξεχνας η οτιδηποτε πανε αγορασε καποιο χρονικο να κανει αυτο την δοθλεια μονο του!

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εχεις νιτρικα ΜΗΔΕΝ!!!

δοκιμασαι με αλλο τεστ (κατα προτημηση της salifert εγω αυτο χρησιμοποιω) εχω ακουσει κατα καιρους πολλους που της ΑΡΙ να νιτρικα δειχνουν μηδεν.... απο σφαλμα τους....

λυσε πρωτα αυτο και υστερα αν θα αναβαθμιζες το φωτιστικο σου σε περισσοτερα watt θα ηταν καλυτερο για τα φυτα σου....!!!

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημά σου μπορεί να είναι ο φωτισμός , οι δύο λάμπες που έχεις πρέπει να είναι μία ροζ και μια άσπρη, σωστά? επίσης αν είναι Τ8 θέλουν αλλαγή στους 6 μήνες

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα,9 ωρες την ημερα να αναβουν και να σβηνουν ιδιες ωρες ειναι αρκετες, γι'αυτο κι εχεις τοση αλγη,και παραλληλα exel 20 ml την πρωτη μερα και 10ml καθε μερα μεχρι να γινει κοκκινη η' ασπρη η αλγη και να την καψει με αυτον τον τροπο.θα σου παρει καμια δωδεκαρια μερες αλλα θα δεις αποτελεσματα. οσες φορες το εχω κανει με εχει σωσει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ καταρχάς για το ενδιαφέρον... κατά δεύτερων ναι είναι μια ροζ και μια άσπρη Τ8. οι λάμπες μένουν 7 ώρες ανοιχτές.. τα νιτρικά είναι όντως μηδέν τουλάχιστον με τα τεστ της API.. αν αλλάξω εταιρία πώς θα τα ρίξω??? αν όντως παίρνω λάθος τιμές.... επίσης από λιπάσματα το τελευταίο 2μηνο δε ρίχνω τπτ απολυτος......

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου γτ δεν κλεινεις τις λαμπες σου δεν ειμαι ειδικοσ στην αλγη και δν ξερω πολλα αλλα σιγουρα αυτο δεν ειναι σωστο!αν το ξεχνας η οτιδηποτε πανε αγορασε καποιο χρονικο να κανει αυτο την δοθλεια μονο του!

3 χρονιά φιλέ μου τρέχει το ενυδρείο εννοείται πως υπάρχει χρονοδιακόπτης.... βλακεία δικιά μου που δεν έγραψα τις ώρες λειτουργίας...

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζετε αν υπάρχουν τ5 λάμπες μέχρι 60cm και πάνω απο 18w??? γιατί σε τ8 για να ανεβάσω watt πάω αναγκαστικά σε 90cm και δε με παίρνει στο καπάκι. Παλαιοτέρα είχα και τρίτη λαμπα πάλη στα 18w αλλά έχανα το μέτρημα στα ειδή αλγης που είχα... την αφαίρεσα και το ενυδρείο έστρωσε...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ καταρχάς για το ενδιαφέρον... κατά δεύτερων ναι είναι μια ροζ και μια άσπρη Τ8. οι λάμπες μένουν 7 ώρες ανοιχτές.. τα νιτρικά είναι όντως μηδέν τουλάχιστον με τα τεστ της API.. αν αλλάξω εταιρία πώς θα τα ρίξω??? αν όντως παίρνω λάθος τιμές.... επίσης από λιπάσματα το τελευταίο 2μηνο δε ρίχνω τπτ απολυτος......

μετρα με αλλο τεστ... αν εχεις υψηλα νιτρικα θα κανεις αλλαγες νερου.... δεν ειναι φυσιολογικο τελεια αθλια αλγη να ειναι εξαιτιας του φωτος.... σιγουρα φταινε και οι λαμπες σου λιγο σε αυτο.... αλλα υπαρχει περισσια απο κατι στο ενυδρειο..... τις αλγεις τις εχω φαει με το κουταλι..... μπορει να φταιει και ο εσφαλμενος πολυς φωτισμος.... δηλαδη αλλο το να εχεις φωτοπεριοδο 7 ωρες με χαλια λαμπες και αλλο να εχεις 12 με τις ιδιες χαλια λαμπες.... καλυτερα να μην εχεις καθολου..... αλλα επιδη ο φωτισμος σου δεν ειναι πολυς γιαυτο μετρα πρωτα νιτρικα με αλλο τεστ και τα ξαναλεμε πριν κανεις το οτιδηποτε....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην φιλε μου, αν μετρας σωστα το PH (υποθετω με το τεστ API), εχεις χαμηλο CO2. Κύριος υπευθυνος για αυτου του ειδους την αλγη. Μhν σε μπερδευει το χρωμα, ειναι BBA. Οποτε επεμβαινεις αμεσα στο CO2 και το ανεβαζεις μεχρι εκει που τα ψαρια θα αρχισουν να εχουν δυσκολες αναπνοες. Και στην δικη σου περιπτωση προσεχε γιατι ΜΑΛΛΟΝ θα γινει γρηγορα λογω χαμηλης υποθετω φυτομαζας. Και φυσικα προσεχε γιατι θα σου κατεβασει και το PH σου.

Τωρα επισης δεν λες τιποτα για λιπασματα οποτε υποθετω οτι δεν ριχνεις. Αν ριχνεις, πες μας τι και καθε ποτε. Γιατι αν εχεις υπερβολικο σιδηρο δεν φαινεται οποτε θελουμε εμεις αλλα περιπου μεχρι 2 ωρες αφου το ριχνουμε. Μετα κατα κυριο λογο τα test που εχουμε κανουν λαθος, οποτε παμε σε υψηλες συγκεντρωσεις. Αν δεν ριχνεις παρατηρησε τα φυτα σου αν εχουν καποιο προβλημα μορφολογιας (τρυπες, λιωσιμο, κιτρινισμα). Αν ναι ξεκινα παραλληλα με την "θεραπεια" σου (παρακατω) λιγες ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ στις ριζες. Οχι ακομα ζουμια γιατι θα στα ρουφαν οι αλγεις.

EDIT: Μετα προσεξα οτι λες για τα λιπασματα, οποτε βλεπεις για προβληματα στα φυτα και πρατεις αναλογα

Τελος διορθωσε κατα πολυ τα Νιτρικα σου.Σαφως και θελουν αυξηση, αν μετριουνται σωστα. Παραλληλα ομως κοιτα και τα φωσφορικα σου, γιατι υποθετω οτι κατι συμβαινει εκει.

Τωρα με βαση την εμπειρια των 3 χρονων σου, διαλεγεις ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ λυση της καταπολεμησης. Διαλεγεις αναμεσα σε Φλουρισ Εξελ και σε οξυζενε. Εγω την ξεσκισα με οξυζενε, αλλα προσεχα πολυ να μην πλησιασει καποιο ζωντανο την ωρα της θεραπειας και καποια φυτα μου ελιωσαν. Ο φωτισμος σου δεν εχει σχεση με αυτη. Ειτε εχεις 1,5 watt/lt ειτε 0,36 που εχεις.

Αν εχω καποια λαθη στις σκεψεις μου, παρακαλω διορθωστε με.

Έγινε επεξεργασία - eksoginios
Link to comment
Share on other sites

θα αλλαξω εταιρια σε τεστ φωσφορικων και νιτρικων και θα σας ενημερωσω.. προβληματα στα φυτα δεν εχω... τωρα για το co2 δεν μπορω να το ανεβασω λογο οτι δεν εχω μπουκαλα.. χρησιμοποιω ομως TETRA PLANT CO2 και μεχρι στιγμης με εχει αφησει αρκετα ικανοποιημενο..

Link to comment
Share on other sites

Δες λιγο και αυτο. Με εχει βοηθησει αρκετα με ολες τις αλγεις που περασα κατα καιρους. http://www.theplantedtank.co.uk/algae.htm

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά.. αγόρασα υγρά τεστ salifert και οι τιμές που πήρα είναι ΝΟ3 0mg/l PO4 0,1mg/l.. επίσης φώναξα ένα φύλο που έχει τη βαλίτσα της sera.. και οι μετρήσεις που πήρα ήταν ίδιες..... :bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στη παρέα ... Το Σάββατο ξεκίνησα θεραπεία με excel. με τις δοσολογίες που μου πρότεινε ο betta 21 και σήμερα η άλγη αρχίζει να κοκκινίζει.. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι. Μέσα στο διάστημα της θεραπείας να κάνω καμιά αλλαγή (10 μέρες)??? και όταν τελειώσει να την αφαιρέσω με το χέρι η θα εξαφανιστεί???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...