Jump to content

???δεν Πολυτρωνε???


legolas1970

Recommended Posts

Καλημερα ...εχω 4 μικρα δισκακια και οποτε κανω αλλαγη νερου βαζω 70% Α/Ο & 30% Βρυσης.

Οταν ριχνω τροφη ειτε φυλαρακι ειτε κατεψηγμενη ειτε σε κοκους δεν πολυτρωνε...Τα 2 απο τα 4 ειναι νεοφερμενα και συνηθως ειναι κρυμενα πισω απο τα ξυλα.

Ειναι γυρω στα 6 cm το μεγεθος και το 1 απο αυτα ειναι ακομα πιο μικρο.Πολλες φορες καθονται στατικα σε ενα σημειο πισω απο τα ξυλα...Το ενα απο αυτα ορισμενες φορες γερνει λιγο και παραμενει στατικο για λιγα λεπτα μετα συνεχιζει κανονικα σαν να μην συμβαινει τιποτα.

Τι να κανω για να βελτιωσω την κατασταση?

Οι Μετρησεις μου ειναι μιση ωρα μετα την αλλαγη που εκανα.

Αμμωνια(NH3 NH4)=0 (βγαζει κιτρινο με το τεστ της APΙ)

NO2=0 (Tο βγαζει γαλαζιο με το τεστ της API)

NO3=10

GH=8

Ph=7,9

Ευχαριστω!!!:(

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος,νομιζω πως οι δισκοι θελουν οξινο νερο.......

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος,νομιζω πως οι δισκοι θελουν οξινο νερο.......

οξινο νερο Δηλαδη?

φανταζομαι οτι φαρμακα δεν κανει να βαλω γιατι οι δισκοι δεν εχουν λεπια και θα καει το δερμα τους.

Αυτο που εκανα ηταν να ανεβασω την θερμοκρασια μεχρι το τερμα..

Λεγοντας οξινο νερο τι ενοεις?

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλο ph....ας μας πει καποιος εμπειρος δισκας

Link to comment
Share on other sites

δωσε λιγο χρονο μεχρι να προσαρμοστουν τα ψαρια. νιτρικα 10 μετα την αλλαγη ειναι αρκετα. κανε συχνοτερες αλλαγες η περισσοτερα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

δωσε λιγο χρονο μεχρι να προσαρμοστουν τα ψαρια. νιτρικα 10 μετα την αλλαγη ειναι αρκετα. κανε συχνοτερες αλλαγες η περισσοτερα λιτρα.

το ph του ειναι σωστο;;;αν ειναι εκανα λαθος.....

Link to comment
Share on other sites

το ph του δεν ειναι σωστο, αλλα σε ψαρια εκτροφης πολλοι χομπιστες με αυτο το ph δεν εχουν αντιμετωπισει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα με το ph εγω θελω να σε ρωτησω σε τι θερμοκρασια τους εχεις και ποσο πεφτει η θερμοκρασια σου του ενυδρειου σου κατα την αλλαγη νερου?

Και αυτο το ρωταω επειδη μας λες οτι δεν τρωνε μετα την αλλαγη.....

Την επομενη μερα τρωνε κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρόσεξα στον ένα από τους τέσσερις δίσκους που έχω ένα άσπρο σημάδι στο δέρμα του τι να κάνω?το μόνο που έκανα είναι να ανεβασω τον θερμότατη στο τερμα..φάρμακα δεν βάζω γιατί οι δίσκοι δεν έχουν λεπτά και μήπως τους δημιουργήσω περισσότερα προβλήματα...τι να κάνω ?να αρχίσω να ανησυχώ?HELP!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ασχετα με το ph εγω θελω να σε ρωτησω σε τι θερμοκρασια τους εχεις και ποσο πεφτει η θερμοκρασια σου του ενυδρειου σου κατα την αλλαγη νερου?

και αυτο το ρωταω επειδη μας λες οτι δεν τρωνε μετα την αλλαγη.....

την επομενη μερα τρωνε κανονικα?

Θερμοκρασία. Μετά την αλλαγή φτάνει 26 αλλά δεν νομίζω να είναι από αυτό. Μάλλον ο ένας δίσκος που έβγαλε το άσπρο σημάδι επηρέασε και τα αλλά...Δεν ξέρω τι να κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Και στους δισκους ριχνουμε φαρμακα...το τι φαρμακα ομως θα στον πουν πιο εμπειροι απο εμενα αφου ομως ανεβασεις φωτο του ψαριου να δουμε τι εχει......(δυστυχως μονο με τα γραφομενα δεν μπορουμε να καταλαβουμε)

Επισης θα πρεπει να ξερεις οτι θερμοστατης στο τερμα σημαινει 33-34 βαθμους...οταν λοιπον εσυ κανεις αλλαγη και πεφτει στους 26 τοτε ναι...την ακουνε και μαλιστα αρκετα.....ενας μεγαλος εχθρος του δισκου ειναι οι αποτομες μεταβολες και κυριως ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ......

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρεται στη σωστή κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου και τους κατοίκους του.

Οι δίσκοι θέλουν σταθερές συνθήκες , μαλακό ή ουδέτερο ph και το κυριότερο ΚΑΘΑΡΟ νερό.

Ανέβασε φωτογραφίες απο τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου και τους κατοίκους του.

Οι δίσκοι θέλουν σταθερές συνθήκες , μαλακό ή ουδέτερο ph και το κυριότερο ΚΑΘΑΡΟ νερό.

Ανέβασε φωτογραφίες απο τα ψάρια.

Εχω το JUWEL Rio 180 Λιτρων ...μεσα εχω 4 Δισκους ...ο ενας απο τους 4 ειναι πιο μικρουλης οι αλλοι τρεις ειναι γυρω στα 6 cm,εχω και εναν γλυφτη ...αυτοι ειναι οι κατοικοι του ενυδρειου μου.

οι μετρησεις ειναι αυτες που εχω προαναφερει πιο πανω δεν εχει αλλαξει κατι.

Ο ενας ο δισκος που εβγαλε το σημαδακι ειναι πιο ενεργητικος απο τις πρωινες ωρες που εκανα την αλλαγη οπως προς εκπληξη μου και οι αλλοι 3 ..ο δισκος με το λευκο σημαδακι κυνηγαει τον ενα απο τους 2 νεοφερμενους δισκους που εβαλα προσφατα...το κθμηγι θα διαρκεσει ,θα παει μακρα η βαλιτσα,γιατι τον εχει ψοφισει στο κυνηγι τον νεοφερμενο.....αλλα η αληθεια ειναι οτι ολα ειναι πιο ενεργητικα απο το πρωι

Εδω εβγαλα μια φωτο να δειτε το σημαδακι που εβγαλε ο δισκος...λιγο διακρινεται.

post-49358-0-35996800-1332878830_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες γλυφτη εννοεις τον κοινο pleco??? Αν ναι παιζει να κανει και αυτος ιστοριες καθως συνηθως την πεφτουν στους δισκους για να φανε την επιφανειακη βλενη.

Επισης οσον αφορα στο στρεςς, παιζει να εχεις δυνατο φωτισμο ή δυνατη ροη νερου απο το φιλτρο???

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες γλυφτη εννοεις τον κοινο pleco??? Αν ναι παιζει να κανει και αυτος ιστοριες καθως συνηθως την πεφτουν στους δισκους για να φανε την επιφανειακη βλενη.

Επισης οσον αφορα στο στρεςς, παιζει να εχεις δυνατο φωτισμο ή δυνατη ροη νερου απο το φιλτρο???

pleco ειναι και χθες τον εβγαλα ...μηπως αυτος εκανε το ασπρο σημαδακι στον ενα δισκο μου και μηπως δεν ειναι αρρωστος?

Οταν τα ταιζω να δινω λιγο απο ολες τις τροφες που εχω?Κατεψηγμενη,σπιρουλινα,Discus της Tetra,Tetra pro colour,D-50 Plus της tropical..Αυτες εχω.

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σε ρωταει ο Νινταλ λιγο πιο πανω ειναι πολυ σημαντικο...Οι δισκοι δεν θελουν δυνατες ροες ουτε δυνατο φωτισμο...Και επειδη εχεις μικρο ενυδρειο υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να τους στρεσαρει η ροη του φιλτρου σου....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σε ρωταει ο Νινταλ λιγο πιο πανω ειναι πολυ σημαντικο...Οι δισκοι δεν θελουν δυνατες ροες ουτε δυνατο φωτισμο...Και επειδη εχεις μικρο ενυδρειο υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να τους στρεσαρει η ροη του φιλτρου σου....

ρε παιδια ....και τι μπορω να κανω γι' αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα πες μας τι φιλτρα εχεις στο ενυδρειο σου και ποσα;;;

Τι φωτα και ποσες ωρες ειναι αναμενα;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα πες μας τι φιλτρα εχεις στο ενυδρειο σου και ποσα;;;

Τι φωτα και ποσες ωρες ειναι αναμενα;;;

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Σορυ που αργω αλλα ειμαι ςτην δουλεια .

180λιτρα το ενηδρειο

Οι λαμπες ειναι 2 Τ5.

Της αναβω απο της 2 το μεσημερι ως. 12

μιση το βραδυ γιατι εχω φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Σορυ που αργω αλλα ειμαι ςτην δουλεια .

180λιτρα το ενηδρειο

Οι λαμπες ειναι 2 Τ5.

Της αναβω απο της 2 το μεσημερι ως. 12

μιση το βραδυ γιατι εχω φυτα.

Φιλε μου οι ωρες που τις αναβεις ειναι παρα πολλες.....ας εχεις φυτα....8 ωρες ειναι αρκετες...(γι αυτο ειναι στρεσαρισμενοι)

Το κυριοτερο ομως που ειναι η φιλτρανση δεν μας το ειπες....να υποθεσω οτι εχεις μονο το εσωτερικο φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οι ωρες που τις αναβεις ειναι παρα πολλες.....ας εχεις φυτα....8 ωρες ειναι αρκετες...(γι αυτο ειναι στρεσαρισμενοι)

Το κυριοτερο ομως που ειναι η φιλτρανση δεν μας το ειπες....να υποθεσω οτι εχεις μονο το εσωτερικο φιλτρο?

Το φιλτρο μου ειναι εξωτερικο και ειναι το Bluextreme 700 Εχει 4 σφουγγαρια το ενα ειναι μαυρο και το εχω βγαλει ειναι απο ανθρακα

1)ceramic cylinders basket (ειναι η θηκη που βαζω το βιολογικο υλικο ..το μακαρονακι)

2)absorbent sponge

3)large pored sponge

4)small pored spopnge

Εδω ειναι ενα λινκ που λεει για το φιλτρο μου.....(http://www.reptilica.gr/product_print.php/pID/21967)

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο μου ειναι εξωτερικο και ειναι το Bluextreme 700 Εχει 4 σφουγγαρια το ενα ειναι μαυρο και το εχω βγαλει ειναι απο ανθρακα

1)ceramic cylinders basket (ειναι η θηκη που βαζω το βιολογικο υλικο ..το μακαρονακι)

2)absorbent sponge

3)large pored sponge

4)small pored spopnge

Εδω ειναι ενα λινκ που λεει για το φιλτρο μου.....(http://www.reptilica...t.php/pID/21967)

Πιστευω πως αυτο το φιλτρο ειναι πολυ μικρο για το ενυδρειο σου και η βιολογια ΕΛΑΧΙΣΤΗ....

Κατα την αποψη μου εκει οφειλονται τα προβληματα σου....

Ειδικα οι δισκοι χρειαζονται παρα μα παρα πολυ καθαρο νερο αρα και πολυ βιολογια.....

Για εμενα χρειαζεσαι αλλο ενα εξωτερικο και περισσοτερο χωρο για βιολογικο(μακαρονι)....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμενα

Λογικα η μια τ5 είναι ροζ θα σου πω τι εχω κάνει εγώ : έβγαλα την μπροστά εντελώς και άφησα μόνο την ροζ πίσω εχω και εγώ φυτά και δεν έχουν πρόβλημα γιατί η ροζ κάνει όλη την δουλειά στα φυτά ετσει και οι δίσκοι είναι άνετοι και τα φυτά κομπλέ για φίλτρα δεν θα σου πω μάρκες αυτό εξαρτάται από την τσέπη σου αλά να ξέρεις ότι πρέπει σε αυτόν τον τομέα να είσαι υπερβολικός . Δηλαδή 2 φίλτρα για 250 λίτρα ενυδρείο το καθένα σύνολο 500 είναι ότι πρέπει .

Και αν θες σκοτείνιασε λίγο το νερό με τυρφη η με κάποιο υγρό .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...