Jump to content

300L Malawi.........το Πρωτο Μου!


koolnick

Recommended Posts

Εδώ και λίγες μέρες έχω (σε μικρο βαθμό βέβαια) άλγη χρώματος καφέ, μήπως πρέπει να κάνω κάτι η να την αφήσω να κάνει τον κύκλο της?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους και όλες............ επιτέλους είμαστε έτοιμη για παρουσίαση........... μετά από πολλές μέρες και πολύ διάβασμα είμαστε έτοιμη. Θα ήθελα να ρωτήσω αν η τελική παρουσίαση πρέπει να γίνει εδώ η αν πρέπει να μεταφερθούμε σε κάποια άλλη θεματική του side. H παρουσία θα γίνει αύριο πιθανόν που θα υπάρχει και πλούσιο φωτογραφικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Η παρουσίαση των ενυδρείων γινεται εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=255

Χρησιμοποίησε την φόρμα παρουσίασης εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50683

και περιμένουμε να δούμε....

:)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε είμαστε εδώ με καινούργια φόρμα. οκ ευχαριστώ.......... σύντομα τα ωραία.

Link to comment
Share on other sites

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ.

Πριν αρκετό καιρό ξεκινώντας αυτή την προσπάθεια φάνταζε αδύνατο το συγκεκριμένο αποτέλεσμα που τώρα πλέον βλέπω μπροστά μου, πραγματικά έβλεπα ένα πολύ δύσκολο εγχείρημα με αμφίβολο αποτέλεσμα.

Μετά από πάρα πολύ διάβασμα και μεγάλη διερεύνηση μέσα από βιβλία,side και ενυδρειακα καταστήματα κατάφερα και εγώ να μπω σε ένα υπέροχο κόσμο που μέχρι σήμερα δεν είχα γνωρίσει. Μαζί με την οπτική επιβράβευση ήρθε και η ποιοτική και εννοώ την σχέση που εξελίσσεται ανάμεσα στα 2 παιδιά μου και τα ψάρια,μια σχέση που με έκανε να νοιώθω ακόμα πιο σίγουρος για το εγχείρημα μου να ασχοληθώ με αυτό το είδος. Θεωρώ ότι ο χορός των demasoni και labito με παρτενέρ τα μικρά δάχτυλα των πιτσιρικάδων πάνω στο τζάμι είναι ένα θέαμα που δεν ανταλλάσσετε με καμιά κούραση και με κανένα ξενύχτι διερεύνησης! Μέσα σε μια κοινωνία που πραγματικά έχει γυρίσει την πλάτη στους πάντες και στα πάντα θα πρέπει αν μη τι άλλο να φέρουμε τα παιδιά μας ακόμα πιο κοντά στην φύση,και επειδή είναι οξύμωρο να μιλάμε για φύση μέσα σε μια άναρχη πόλη όπως η Αθήνα καλό είναι να φτιάχνουμε γωνιές τέτοιες μέσα στα ίδια μας τα σπίτια και να της προσφέρουμε σε αυτά.

Δεν θα ήθελα να κουράσω τους αναγνώστες σας απλός επιδίωξη μου είναι να μοιραστώ κάποιες εικόνες μαζί με αυτούς που βοηθήσανε στην δημιουργία αυτού του ενυδρείου,και θα ήθελα (χωρίς να ξέρω αν μπορώ να το κάνω μέσα από το side σας) να ευχαριστήσω από καρδιάς για την πολύτιμη βοήθεια του ένα πραγματικό επαγγελματία τονNidal από τοAnimalstation χωρίς της πολύτιμες συμβουλές του σίγουρα δεν θα είχαμε αυτο το αποτέλεσμα που θα παρουσιαστεί παρακάτω.

Γενική κατηγορία ενυδρεία

Αφρική Λίμνη Malawi

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 1 x o,6 x o,5

Συνολικά Λίτρα: 300L

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά: Valisneries

Ψάρια: Labito x 5 Demasoni x 8

Άλλα είδη: Σαλιγκάρια Zembra

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Αφίσα με πέτρες και ξύλα.

Πέτρες: Ασβεστολιθικές

Ξύλα: Όχι

Άλλα διακοσμητικά : Όχι

Υπόστρωμα:

Βυθός: Χαλαζιακη άμμο 25 L

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 led ταινίες 7,5w η κάθε μια. Ιδιοκατασκευη.

Διάρκεια φωτισμού: 5 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Fluval fx5

Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμοστάτης 200w

Λίπανση: oxi

Παροχή CO2: oxi

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: οχι

Διατροφή: Βακτήρια Nite out 2

Παράμετροι

pH: 8.4

Γενική σκληρότητα (GH): 12.5

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 2mg/l

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 27

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: Κάθε 30 μέρες 25%

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Esklarin

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: όχι

Φωτογραφίες:

post-49606-0-30213500-1336343250_thumb.jpg

post-49606-0-96098500-1336343274_thumb.jpg

post-49606-0-86868800-1336343310_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το τέλος της παρουσίασης θα ήθελα την εμπειρία σας και την αυστηρή κρητική............ ευχαριστώ για όλα.

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσαι!!!

Πολύ προσοχή στο ταϊσμα τωρα που ειναι αρχη και το σύστημα νεο.

Ισως χρειαστείς περισσότερες πέτρες.....αν χρειαστείς θα στο "πούν" τα ψάρια σου, παρατηρώντας τα!

:D

Link to comment
Share on other sites

Νικο τα τα χαιρεσαι. :)

Ισως να χρειαστεις λιγες πετρες ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...