Jump to content

Πρισμενα Χειλια Σε Κλοουν Και Ασπρισμα Γκοπυ!!


Recommended Posts

παρατηρησα οτι ο ενας κλοουν εχει κατι σαν μαυρο σπυρι να το πω , αποστημα ? σαν μελανωμα στο πλαι στα χειλια , ειναι βουσκωμενα και προισμενα .τρωει κανονικα και κολυμπαει μια χαρα

και οι φωτο

i2vec6.jpg

2a4oc8w.jpg

οσο ωρα κυνηγαγα το κλοουν θυμηθηκα και το γκοπυ που ειναι λιγο ασπρο , ρωτησα σε ενα καταστημα και μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα αλλα εγω ανησυχω 196ttf.jpg

υ,γ σημερα το κλοουν ειναι πιο χειροτερα

Link to comment
Share on other sites

Μου μοιάζει με fungus αυτό που έχει ο κλόουν σου και ο γοβιός είναι πολύ αδύνατος σίγουρα τα ταΐζεις συχνά?Μήπως λήξαν οι τροφές σου?Τι ακριβώς ταίζεις?πόσο καιρό έχεις το ψάρι και πόσο καιρό είναι έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Eμενα γιατι μου φαινεται σαν κατι να εχει κολλησει εσωτερικα στο στομα του κλοουν;

Link to comment
Share on other sites

Μου μοιάζει με fungus αυτό που έχει ο κλόουν σου και ο γοβιός είναι πολύ αδύνατος σίγουρα τα ταΐζεις συχνά?Μήπως λήξαν οι τροφές σου?Τι ακριβώς ταίζεις?πόσο καιρό έχεις το ψάρι και πόσο καιρό είναι έτσι?

ταιζω 2 φορες την μερα φλαικς οι τροφες οχι δεν ληξαν μαλιστα την μια την πειρα πριν 4 μερες ομεγκα one , το γκοπι ειναι ετσι καπια βδομαδα το αγορασα πριν απο δυο εβδομαδες

για το κλοουν θα κανω τωρα αναζητηση σε αυτο που μου ειπες να δω ,

πως το αντιμετωπιζουμε?? με σκορδο??

Έγινε επεξεργασία - telis
Link to comment
Share on other sites

Παμε μαλλον για μπανακι να το βγαλει??

για dip εννοεις νικο , οποως κανουμε στο κοραλια??

Έγινε επεξεργασία - telis
Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβώς... και όχι σε νερό ενυδρείου. Μιλαω για μπανακι σε νερό Α/Ο. Αν ομως έχει καποιο παρασιτο στο στόμα του!! Μονο τότε.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβώς... και όχι σε νερό ενυδρείου. Μιλαω για μπανακι σε νερό Α/Ο. Αν ομως έχει καποιο παρασιτο στο στόμα του!! Μονο τότε.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχουμε καμια εξελιξη εδω;

παρατηρω οτι σημερα σαν να σαπιζει το ψαρι στο σημειο εκεινο

ποση ωρα να το αφησω σε νερο α/ο??

Link to comment
Share on other sites

Απο φαγητό τί δίνεις φίλε μου? Την είχα πατήσει με ένα pseudochromis ακριβώς το ίδιο πράμα μέχρι που δεν μπορούσε να φάει και πέθανε απο την πείνα...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φέρνει αναμνήσεις το "σαπιζει"!!

Εμενα σαπιζαν ολα τα ψαρια ζωντανα απο βακτηριο...... ελπίζω να μην είναι το ίδιο.....

Link to comment
Share on other sites

ταιζω φλαικς , μεχρι και πριν 4-5 μερες ειχα τις ocean , τωρα δινω omega one ,

παρατηρω οτι δεν τρωνε πολυ και μαλλον βγαλαν και ick (με μια μικρη επιφιλαξη), τα κλοουν τα επιασα και τα εβαλα στο σαπμ ,

το γκοπι δυστυχως δεν το επιασα και φοβαμε οτι θα μας αφησει γιατι οταν ταιζω δεν το βλεπω να τρωει, ειναι συνεχεια κρυμμενο πισω πο ενα βραχο , σημερα εριξα πολυ λιγο κατεψυγμενο (πρωτη φορα ριχνω) για να δω τι θα γινει αλλα τιποτα ,δεν τρωεει .

συνεχισω να ριχνω σκορδο στα φλαικς μπας και γινει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φέρνει αναμνήσεις το "σαπιζει"!!

Εμενα σαπιζαν ολα τα ψαρια ζωντανα απο βακτηριο...... ελπίζω να μην είναι το ίδιο.....

ασε ρε νικο ολα στραβα μου πανε με το ρεεφ εκει που λεω αντε ηρεμησα κατι γινετε

Link to comment
Share on other sites

Για το ich έχω κάνει μπανάκι σε κλόουν σε νερό όσμωσης στην ίδια θερμοκρασία 25-26 βαθμούς 4-5 μέρες στη σειρά.Τελικά τον έπιασα στο χέρι και το αφαίρεσα μόνος μου με ένα νυστέρι(δεν το συστήνω)Πήγε καλά και δεν αντιμετώπισα ξανά πρόβλημα.Αυτό φαίνεται άρρωστο απο κάτι άλλο.Μπορεί η παρτίδα να ήταν άρρωστη.Οτι είναι να κάνεις κάντο γρήγορα.Απο κοράλλια τι έχεις? Ρωτάω γιατί μερικά πόλυπς που τρίβονται πάνω τους τα ψαράκια τα τσιμπάνε και αφήνουν μαύρα σημάδια και αν ταΐζεις καλά το ξεπερνάνε.Το δηλητήριο και οι νευροτοξίνες απο μερικά είδη είναι πολύ επικίνδυνες και για τον ίδιο τον άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

ο κλλουν δυστυχως μας αφησε ,

τον δευτερο τον εχω σε παρακολουθηση παει καλα τον βλεπω δραστηριο,

οσο για το γκοπι τα ιδια ,κρυμμενος και δεν τον βλεπω να τρωει ,

ας ελπιζω οτι τρεωι απο τον αραγγωνιτη τις ωρες που δεν τον βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Ένα παρόμοιο περιστατικό είχα αντιμετωπίσει πριν αρκετό καιρό.Ένας κλόουν είχε συνέχεια ανοιχτό το στόμα για μερικές ημέρες και έδειχνε οτι κάτι τον ενοχλούσε αλλά πίστευα οτι είναι κάποια πληγή.Τελικά μετά από μπάνιο 2 δευτερολέπτων (Οσμωτικό σοκ) από το στόμα του ψαριού βγήκε ένα ισόποδο (ψείρα) που του έτρωγε σιγά σιγά τη σάρκα.Το ψάρι βέβαια το έχασα μετά από λίγες ημέρες.Παραθέτω 2 φωτό για το αρχείο που λέμε....

th_P4024460.jpg th_P4024437.jpg

Link to comment
Share on other sites

ο κλλουν δυστυχως μας αφησε ,

τον δευτερο τον εχω σε παρακολουθηση παει καλα τον βλεπω δραστηριο,

οσο για το γκοπι τα ιδια ,κρυμμενος και δεν τον βλεπω να τρωει ,

ας ελπιζω οτι τρεωι απο τον αραγγωνιτη τις ωρες που δεν τον βλεπω

Έκανες καμία εξέταση μήπως έβλεπες τι είχε και τον ενοχλούσε.

Link to comment
Share on other sites

φωτη μαλλον το ιδιο ηταν , ετσι ηταν και το δικο μου ,

η απορια που εχω ειναι ,

υπαρχει πειρπτωση να εχει αφησει καποιο καταλοιπα ή και καποια αλλη ψειρα στο νερο??

αν ναι υπαρχει προληπτικη θεραπεια να κανω τωρα για το ενυδρειο ?

Έγινε επεξεργασία - telis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...