Jump to content

Το Χρονικο Ενος Εγκληματος


vickie-d

Recommended Posts

καλησπερα...

απο που να αρχισω με αυτη την αλγη....?

ας πω λιγα λογια για το ενυδρειο.

νερο: γλυκο

διαστασεις: 80*30*30εκ.

θερμοστατης: hydor-protherm

εσωτερικο φιλτρο: dophin F-1200 με ανθρακα και σφουγκαρι

φωτισμος: sylvana F 18W 54-765TB daylight

θερμοκρασια: 28 βαθμοι κελεσιου

κατοικοι: 5 ζεβρακια

1 αγγελοψαρο

1 πλεκο

1 κλοουν

1 ακτινογραφια

1 καρχαριας

φυτα: ανουμπιες (δυστυχως τιγκα στην bba)

αλλαγες νερου: 1/3 ανα 15 μερες

θα κανω συντομα και μετρησεις ωστε να τις παραθεσω

το ενυδρειο αυτο το εφτιαξε ο αντρας μου πριν 3-4 χρονια κι αφου περασαν διαφορα φυτα και ψαρια με οχι το καλυτερο τελος πλεον εδω και 2 χρονια βρισκεται σε σταθερη κατασταση χωρις κηδειες.

πλεον ασχολουμε κυριως εγω με τη φροντηδα των ψαριων και αν και διαβαζω συνεχεια περι ενυδρειων θα ηθελα τη βοηθεια σας και τις αποψεις σας για το τι κανω λαθος και πως μπορω να βελτιωσω τη ζωη των ψαριων μας.

καποια στιγμη πριν απο 3 χρονια το ενυδειο γεμισε με δεκαδες μικρα σαλιγκαρακια που κατα πασα πυθανοτητα μεταφερθηκαν κατα λαθος απο καποιο pet shop και πολλαπλασιαστηκαν ραγδαια. το ενυδρειο μας μαλλον ειχε αλγη και οργανισμους (που δεν φαινοντουσαν με γυμνο ματι) και αυτα πολλαπλασιαζοντουσαν καθε μερα χωρις σταματημο! σε καποια φαση η επιφανεια του χαλικιου ειχε γεμισει με καλυφη απο τα νεκρα σαλιγκαρια, ενω τα ζωντανα κοβαν βολτες στο τζαμι και τρωγαν τις ανουμπιες.

για να αντιμετοπισω το προβλημα αγορα εναν κλοουν και ως εκ θαυματος μεσα σε μια εβδομαδα σο ενυδρειο δεν υπηρχε ιχνος σαλιγκαριου! και μαλλον αυτη ηταν η αρχη του κακου...

λιγους μηνες μετα επιανε συχνα το τζαμι πρασινη αλγη.

λιγο αργοτερα γεννησα και το βραδυ με τα ξενυχτια αφηνα αναμενο το ενυδρειο και η φωτοπεριοδος ξεπερνουσε το 8ωρο κατα πολυ (δεν ηξερα....)

ετσι η bba ηταν πλεον μονιμος συγκατοικος των ψαριων μας. φυτα, διακοσμιτικα, εξοπλισμος εβγαλε "μαλλια"!!!

μετα απο πολυ ψαξιμο, συσκοτιση, καλο καθαρισμα, μουλιασμα διακοσμιτικων+χαλικιου σε χλωρινη, συχνες αλλαγες νερου, ταμπλετες co2 εχω απογοητευτει.... με τις ταμπλετες κατι εγινε και στο μονο που ελπιζω ειναι το excel αλλα δεν μπορω να το βρω.

θα ηθελα βοηθεια απο τους πιο εμπειρους για τις αλλαγες που πρεπει γινουν στο ενυδρειο...post-49242-0-09244600-1334352994_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - vickie-d
Link to comment
Share on other sites

και 2 φωτο before 'n' after για να καταλαβετε :(

η πρωτη ειναι λιγες μερες μετα την αφιξη του κλοουν. φυτα δεν μπηκαν νεα αλλα διαχωριζα τις ριζες απο την ανουμπια καθως μεγαλωνε και τις πολλαπλασιαζα.

31/12/2010 post-49242-0-51906200-1334353719_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - vickie-d
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως εχεις μπλεξει με μια απο τις ποιο δυσκολες αλγες που μπορουν να υπαρχουν στα ενυδρεια μας και δυσκολα θα την αποβαλεις τελιως εαν δεν λειτουργησεις δραστικα.

Κατα αρχας τα ψαρια που φιλοξενης ειναι πολλα και ακαταλληλα για τα λιτρα σου και θα πρεπει να φυγουν εαν θελεις να δεις ασπρη μερα.

Δευτερων το φιλτρο σου ειναι ανεπαρκες για τα συγκεκριμενα ψαρια και η κυρια αποικια νιτροποιητικων βακτηριδιων βρισκεται στο υποστρωμα του ενυδρειου σου. Η χρηση του Excell ειναι μια μεθοδος αλλα στην περιπτωση σου θελει υπομωνη η ολη διαδηκασια και πολυ χρονο μεχρι να απαλλαγης οριστικα απο ολοι αυτη την αλγη.

Στην θεση σου θα εδεινα ολα τα ψαρια σε ενα πετ σοπ ή θα εβαζα μια αγγελια εδω στο φορουμ και θα εβαζα guppys μια που δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις ως προς την χημεια του νερου και δεν θα μολυναν τοσο γρηγορα το νερο αναβαθμιζοντας το υπαρχων φιλτρο σου με αλλα υλικα. Μετα θα εβγαζα ολα τα διακοσμιτικα και θα τα εκανα μπανιο σε νερο με χλωρινη σε αναλογια 20 προς ενα και θα τα αφηνα σε μια λεκανη για μια ημερα ξεβγαζοντας μετα καλα με μπολικο νερο και αντιχλωριο και αφερωντας οποιο υπολειμα αλγης υπαρχη επανω τους.

Οσο για τα φυτα θα τα εβγαζα απο μεσα και αυτα και θα τα εριχνα οξυζενε οπου εχει αλγη και μετα θα τα εβαζα και αυτα σε μια λεκανη με νερο για μια μερα. Η αλγη σιγα σιγα θα κοκκινηση και θα πεθανει και θα πρεπει να αφαιρεσης οση μπορεις με το χερι. Οταν τα φυτα σου καθαρισουν μπορουν να επιστεψουν στο ενυδρειο.

Στο ενυδρειο ο βυθος θα εχει μαζεψει πολλα αποβλητα και θα πρεπει να παρεις μια σκουπα βυθου εαν θες να καθαριση απο τα πολλα πολλα αλλιως θα πρεπει να γεμισεις μια λεκανη με το νερο απο το ενυδρειο και να την ξεπλυνεις αρκετα μεχρι να φυγει η πολυ βρωμια. Εαν καποια μερη της εχει και αυτη αλγες τοτε θα πρεπει να βαλεις αυτη την ποσοτητα μαζι με τα διακοσμιτικα αλλα σε καμια περιπτωση μην την πλυνεις ολη με χλωρινη γιατι θα σκοτωσης οποια οφελημη βιολογια υπαρχει σε αυτη με επικυνδηνα αποτελεσματα για τα ψαρια σου!!!

Βασικοτατος κανονας μην παραμελης τις αλλαγες νερου καθε εβδομαδας 30% με αντιχλωριο!!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες!

πανω σε αυτα που μου προτεινεις εχω καποιες αποριες...

1) με ποιο υλικο μου προτεινεις να αντικαταστησω τον ανθρακα? δυστυχως το φιλτρο εχει ενα μονο "κουτακι" που μπορω να βαλω καποιο υλικο...

2) εαν αφησω τοσες πολλες ωρες στο διαλυμα χλωρινης τα διακοσμιτικα μηπως φθαρουν τα χρωματα? (τα ειχα ξαναβαλει αλλα για κανα 6ωρο)

3) εβαλα τις ανουμπιες σε λεκανη με νερο αφου πρωτα εριξα στα φυλλα οξυζενε. εχει σημασια ποσους βαθμους ειναι το οξυζενε? αγορασα το πιο κοινο που παιζει... εαν σε 24ωρες δεν κοκκινισει η αλγη να τους ξαναριξω οξυζενε?

4) το χαλικι του ενυδρειου το ειχα αφησει κι αυτο σε χλωρινη την προηγουμενη φορα και το υποστρωμα το ειχα καθαρισει οπως λες με νερο απο το ενυδρειο και ενα τουλι.

5) ειχα την εντυπωση οτι σε ολα τα ενυδρεια υπαρχει ενας πλεκο σαν "καθαριστης", λαθος? πρεπει να φυγουν ακομα και τα ζεβρακια πιστευεις? οταν φυγουν τα ψαρια πως να υπολογισω ποσα guppies να παρω ωστε να μην εχω παλι ιχθυοφορτιση στα 72 λιτρα μου?

ευχαριστω παρα πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες!

πανω σε αυτα που μου προτεινεις εχω καποιες αποριες...

1) με ποιο υλικο μου προτεινεις να αντικαταστησω τον ανθρακα? δυστυχως το φιλτρο εχει ενα μονο "κουτακι" που μπορω να βαλω καποιο υλικο...

Βαλε mini siporax ή ακομα καλυτερα το matrix seacheam. Ο ανθρακας αυτη την στιγμη την εχει κανει την δουλεια του προ πολλου και τωρα λειτουργη σαν βιολογικο υλικο αλλα χαμηλων προδιαγραφων. Οταν θα τον βγαλεις θα πρεπει να κανεις μια γενναια αλλαγη νερου με αντιχλωριο prime και να ταιζεις ελαχιστα μετρωντας αμμωνια καθημερινα τουλαχιστων την πρωτη εβδομαδα μεχρι να υπαρξει μια σχετικη αποικηση του νεου βιολογικου υλικου. Η αιτια των πολλων θανατων που ειχες κατα καιρους οφειλεται σιγουρα στην συσωρευση αμμωνιας που θα ειχες μια που το φιλτρο σου ειναι μικρο για τα αναλογα ψαρια λογο χωριτικοτητας βιολογικου υλικου και λογο του οτι στην ουσια δεν ειχες καποιο ουσιαστικο βιολογικο υλικο. Τον ανθρακα τον χρησημοποιουμε συνηθως μετα απο καποια θεραπεια για να αποροφησει το φαρμακο και εφοσον περασει ενα διαστημα το πολυ καποιων εβδομαδων, και αναλογα εννοειτε την ποσοτητα του το υλικο αυτο σταματα να αποδιδει μια που εχει πια αποροφηση οτι ειναι ικανο να αποροφηση.

2) εαν αφησω τοσες πολλες ωρες στο διαλυμα χλωρινης τα διακοσμιτικα μηπως φθαρουν τα χρωματα? (τα ειχα ξαναβαλει αλλα για κανα 6ωρο)

Κοιτα να δεις, επειδη δεν μπορω να γνωριζω την ποιοτητα και τις ιδιοτητες των διακοσμητικων σου καλυτερα να τα τρυψεις καλα με καποιο σφουγγαρι και εφοσων καθαρισει του κανεις και μια απολυμανση για λιγες ωρες για να εχες το κεφαλι σου ησυχο.

3) εβαλα τις ανουμπιες σε λεκανη με νερο αφου πρωτα εριξα στα φυλλα οξυζενε. εχει σημασια ποσους βαθμους ειναι το οξυζενε? αγορασα το πιο κοινο που παιζει... εαν σε 24ωρες δεν κοκκινισει η αλγη να τους ξαναριξω οξυζενε?

Ναι κοινό οξυζενε, επειδη μπορει να ψιλοερεθισουμε και το φυλλωμα του φυτου εαν ειναι ασε ενα μεγαλυτερο διαστημα πριν ξαναριξεις εαν χρειαστει.

4) το χαλικι του ενυδρειου το ειχα αφησει κι αυτο σε χλωρινη την προηγουμενη φορα και το υποστρωμα το ειχα καθαρισει οπως λες με νερο απο το ενυδρειο και ενα τουλι.

Εαν υπαρχουν επιφανειακα αλγες σε καποιες περιοχες μπορεις με μια μικρη αποχη να μαζεψεις επιφανειακα το προσβεβλημενο σημειο και να το πλυνεις με χλωρινη η οξυζενε αλλιως εαν ειναι καθαρο απο ΒΒΑ απλα να το ξεπλυνεις ή να του κανεις μια καλη σκουπα.

5) ειχα την εντυπωση οτι σε ολα τα ενυδρεια υπαρχει ενας πλεκο σαν "καθαριστης", λαθος? πρεπει να φυγουν ακομα και τα ζεβρακια πιστευεις? οταν φυγουν τα ψαρια πως να υπολογισω ποσα guppies να παρω ωστε να μην εχω παλι ιχθυοφορτιση στα 72 λιτρα μου?

Τα πλεκοστωμα ειναι λιγο παρεξηγημενα ψαρια μια που φτανουν μεγεθοι 60 και 1 μετρου και τα αποβλυτα του ειναι αρκετα για τα λιτρα και την φιλτρανση σου, ακομα και τα κλουν μεγαλωνουν αρκετα. Υπαρχουν μικροτερα ειδη ζωντανων που μπορεις να βαλεις για τις αλγες και τον καθαρισμο του βυθου αρκει να συνδιαστουν σωστα και να εχουν παρομοιες συνθηκες χημειας του νερου.

ευχαριστω παρα πολυ!!!

Απο εκει και περα η σωστη συντηρηση και αλλαγες νερου δεν θα πρεπει να παραβλέπονται γιατι αλλιως παντα θα υπαρχουν προβληματα με αλγες, αρρωστιες, θανατους, κλπ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να'μαι παλι!

μετα απο 2 24ωρα που αφησα τα φυτα στο νερο (αφου φαγαν μια γερη δοση οξυζενε, τα φυλλα ερεθιστηκαν πολυ και επεστρεψαν στο ενυδρειο.

δοκιμασα κι εγω το excel και μεσα σε 6 μερες καθαρισα εντελως χωρις καμια απωλεια στα ψαρακια.

πιο κατω εχω φωτο απο την πρωτη μερα επιστρωφης των φυτων στο ενυυδρειο +την προσθηκη υπερδοσολογιας excel.

διπλα ειναι η 2μερα, η 4η και η 5η. (το bacteria bloom που φαινεται κρατησε το πολυ κανα 3ωρο χωρις να προσθεσω conditioner)

μετα το τελος της θεραπειας τα περισσοτερα φυτα ειχαν μεινει με λιγα φυλλαρακια αλλα πλεον εχουν περασει σχεοδν 2 μηνες και εχουν επανελθει σε μεγαλο βαθμο αν και αργης ανανπτυξης.

το υλικο του φυλτρου ακομα δεν αλλαχτηκε λογω μικρης χοριτικοτητας, οποτε θα αλλαχτει μια και καλη συντομα.

πλεον κανω σκουπισμα καθε εβδομαδα. (απορω εσεις με τα πυκνοφυτεμενα πως σκουπιζετε χωρις να ξεριχονετε τα παντα..)

προσπαθω να παρω αποφαση οτι θα το κανουμε γκαποενυδρειο αλλα τα εχουμε τοσα χρονια και δυσκολευομαστε να αποχωριστουμε τα παλιοψαρα...(θα το κανουμε ομως)

αυτα τα νεα... τα ψαριτος ειναι χαρουμενα και κοβουν βολτες (μεχρι και η ακτινογραφια που κρυβοταν!) και ο καρχαριτος κανει τις βουτιτσες του ανεμελος : )

ευχαριστω για τη βοηθεια και τις απαντησεις

post-49242-0-29776500-1337892118_thumb.jpg

post-49242-0-25650800-1337892179_thumb.jpg

post-49242-0-29971200-1337892218_thumb.jpg

post-49242-0-09501100-1337892243_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...