Jump to content

Πιρανχας Τι Να Κάνω;


lykourgos

Recommended Posts

καλησπέρα και χρόνια πολλα έχω ένα ενυδρειο 120lit με εξωτερικό φιλτρο της tmc το vpower200

που είναι εώς 220 λίτρα το ενυδρειο εχει κάτω χαλαζιακη ψιλή αμμο λίγο σκούρα και θελω να του βάλω αυτά τα όμορφα τερατακια θελω την γνώμη σας

1) μπορώ να βάλω βάση των λίτρων;

2)τι αλλαγές θα χρειαστούν;

3) και ποιο είδος προτείνετε;

ευχαριστω αυτα για αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, χωρις να ειμαι καθολου ειδικος, θα σου απαντησω στην 1 + 3 ερωτηση σου.... Βασει λιτρων, απο οτι ξερω δεν μπορεις να βαλεις πιρανια απο την οικογενεια pygocentrus, γιατι ειναι κοπαδοψαρα και το καθε ενηλικο χρειαζεται περιπου 70 λιτρα νερου. Αν θες ομως να τα βαλεις μωρα και οταν δεν χωρανε να φαγωθουν μεταξυ τους, δικο σου θεμα.. Σε 120 λιτρα μπορει να μπει 1 ψαρι απο το ειδος Serassalmus, τα οποια ειναι μοναχικα ψαρια, και μπορουν να ζησουν σε λιγοτερα λιτρα.... οσο για το ειδος, εμενα μου αρεσει το Serassalmus Sanchezi, προσωπικη μου γνωμη παντα..... Αυτα απο μενα, ελπιζω να σε καλυψα, αλλα θα με διορθωσουν και θα συμπληρωσουν οι εμπειροτεροι..

Φιλικά, Νίκος.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο φίλος nick_dark μόνο Serassalmus Sanchezi μπορείς να βάλει σε αυτά τα λίτρα. Εκτός αν πάρεις κανένα μικρό manueli ή rhombeus και όταν αρχίσει να μεγαλώνει αλλάζεις ενυδρείο.

Επίσης πρέπει να πάρεις και ένα καλό εξωτερικό φίλτρο γιατί λόγω τροφών λερώνετε πολύ το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο φίλος nick_dark μόνο Serassalmus Sanchezi μπορείς να βάλει σε αυτά τα λίτρα. Εκτός αν πάρεις κανένα μικρό manueli ή rhombeus και όταν αρχίσει να μεγαλώνει αλλάζεις ενυδρείο.

Επίσης πρέπει να πάρεις και ένα καλό εξωτερικό φίλτρο γιατί λόγω τροφών λερώνετε πολύ το νερό.

αν ψαξεις στα πιο παλια θεματα θα βρεις το συγκεκριμενο ψαρακι,,,δεν ξερω λεπτομερειες,,,ενα ειναι σιγουρο,,,οτι ειναι πανεμορφο!!!

Link to comment
Share on other sites

μου αρέσουν πολυ τα red delly και φυσικά θα τα πάρω σε μικρό μέγεθος και θεωρώ σχεδόν σίγουρο οτι το πολυ σε ένα χρόνο θα έχω φτιάξει ένα 400αρι εώς τότε θα έχω πρόβλημα και έλεγα να βάλω 2 και τίποτα άλλο μέσα στο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

αν παρεις μικρα red belly θα πρεπει να παρεις τουλαχιστον 5-6 ωστε να εχεις κοπαδι κ να μην εχεις πολλους τσακωμους με οτι αυτο συνεπαγεται!

αλλα να ξερεις οτι μεγαλωνουν γρηγορα κ στα 120 λιτρα δεν θα βγαλουν ουτε μηνα.

ξανασκεψου το για καποιο απο τα serrasalmus.........

Link to comment
Share on other sites

εδω μπορεις να δεις καποια απο τα serrasalmus

http://www.aquazone....?showtopic=2822

κ αν κατι σε ενδιαφερει ρωτα μας

καποια χρησιμα πραγματα μπορεις να διαβασεις εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26307

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...