Jump to content

Κοινωνικό Ν. Αμερική


nkmyrtos

Recommended Posts

Φανταστικό ! Μπράβο , να το χαίρεσαι ! Ήθελα να ρωτήσω, οι καρδινάλιοι κρύβονται τον περισσότερο χρόνο στο σκιερά σημεία του ενυδρείου ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια, αν και για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα να άκουγα και μερικές παρατηρήσεις γιατί εν τέλει μέσα από αυτές βελτιωνόμαστε. Φίλε μου dpap για να είμαι ειλικρινής θεωρώ οτί οι καρδινάλιοι μου είναι απελπιστικά ντροπαλοί και το λέω αυτό γιατί συμβαίνει το εξής...αν κάθομαι στον καναπέ απέναντι από το ενυδρείο (είτε με σβηστά τα φώτα του δωματίου , είτε με ανοιχτά) οι καρδινάλιοι σουλατσάρουν σε όλο το μήκος του ενυδρείου, από εκεί και πέρα ακόμα και το χέρι μου να σηκώσω απότομα (δεν το συζητώ να σηκωθώ όρθιος ή να πάω κοντά στο ενυδρείο) αυτοί αυτομάτως εξαφανίζονται και πάνε και κρύβονται στην πίσω αριστερή πλευρά του ενυδρείου και δεν βγαίνουν μέχρι να ηρεμήσουν και πάλι τα πράγματα. Αυτό είναι ένα θέμα που με έχει απασχολήσει ιδιαίτερα και ακόμα δεν έχω βρεί τη λύση. Παρεπιπτόντως και τα ramirezi και τα corydoras που δεν ήταν έτσι έχουν παρασυρθεί και αυτά απο την συμπεριφορά των καρδιναλίων και αντιδρούν και αυτά κατά τον ίδιο τρόπο......δεν ξέρω τι άλλο να σου πώ , ακόμα ψάχνομαι. Μόλις βρώ μια οριστική λύση πάντως θα το ανακοινώσω να είσαι σίγουρος γιατι θεωρώ ότι και άλλοι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα και τα σεβη μου για την ζουγλα......... :)

Η αληθεια ειναι πως μου αρεσουν τα ατημέλητα σε εισαγωγικα και ποικιλόμορφα σε βλαστηση ενυδρεια μια που δεν δειχνουν στημενα ξεκαθαρα απο ανθρωπινο χερι και παρεχουν μια ποιο φυσικη εικονα της μανας γης.

Οσο για την γενικη εικονα των φυτων σου δεν ξερω εαν στο βιντεο φαινονται υπερβολικα κιτρινα ή αν οντως εχουν ελειψη νιτρικων καλιου και σιδηρου και καποια φυτα οπως η ludwigia αν διακρινω καλα στο βαθος που εχουν μεγαλυτερη αναγκη φωτισμου για να αναδειξουν και το ομορφο κοκκινοπο τους χρωμα σκιαζονται υπερβολικα φανταζομε απο την ceratopteris.

Oπως και να εχει ενα μεγαλο μπραβο και απο εμενα.......... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Για τα ram δεν ξέρω να σου πω. Τα corydoras είναι όντως ντροπαλά ψαράκια.

Τώρα για τα cardinal tetras: Όταν έβαλα τα δικά μου μέχρι να "μάθουν" το περιβάλλον για 2-3 ημέρες ήταν αρκετά φοβισμένα. Με την προσθήκη φύλλων από βελανιδιά και κατάπα σκούρηνε το νερό αρκετά και "έπεσε" ο φωτισμός.

Όταν τα ταίζω γίνεται χαμός όπως και στο βίντεό σου. Τώρα είμαστε στη φάση που πλησιάζω το ενυδρείο πολύ κοντά για να τα παρατηρήσω, κρύβονται για μερικά δευτερόλεπτα και στη συνέχεια μαζεύονται μπροστά στη μούρη μου γιατί νομίζουν μάλλον ότι θα πέσει μάσα.

Επίσης να αναφέρω ότι έχω φωτισμό 15W στα 54L μικτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τι τούμπανο είναι αυτό ???

πολύ όμορφο να το χαίρεσαι .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...