Jump to content

Κατασκευή Φωτιστικου Με Led


cosmic

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

αν και εδω και ενα χρόνο έχει που διέλυσα το θαλασσινο μου λογω ελλειψης χρονου, οι παλιες αγαπες δεν ξεχνιουνται...

Η γυάλα υπάρχει, η ΑΟ υπάρχει, αλατάκι υπάρχει, τι μας μενει λοιπον?

Φωτισμός και γέμισμα με βραχο, κυκλοφορητές, αραγωνίτης και αναλώσιμα (τεστακια κτλ)

Έτσι λοιπον μαζί με έναν φίλο είπαμε να ξεκινήσουμε ένα project φωτιστικού low-cost και με χαμηλή κατανάλωση γιατί δεν είναι να παίζουμε με την ΔΕΗ πλεον...

Το φιλαρακι ασχολείται με κατασκευές που βασίζονται σε φωτισμό και έχει εμπειρια με συνδεσεις και Led, εγώ δεν θα τα κατάφερνα μόνος παρά μόνο να κάνω τo κουτί από plexi που

Βασικό στην κατασκευή ήταν η πλήρης και εύκολη παραμετροποίηση στις ανάγκες μου και η απλότητα της κατασκευής.

Τα υλικά που χρεισιμοποίησαμε :

- plexi glass για το περιβλημα (διαστάσεις κουτιού 400x250x50 mm)

- Led 54 τεμ. white SMD 30.000 MCD + αντιστάσεις

- Led 54 τεμ. blue SMD 15.000 MCD + αντιστάσεις

- Ένα ανεμιστηράκι για την αποφυγή θερμοκρασιών

- Τροφοδοτικό

Συνολική κατανάλωση περί των 51mΑ & 9 watt.

Το φωτιστικό δεν εχει ολοκληρωθει ακόμα, μένει να κλείσει το πάνω μερος αφού δοκιμαστεί σε κάποιο στημενο ενυδρείο για να κάνουμε την οποια τροποποίηση στην αναλογία μπλε-ασπρου.

Καταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω από την εμπειρία σας πως το βλέπετε και αν χρειάζεται κάποια τροποποίηση! Επίσης υπάρχει κάποιος στην Θεσσαλονίκη, με τον οποίο μπορώ να βρεθώ για να το δοκιμάσουμε πριν το κλείσουμε?'

Τέλος να ενημερώσω επίσης ότι θα μπορούσε ο Γιώργος να κατασκευάσει και για άλλα μέλη. Έχει αρκετό χρόνο λόγω αναδουλειάς

post-17498-0-44796800-1334814988_thumb.jpgpost-17498-0-10482600-1334815007_thumb.jpgpost-17498-0-97890600-1334815033_thumb.jpgpost-17498-0-68703300-1334815043_thumb.jpg.

Έγινε επεξεργασία - cosmic
Link to comment
Share on other sites

Καλή προσπάθεια και μόνο τόσες συνδέσεις αξίζουν ένα μεγάλο μπράβο.Αν και είναι μικρής ισχύος πιστεύω οτι άνετα μπορεί να φωτίσει ένα μικρό ενυδρείο και να βγάλει καλό χρώμα σε μαλακά κοράλλια και ζοάνθους.Η αναλογία φαίνεται 50/50 και το φώς θα πέφτει απο το κάθε λέντ μέσα στο άλλο Εγώ θα χρησιμοποιούσα ποιο πολύ το μπλέ,αλλά γούστα είναι αυτά.Θα ήθελα να ρωτήσουμε τον φίλο σου μιάς και πιάνουν τα χέρια του αν γίνεται κύκλος φεγγαριού με κάποιο τρόπο.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Πολύ καλή δουλειά. Μήπως υπάρχουν και φωτό απο τα στάδια της κόλλησης? Τα led είναι κολλημένα στο plexi ή πάνω σε ψύκτρες?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω για τα σχολια σας.

Ο κύκλος φεγγαριου είναι εφικτός με timer και προγραμματιζοντας το ή κάνοντας ενα ολοκληρωμενο ΄κύκλωμα (παραπανω δεν κατεχω να απαντησω εγω - θα πρεπει να μας το αναλυσει ο ιδιος).

Τα Led eειναι κολλημενα στο Plexi και δεν απαιτουν ψυκτρες, καθως οι θερμοκρασια των αντιστασεων δεν ξεπερνα τους 25 βαθμους στο σύνολο τους, παρ ολα αυτά θα μπει ανεμιστηρακι εισαγωγής ατμοσφαιρικού αέρα.

Έγινε επεξεργασία - cosmic
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...