Jump to content

2 Φίλτρα Σε Σειρά


allucard

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Έχω στην κατοχή μου ένα EHEIM 2211 και ένα EHEIM 2213. Αυτή τη στιγμή είναι σε λειτουργία το 2213, σε ενυδρέιο 100 λίτρων, και επειδή το ενυδρείο είναι πυκνοφυτεμένο και με αρκετή ιχθυοφόρτιση, το φίλτρο "μπουκώνει" και θέλει συντήριση κάθε 2 μήνες περίπου. Η σειρά των υλικών είναι σύμφωνα με τον κατασκευαστή. Το θέμα είναι ότι το σφουγγάρι που είναι στην αρχή του φίλτρου είναι δύσκολο να αφαιρεθεί και να καθαριστεί. Μπορώ να χρησιμοποιήσω και το 2211 σε σειρά, δηλαδή πρώτα το 2211 (είσοδο) και μετά το 2213 (έξοδο), μόνο με σφουγγάρια ώστε να καθαρίζω μόνο αυτό? Διάβασα ότι γίνεται κάτι τέτοιο αλλά δε είναι ξεκάθαρο ποιό απο τα 2 θα δουλεύει. Δε θα ήθελα να τα χρησιμοποιήσω και τα 2 ξεχωριστά λόφω έλειψης χώρου στο καπάκι για τους σωλήνες.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Το θέμα είναι ότι το σφουγγάρι που είναι στην αρχή του φίλτρου είναι δύσκολο να αφαιρεθεί και να καθαριστεί.

οταλ λες ειναι στην αρχη του φιλτρου,τι εννοεις?για το φιλτρο και μιλωντας για τα υλικα του μιλαμε παντα οπως το κοιταμε απο κατω προς τα πανω.
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς, αναφέρομαι στο σφουγγάρι που είναι στον πάτο του φίλτρου

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς, αναφέρομαι στο σφουγγάρι που είναι στον πάτο του φίλτρου

και ο κατασκευαστης προτεινει τερμα κατω το σφουγγαρι???αυτο ειναι λαθος κατα τη γνωμη μου.

τερμα κατω μπαινει το μακαρονι(εαν εχουμε) η το βιολογικο υλικο,στη μεση το σφουγγαρι,και τερμα πανω υαλοβαμβακας.πολλοι που δεν δουλευουν υαλοβαμβακα εχουν το σφουγγαρι τερμα πανω.

εκτος απο λειτουργικο ειναι σαφως και πρακτικο.

ΥΓ.απο οτι βλεπεις μαλλον δικο σου ειναι το λαθος......

post-203-0-09768800-1334914197_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Χμ, έχω την εντύπωση ότι δε το έχω κάνει έτσι. Θα το κοιτάξω το απόγευμα και θα επανέλθω. Σε ευχαριστώ πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Χμ, έχω την εντύπωση ότι δε το έχω κάνει έτσι. Θα το κοιτάξω το απόγευμα και θα επανέλθω. Σε ευχαριστώ πάντως...

παρακαλω.

βλεπεις,πολλες φορες η πιο απλη λυση ειναι μπροστα μας.με το λαθος στο στησιμο του φιλτρου σου μπηκες σε αλλη διαδικασια.το φιλτρο σου στομωνει πολυ γρηγορα αφου τα χοντρα κατακαθονται κατ'ευθειαν στο σφουγγαρι με τα αναλογα αρνητικα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φίλτατε klaz τα υλικά τα είχα όπως και στην εικόνα, απλά είχαν πιάσει πολύ μπίχλα τα σφουγγάρια και είχαν μπουκώσει. Τα ξέπλυνα με νερό απο το ενυδρείο και τώρα είναι κομπλέ.

Πάντως αυτό που ρωτάω στο 1ο post έχει νόημα να γίνει, να έχω δηλαδή στην αρχή το 2211 μόνο με σφουγάρια και το δεύτερο ώς έχει?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που ρωτάω στο 1ο post έχει νόημα να γίνει, να έχω δηλαδή στην αρχή το 2211 μόνο με σφουγάρια και το δεύτερο ώς έχει?

μα και βεβαια εχει νοημα,αλλα ναι μεν να ειναι σε σειρα,αλλα ανεξαρτητα να δουλευουν το ενα με το αλλο.θεμα σημαντικο ασφαλειας αν καποιο μπλοκαρει η σταματησει για καποιον λογο,να δουλευει το αλλο.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...