Jump to content

Χελωνακια Και Μερικες Ερωτησεις!


Recommended Posts

Γεια σας αυτο το θεμα ανοιγεται για λογαριασμο μιας φιλης που ενδιφερεται για χελωνακι! Θελει να μαθει καποια πραγματα και μετα να το παρει. Καταρχας ποσα λιτρα χρειαζεται για ενα μικρο χελωνακι? Η σταθμη του νερου θα πρεπει να ειναι ως τη μεση για να μπορει να βγαινει και στη ξηρα [βραχακι, diy με βεντουζακι κτλ.]?

Διακοσμηση ενυδρειου? Ξερετε τπτ diy που μπορει να φτιαξει οσο αναφορα ενα ''νησακι'' εκτος νερου [καιροι κρισης]?

Σε ενα 15λιτρο πχ ποσα χελωνακια μπαινουν?

Εχω ακουσει οτι ειναι βρωμικα [κανουν ουρα] ενα απλο φιλτρακι μπορει να καθαριζει ή δεν ειναι αρκετο?

Αυτες οι λεγομενες χελωνιερες που πηγαμε και τις ειδαμε δεν μου γεμισαν το ματι... μπορουν να φιλοξενησουν χελωνακι??

Αυτααααα!

Link to comment
Share on other sites

''τσαμπα'' τα εγραψες ολα αυτα.....

υπαρχουν ολα ετοιμα παρακατω..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65716

διααααααβασμααααα,χεχε σου το λεω συνεχειααααα. :P

Link to comment
Share on other sites

παναγια και χριστε!!! Τι ειναι τουτο?? Κατσε να τα εκτυπωσω να της τα παω... εγω ΔΕΝ τα διαβαζω ολα αυτα :P !!!!

Ευχαριστω Κωστη!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μα γιαυτο εχει μαλλιασει η γλωσσα μας,αννα μου.σχεδον οτι ρωτατε ηδη υπαρχει εδω μεσα.αρκει να το ψαξετε...

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικαιο κωστη.... οντως ειναι παρα πολυ κουρστικο να λες τα ιδια πραματα ενω υπαρχουν ηδη στο φορουμ! Η σιγκεκριμενη περιπτωση δεν με ενδιεφερε προσωπικα για αυτο και δεν εψαξα απλα εγραψα τις ερωτησεις της!!!

Link to comment
Share on other sites

To εχω διαβασει ηδη [ευχαρστω παντως] !

Εχω διαβασει αρκετα πραγματα και πουθενα δεν λεει τιποτα για στρωσιμο ενυδρειου [οπως τα ψαρακια] Ετσι χυμα μπαινουν? Ζουνε εως και 30 χρονια ???? :o

Link to comment
Share on other sites

και παραπανω ζουνε αννα....

δεν χρειαζονται βιολογια αρα και στρωσιμο κλπ, γιατι απλα δεν ειναι ψαρια.ειναι αμφιβια,αρα ζουνε και εξω απο το νερο.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη κατα καποιον τροπο ειναι πιο ευκολα απο τα ψαρακια στο θεμα των μετρησεων ... αρα υστερουν μονο στην καθαριοτητα! Ολα εχουν τα θετικα αλλα και τα αρνητικα τους!

Link to comment
Share on other sites

και παραπανω ζουνε αννα....

δεν χρειαζονται βιολογια αρα και στρωσιμο κλπ, γιατι απλα δεν ειναι ψαρια.ειναι αμφιβια,αρα ζουνε και εξω απο το νερο.

Μια διεκρύνηση Κωστή,μιας που μου δίνεις την ευκαιρία να το πω....Τα νεροχελωνάκια έχουν φολίδες για δέρμα....άρα είναι ερπετά....αμφίβια θεωρούνται κανονικά μόνο τα βατράχια και οι σαλαμάνδρες,που το δέρμα τους δεν έχει φολίδες και που αναπνέουν στην αρχή της ζωής τους απο το νερό,σε αντίθεση με τις χελώνες....Κατά τα άλλα είναι όπως τα λές :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ πολυ χρησιμα αυτα που μας ειπες! Λοιπον οσο ειναι μικρο συμβιβαζεται με αυτο http://www.google.gr/imgres?q=%CF%87%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B5%CF%81%CE%B1&hl=el&sa=X&biw=1366&bih=707&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=fvHdMUA7c1aRrM:&imgrefurl=http://www.zootexnia.gr/product.asp%3Fcatid%3D2035&docid=YEgfSbPOXW6QoM&imgurl=http://www.zootexnia.gr/datafiles/2035.jpg&w=384&h=296&ei=cryaT5PcB4fU4QSP8ri3Dw&zoom=1&iact=hc&vpx=451&vpy=332&dur=62&hovh=197&hovw=256&tx=146&ty=159&sig=100620722890241609690&page=1&tbnh=167&tbnw=217&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:6,s:0,i:76 ?? 'Η θελει ενυδρειακι??

Τα εξοδα της ειναι πολλα? Που κυμαινονται οι τιμες τροφης χελωνιερας ή ενυδρειου [κατα προτιμηση μικρο στα 15-20 λτρ] ? Ενα μικρο φιλτρο ποσο κοστιζει? Χρειαζεται τιποτα διακοσμητικο μεσα αν ναι τι?

[Οι ερωτησεις ειπωνονται απο την φιλη μου που συντομα θα ειναι στην παρεα μας λογω του οτι τωρα για καποιο λογο εχει κοπει η συνδεση της στο διαδικτυο!]

Ευχαριστω! [Μαριαννα]

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ πολυ χρησιμα αυτα που μας ειπες! Λοιπον οσο ειναι μικρο συμβιβαζεται με αυτο http://www.google.gr...29,r:6,s:0,i:76 ?? 'Η θελει ενυδρειακι??για τωρα στην αρχη κανει.

Τα εξοδα της ειναι πολλα? Που κυμαινονται οι τιμες τροφης χελωνιερας ή ενυδρειου [κατα προτιμηση μικρο στα 15-20 λτρ] ? Ενα μικρο φιλτρο ποσο κοστιζει? Χρειαζεται τιποτα διακοσμητικο μεσα αν ναι τι?

5-6 ευρω η τροφη της που ειναι γαριδακι.αλλα 2 ευρω για σβεστιο,αλλα 5 για καμμια βιταμινη.ενα μικρο φιλτρακι εχει κανα 10ευρω.απο διακοσμητικα αυτο που εδειξες ειναι κομπλε.

[Οι ερωτησεις ειπωνονται απο την φιλη μου που συντομα θα ειναι στην παρεα μας λογω του οτι τωρα για καποιο λογο εχει κοπει η συνδεση της στο διαδικτυο!]

Ευχαριστω! [Μαριαννα]

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε την λάμπα θέρμανσης του χερσαίου τμήματος (basking spot σημείο),την λάμπα ακτινοβολίας uvb 5% και απο διακοσμιτηκά μια εξέδρα για να βγαίνει να στεγνώνει....στο θέμα της πλαστικης χελωνιέρας δεν θα το πρότεινα,λόγο του ότι η φωτισμός που δεν έχει είναι απαραίτητος (για την σύνθεση της βιταμίνης D3) και επίσης λόγο της μικρής ποσότητας νερού συνδιασμένη με την αυξημένη μεταβολική διεργασία των ερπετών κατά τους καλοκαιρινούς μήνες,το νερό της θα βρωμήζει τόσο γρήγορα που θα αναγκάζεται να το καθαρίζει ακόμα και κάθε μέρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...