Jump to content

Διαλυθηκαν Τα Φυλλα Των Φυτων


Recommended Posts

Γεια σας..μου προεκυψε ενα προβλημα με τα φυτα μου..ενω ολα ηταν μια χαρα ξαφνικα χτες αντικρισα αρκετα φυλλα με μεγαλες τρυπες και καποια αλλα σαν να ηταν σχισμενα σχεδον διαλυμενα ..Alternanthera reineckii..Ludwigia repens..Hygrophila difformis τα φυτα. υγρα λιπασματα ριχνω seachem flourish 2 φορες την εβδομαδα, καλιο 2 φορες στις 10 μερες.. σιδηρο 1 φορα στις 10 μερες.. παροχη co2..θερμοκρασια στους 26 βαθμους..νιτρικα δεν εχω.. to pH 8.4 μετρηση που εκανα σημερα. το ενυδρειο 200 λιτρων λειτουργει ενα χρονο σχεδον. μπορει καποιος να βοηθησει???? για να μην καταστραφουν τα φυτα..ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

έλλειψη νιτρικών, πολύ υψηλό πεχά, πιθανή παρουσία φυτοφάγων σαλιγκαριών.

άραγε τι ψάρια έχεις?

Link to comment
Share on other sites

νιτρικα πως τα αυξανω??.. σαλιγκαρια δεν εχω... απο ψαρια 3 νεον -2 χηρες-3ροδοστομους-2 puffy..λες να φταιει το ph??

Link to comment
Share on other sites

μεσα σε μια μερα δεν γινεται τετοια ζημια απο χημικους παραγοντες,νιτρικα κλπ.τι ψαρια εχεις μεσα?

Link to comment
Share on other sites

ψαρια εχω νεον-χηρακια-ροδοστομους και 2 puffy..δεν φαινεται να ειναι φαγωμενα.. μου εκανε κ μενα εντυπωση μεσα σε μια βραδια να καταστραφουν..

Link to comment
Share on other sites

πες μας πολυ αναλυτικα τι ακριβως κανεις ολες τις ρουτινες σου,μετρησεις κλπ....

δεν μπορει μεσα σε μια μερα να εγινε τετοια ζημια.καλη φωτο θα βοηθουσε.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω για την φωτο εχει φαει κολλημα το κινητο κ δεν την περναει στον Η/Υ.. αλλαγη νερου μια φορα τον μηνα..λιπανσειςοπως αναφερω και παραπανω flourish 2 φορες την εβδομαδα..καλιο 2 φορες στις 10 μερες.. σιδηρο 1 φορα στις 10 μερες..φωτισμος 5 ωρες..ταισμα 3 φορες την εβδομαδα..δεν ξερω αν βοηθαω..ευχαριστο παντος για την προσπαθεια παιδια.. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

φωτισμος 8-9 ωρες.

αλλαγες νερου εβδομαδιαιως

καλιο,μερα παρα μερα.

ΥΓ.αλλαξε τεστ νιτρικων.νομιζω πως δεν μετρας σωστα.ειναι αδυνατο με τις κακες αλλαγες νερου που κανεις να εχεις 0.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο λειτουργει ετσι απο τον περασμενο μαιο..το προβλημα στα φυτα δεν θα ειχε εμφανιστη απο πιο νωρις..??? θα αυξησω σταδιακα τον φωτισμο..για το νερο θα προσπαθησω να της κανω πιο συχνα..για το καλιο οκ..ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες..!!! :D

Link to comment
Share on other sites

φτιαξε ολα οσα σου ειπα και τσεκαρε με νεο τεστ υγρο τα νιτρικα σου.

Link to comment
Share on other sites

..........2 φωτο απο τα χαλασμενα φυλλα..για καλητερη διαγνωση του προβληματος..

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιο πρόβλημα που δεν βλέπω τις φωτογραφίες ;

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε το προβλημα το εχει ο Η/Υ μου που δεν τις ανεβαζει..το προσπαθω..

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως εχεις νιτρικα 0 ειναι ενα θεμα.

Το ph σου να ξερεις ειναι πολυ ψηλο και δε το αναφερω λογω των ψαριων που εχεις που θελουν πιο μαλακο(κλασικη απαντηση πολλων ακομα και αν το θεμα ειναι τελειως ασχετο).Το αναφερω γιατι οι τρυπες μπορει να ειναι ελειψη σιδηρου και τα φυτα σου σε τοσο ψηλο Ph δε δεσμευουν την ουσια αυτη.

Εχεις σε καποιο φυτο κιτρινισμα στα φυλλα ή να διαλυονται:

Αν θες δοκιμασε με ταμπλετα.Βαλτη κοντα στη ριζα και δες.Οπως και να χει μη περιμενεις σε μια μερα να δεις αποτελεσμα.Υπομονη και οχι υπερβολικη λιπανση.Αλγες εχεις;

Επισης δε ξερω γιατι κανεις αλλαγη νερου μια φορα το μηνα.Το λιγοτερο 1 φορα στις 2 βδομαδες αν και κανονικα θελει καθε βδομαδα απο 20% (περιπου).

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οπως βλεπω τις φωτο τα φυτα σου φενονται φαγωμενα.Μαλλον καποιος απο τους κατοικους του ενυδρειου θελησε να δοκιμασει και του αρεσε.Τα ροδοστομα αποκλιετε τα νεον επισεις για τα αλλα 2 δεν ξερω.

Δες τα νιτρικα σου οπως σου ειπαν τα παιδια και εβδομαδιεες αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνει κάποιος μόνο και μόνο από τις φωτογραφίες όντως φαίνονται για φαγωμένα. Αν δούμε όμως την ψαροσύνθεση δεν κολλάει έτσι δεν είναι ;

Να συμπληρώσω επίσης αν βοηθάει ότι όταν είχα πρόβλημα με μια hygrophila difformis άρχισε να κιτρινίζει χαμηλά και στη συνέχεια εμφανίστηκαν περίπου οι ίδιες τρύπες με αυτές που φαίνονται στην φωτογραφία.

Στη δική μου περίπτωση έφταιγε ο φωτισμός. Προσπάθησε να ακολουθήσεις τις ρουτίνες που σου έχουν προτείνει οι εμπειρότεροι και ενημέρωσέ μας :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..εκανα ενα υγρο τεστ της sera αυτη την φορα και μου δειχνει 0,08mg/l.. pano d7..ναι εχω και κιτρινισμα φυλλων αυτες τις 2-3 μερες..αλγες εχω λιγες..πιστευω δεν ειναι καποιο ψαρακι που κανει την ζημια..ακολουθω το προγραμμα που μου λετε..σιγουρα θελει μερες να επανελθει στα φυσιολογικα του παλι..θα ενημερωσω για οποια αλλαγη..ευχαριστω παντος για την βοηθεια σας.. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΦΥΤΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΛΙΩΝΟΥΝ ΕΝΩ ΛΙΠΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

Καταεχην καλως ηρθες!

Δευτερον γραφε με μικρα Ελληνκα γατι ειναι κανονισμος του φορουμ.

Και τριτων ανοιξε να νεο θμα και συμπληρωσε την φορμα με τις πληρφοριες του ενυδρειου σου μαζι με κθαρεσ φωτογραφιες των φυτων που εχουν το προβλημα.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...