Jump to content

80 Λίτρα Γλυκό Αλλαγή Σε Αλμυρό


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Όπως θα καταλάβετε είμαι καινούριος γενικά στο χόμπυ..

Για να μπω απευθείας στο θέμα μας...

Εχω ένα ενυδρείο γλυκού 80 λίτρα και θέλω να το κάνω μεσογειακό...

Όλο το μεσημέρι διάβαζα και νομίζω ήρθε η ώρα να ρωτήσω :

1)τι θα χρειαστώ;

2)με 80 λίτρα ενυδρείο γίνεται μεσογειακό;

3)και πόσο θα κοστίσουν;

εγώ από όσα διάβασα εχω:

1)άμμο (μένω δίπλα στην θάλασσα ακριβώς)

2)βράχο για τον παραπάνω λόγο

3)ενυδρείο 80 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς σκίμμερ κυκλοφορία και ψυκτικό για να διατηρήσεις τις θερμοκρασίες της θάλασσας.Απο φωτισμό κάτι απλό Τ5 ακόμα και Τ8.Το πιο ακριβό κομμάτι θα είναι το ψυκτικό.Δεν ξέρω τι σκοπεύεις να βάλεις πάντως απο μεσόγειο σε 80 λίτρα.Ισως σε συμφέρει πιο πολύ να πάς σε nano-reef.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Alexpsycho με ανεμιστήρακια και να το βάλει σε ένα δροσερό μέρος και με κλιματιστικό δεν κάνει δουλειά? Γιατι αν βάλει ψηκτικο εκτός οτι καίει πολύ ρεύμα είναι ακριβό καλύτερα να το κάνει νάνο όπως είπες εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε νανοριφ. Τι εννοείται; εξακολουθεί να είναι μεσογειακό έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Εννοούμε μικρός τροπικός υφαλος!

Link to comment
Share on other sites

Η δουλεια γινεται παντως και με ανεμιστηρακια κατα την προσωπικη μου κριση. Διατηρω 5 θαλασσινα με ανεμιστηρακια απο πανω καθε καλοκαιρι και δεν ειχα απωλειες εδω και 2 χρονια...

Θα χρειαστεις σκιμμερ,εναν κυκλοφορητη,ζωντανο αραγωνιτη καπου στα 10 κιλα και ζωντανο βραχο καπου στα 10 κιλα

Ο φωτισμος ειναι αναλογος με το τι θες να φιλοξενησεις μεσα. πχ καποια κοραλια εχουν υψηλες απαιτησεις

Θα σου προτεινα να μη βαλεις αμμο θαλασσης διοτι περιεχει πυριτιο και καταστρεφει τις σιλικονες του ενυδρειου σε βαθος χρονου και να πας σε θαλασσινο(reef) και οχι μεσογειακο,αλλη χαρη και ομορφια.

Εννοειται πως γινεται μεσογειακο το ενυδρειο σου αν θελεις, θα κοστισουν ακριβα αν πας να τα παρεις καινουρια. ψαξε στις αγγελιες στο forum μας να βρεις,υπαρχουν ολα τα πραγματα σε καλες τιμες.

Για οτι χρειαστεις στειλε μου πμ.

Έγινε επεξεργασία - daskalos13
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα για τα μεταφέρουμεnano reef και νομίζω είναι ότι πρέπει για εμένα...

Σκέφτομαι να το κάνω έτσι..

Τι θα χρειαστώ σε αυτό; αν γίνεται να μου πείτε και καλές εταιρίες η ονομασίες ολοκληρωμένες για να τα βρίσκω ένα ένα και να το στην σιγά σιγά ...

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι είναι πολύγωνο δεν παίζει κάποιο ρόλο σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε νομίζω πως χρειάζομαι αυτα που ανέφερα παραπάνω..

Και κάτι που με τρώει φίλτρο θέλω άλλο η το ίδιο κάνει απλά με μια προσθήκη άνθρακα;

Link to comment
Share on other sites

Γλυκού είναι.. Δεν είμαι ειδικός πάντως έχει ένα σωλήνα που πάει μέχρι τον πάτο σχεδόν και ένα κουτάκι που βάζω τον υαλοβαμβακα που παλιά έβαζα και άνθρακα μαζί

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα κρατάς αυτα απο το γλυκο και θα πάρεις έξτρα κυκλοφορίτές σκιμερ τα ποιο βασικά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σεραφείμ, τώρα είδα την ανάρτησή σου. Το μεσογειακό είναι μια ξεχασμένη γωνιά των θαλασσινών παρά την ομορφιά που έχουμε δίπλα μας.

Λοιπόν ενδεχομένως να επαναλάβω κάποια από αυτά που σου είπαν οι προηγούμενοι.

ΦΥΣΙΚΑ και μπορείς στα 80 λίτρα να κάνεις μια μικρή γωνιά από τη θάλασσα που έχουμε δίπλα μας και μάλιστα πολύ - πολύ όμορφη.

Ξεκινάμε...

Καλή και καθαρή άμμος (πρόσεχε από που θα την μαζέψεις) και κατά προτίμηση μέσα από την θάλασσα 1 - 1,5 - 2 μέτρα βάθος.

Καλή και φρέσκια τραγάνα. Είναι ο ασβεστολιθικός βράχος που βγάζουν με τα δίχτια τους οι ψαράδες μας. Κάπου θα βρεις κοντά σου, δεν μπορεί.

Φτιάξε ωραία τον βράχο σου....μπορείς να πάρεις άφθονες ιδέες ακόμη και από τους νανοριφάδες.

Πρόσεξε μόνο το βράχο σου για να έχεις καλή κυκλοφορία. Εδώ είμαστε εμείς.

Τώρα από φωτισμό όπως σου είπαν και παραπάνω Τ5 ή ακόμη και Τ8 στα 10.000 έως 14.000 kelvin είσαι μια χαρά. Πόσες λάμπες ;; Για πες διαστάσεις της γυάλας σου....

Η κυκλοφορία..χμχμχμ σύνολο 25χ θα είσαι μια χαρά. Πρόσεξε όμως όχι 1 κυκλοφορητής..καλύτερα 2 - 3 μικρότεροι για να μπορείς να καλύπτεις όλες τις πλευρές σου.

Σκιμμεράκι..απαραιτήτως. Μην πας σε εξεζητημένα...φθηνό και μικρό κόστους.

Το φίλτρο που έχεις κράτησέ το για τα χημικά...άνθρακα και αντιφώσφορο.

Ο θερμοστάτης δεν νομίζω να σου χρειαστεί.

Μπορείς να συντηρήσεις μια χαρά ακόμη και στους 30 - 31 βαθμούς το καλοκαίρι...ανεμώνες, που είναι πανέμορφες, γαριδούλες, ερημίτες καθως και μερικά ψαράκια (κωβιούς, σκορπιδάκια, γύλους κλπ)

Δεν χρειάζεσαι , κατά την γνώμη μου ψυκτικό..εάν είσαι και μερακλής βάζεις κανένα ανεμιστηράκι για να κατεβάζεις κάτω από 30 βαθμούς και θα είσαι...άρχοντας Ποσειδώνας.

Για κάθε βοήθεια μην διστάσεις να ρωτήσεις.

Δες και 2 βίντεο που μου αρέσουν και εμένα πολύ και είναι από μεσογειακά ενυδρεία.

Καλώς μας ήρθες :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μην σας εύχομαι καλή πρωτομαγιά; γιατί εγώ από της σκόπια θα την περάσω...

Λοιπόν επειδή είναι πολύγωνο τις ασαφείς να τις μετρησω όλες μια προς μια; η μόνο μήκος πλάτος ύψος;

όσο γι την μμ μου είπανε τα παιδιά σε παραπάνω ποστ τρώει την σιλικόνη δεν μπορώ ν κάνω κατι για αυτό;

βράχους. Έχουμε πόλους εμείς..

Link to comment
Share on other sites

Καλή πρωτομαγιά.

Γενικές διαστάσεις φίλε μου...όχι λεπτομέρεια.

Τώρα αυτό με την άμμο..άστο παλιά ιστορία. Όταν πριν από 1 χρόνο ρώτησα σε ιταλικό φόρουμ που ασχολείται αποκλειστικά με το θέμα μεσογειακά, τον "μύθο της άμμου" με κοίταζαν σαν εξωγήϊνο. Και να σκεφτείς ότι υπάρχουν άτομα με 10+ χρόνια με μεσογειακά ενυδρεία. Άστο λοιπόν αυτό γιατί θα ανοίξουμε μεγάλη κουβέντα.

Τα υπόλοιπα δεν κατάλαβα τι θες να πεις....

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι εύβοια έχουμε βράχους αλλά τι ακριβώς βράχο θέλει δεν ξέρω... Ζωντανωτατους θα έλεγα...

Όσο για την άμμο θα βάλω και σε ευχαριστώ για διαστάσεις σου λέω σε λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

Κάτιμο ακόμα..

Επειδή λαμια δεν έχουμε ειδηβγια θαλασσινό ενυδρείο μπορώ από κάπου αλλού ίσως ναβπαραγγειλω;

λάμπα έχει καπάκι το ενυδρείο δικό του θα χρειαστεί να το βγάλω;

Φώσφορο άνθρακα τι εννοείς; το διχτακι που έχει κάρβουνο μέσα και το βάζουμε ανάμεσα στον υαλοβαμβακα;

Κάτι τελευταίο από ψαράκια δενβξερω απλά για να μάθω επειδή λατρεύει ο αδερφός μου ποιο πολύ κλόουν τα συνηθισμένα πορτοκάλι με άσπρο παμε σε.άλλο στυλ ενυδρείο όχι μεσογειακό και αν όχι θα μπορέσω σε 80 λίτρα να βάλω;

συγγνώμη που σας πρίζω αλλά όσα ξέρω για πτηνα άλλο τόσο άσχετος είμαι στα ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Εάν θες κλοουνάκια ξέχνα το μεσογειακό. Αποφάσισε τώρα που είναι νωρίς ακόμη...

Για βράχο πήγαινε σε κάνα ψαρολίμανο και ζήτα από κάνα ψαρά καμιά τραγάνα. Είναι οι ασβεστολιθικοί βράχοι που βγάζουν πολλές φορές με τα δίχτυα τους.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ο αδερφός μου θέλει κλόουν τα... Τι διαφορετικό θέλει;

και από που θα βρω τα παραπάνω μηχανήματα που είπες;

Link to comment
Share on other sites

Αν πάς για reef θέλεις αραγωνίτη και ζωντανό βράχο.Για αρχή και ανάλογα τι θέλεις να φιλοξενήσεις.Αν πάς για ψαράκια μόνο οι απαιτήσεις είναι λίγες.Θα χρειαστείς ένα όργανο να μετράς αλλατότητα(1.021ppm για fish only 1.025-26ppm για reef)Απο εξοπλισμό protein skimmer κάτι κρεμαστό και μικρό,φωτισμό Τ5-Τ8 λάμπες (για fish only) και είσαι μια χαρά,κυκλοφορία (10-20 φορές τα λίτρα σου)και φίλτρανση συστήνω κάτι να χωράει 60-80 γραμμάρια ενεργού άνθρακα και άλλα τόσα αντιφώσφορου.Βακτήρια για να αρχίσεις τον κύκλο του αζώτου,θερμοστάτη,ανεμιστηράκια για ψύξη και γενικά όσο πιο πολλές απαιτήσεις θα έχεις θα μεγαλώνει η λίστα...Εξοπλισμό μπορείς να αγοράσεις απο όλα τα εξειδικευμένα pet shop που έχουν θαλασσινά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...