Jump to content

Mantis


manos23

Recommended Posts

Παιδιά θα ήθελα να που πείτε μερικές πληροφορίες για την γαριδα mantis.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λιγα που ξερω... αν εχεις mantis βγαλτην οπως εισαι ..με προσοχη... ειναι πολυ δυνατη... http://www.youtube.c...d&v=ehZmPEelFp8

εχει ο γαμπρος μου mantis στο ενυδρειο του και μονιμος ακουει "τακ-τακ" δυνατα απο μεσα.. ακομα και οταν το σπιτι εχει φασαρια... ειναι διαπεραστικο ο ηχος...

Έγινε επεξεργασία - Johnlaz
Link to comment
Share on other sites

Απλά σκεφτόμουν να βάλω γιαυτο

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκεφτόμουν να βάλω γιαυτο

Πλακα κανεις ετσι? Γιατι πωλειται πουθενα? Δε ξερω! Παντως μεχρι και ενυδρειο σπαει με την δυναμη που εχει,ειναι γνωστο,αν δεν βρισκει να φαει μπορει να σου καταστρεψει τα παντα. Ο γαμπρος μου αγορασε ενα bicolor κ μαλλον αυτο την νυχτα περασε κοντα απο την mantis και το πρωι το βρηκε με τρυπα στην κοιλια και σε 2 ωρες πεθανε το ψαρι! Ολα αυτα που σου λεω εγιναν την περασμενη εβδομαδα!!!

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

η μαντις πληροφοριακα πωλειται κανονικα και μαλιστα υπαρχει μονιμα σχεδον σε στοκ λιστ των χονδρεμπορων και εισαγωγεων.(δηλαδη εαν την προπαραγγειλεις,θα σου τη φερουν).

εδω δεν ερχεται καθως δεν υπαρχει ενδιαφερον, για τους γνωστους λογους που την κυνηγαμε και ευχομαστε να μην ερθει μαζι με τον βραχο.

στο αμερικα παντως φτιαχνουν species tank οπου την εχουν κανονικα μονη της σαν πετ, σε ενυδρειακι σχετικα μικρο οπου και την φροντιζουν.αυτοι που διατηρουνε σχετικα μεγαλο ζωο,φροντιζουν ετσι ωστε να εχουν ενισχυμενο κρυσταλλο(η ακομη και αθραυστο) στο ενυδρειο της.παντως ειναι ενα ακρως ενδιαφερων ζωο,και απο τα εξυπνοτερα.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Οντος θα συμφωνησω μαζι σου οτι ειναι πανεξυπνο!! Το καταλαβα απο τα πολλα βιντεακια που ειδα.. οσο για τα υπολοιπα που αναφερεις ομολογω δε τα ηξερα! Πραγματικα ενδιαφερον!

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μου άρεσε σαν ζώο και την βρήκα αρκετά ενδιαφέρον και είναι η μοναδική γαριδα που μπενει με τα ψάρια που βάζω.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον,με ποιο τροπο σπαει τα τζαμια δηλ.Εχει σκληρο κελυφος και περνει φορα? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Ένα υπέροχο ζωντανό,επικίνδυνο αλλά και παρεξηγημένο.

Κάντε μια αναζήτηση σε παλαιότερα θέματα και θα διαβάσετε πολλές απόψεις.

Το οτι σκέφτεσαι να βάλεις δεκτό.Αν θα τη βλέπεις ποτέ το έχεις σκεφτεί; :)

Διαβάστε όμως κι αυτό και θα καταλάβετε οτι δεν είναι απλά μια γαρίδα: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=53046&hl=mantis&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

Απλά αυτο που με προβληματίζει περισσότερο είναι αν όντος περάσει απο την περιοχή τις αλλο ψάρι μπορεί να το σκοτώσει? Και αν υπάρχει περίπτωση να μπορεί να σου κάνει σοβαρή ζημία στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Εαν το ενυδρειο ειναι με λεπτα τζαμια,και το ζωντανο δεν βρισκει τροφη ισως να σου κανει ζημια,στου γαμπρου μου που σου λεω το "τακ τακ" ακουγετε και εξω απο το σπιτι με κλειστη την πορτα!!!Επισης θα συμφωνησω οτι και να το βαλεις μεσα δε θα το βλεπεις ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή άκυρο η γαριδα στο ενυδρείο μου!

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω αρκετες υπερβολες.Οι πιθανοτητες να σπασει ενυδρειο ειναι πολυ περιορισμενες.Στο εξωτερικο πολλοι χομπιστες τη διατηρουν και σε reef ενυδρεια αλλα και σε species ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και γω να προσθέσω ότι την δικιά μου την

έχω αγοράσει από W.I. πάνω από ένα χρόνο σε FO.

Ψάρι δεν μου έχει πειράξει. Αυτό που θα χτυπησει

είναι γαρίδες μικρά σαλιγγάρια και μικρούς ερημίτες.

Εγώ την ταίζω με την τσιμπίδα δεν με φοβαται την

βλεπω συνέχεια.

Αυτά ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα αν δεν υπάρχει κάπακι στο ενυδρείο να βγει?

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω αρκετες υπερβολες.Οι πιθανοτητες να σπασει ενυδρειο ειναι πολυ περιορισμενες.Στο εξωτερικο πολλοι χομπιστες τη διατηρουν και σε reef ενυδρεια αλλα και σε species ενυδρεια.

Υπερβολη μπορει ναι να ειναι οτι μπορει να σπασει/ραγισει τζαμι, και εγω το εχω διαβασει,δε το εχω δει. Αλλα για τον ηχο που βγαζει η δαγκανα της την ωρα που χτυπαει,οποιος θελει μπορει να ερθει και να το ακουσει με τα ιδια του τα αυτια.. και εγω δεν τον πιστευα οταν μου το ελεγε και τον κοροιδευα.. αλλα οταν πηγα σπιτι του και το ακουσα επαθα πλακα!!

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία - Johnlaz
Link to comment
Share on other sites

Υπερβολη μπορει ναι να ειναι οτι μπορει να σπασει/ραγισει τζαμι, και εγω το εχω διαβασει,δε το εχω δει. Αλλα για τον ηχο που βγαζει η δαγκανα της την ωρα που χτυπαει,οποιος θελει μπορει να ερθει και να το ακουσει με τα ιδια του τα αυτια.. και εγω δεν τον πιστευα οταν μου το ελεγε και τον κοροιδευα.. αλλα οταν πηγα σπιτι του και το ακουσα επαθα πλακα!!

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Οταν εγραψα για υπερβολες δεν απευθυνθηκα σε σενα αποκλειστικα.

Τι μεγεθος εχει η mantis που λες;

Link to comment
Share on other sites

Οταν εγραψα για υπερβολες δεν απευθυνθηκα σε σενα αποκλειστικα.

Τι μεγεθος εχει η mantis που λες;

Οτι και να σου πω φιλε Στρατο ψεματα θα ειναι μονο μια φορα καταφερε να την δει ο γαμπρος μου αλλα κρυφτηκε αστραπιαια.

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν εμφανίζεται ποτέ?

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω απο του γαμπρου μου μερα δεν την εχει δει ποτε..μονο την ακουει..και βρηκε οτι ηταν χωμενη μεσα σε μια τρυπα στον βραχο και πηγε να βουλωσει τον βραχο με εποξικη κολλα 2 συστατικων και καθε φορα που πλησιαζε την λαβιδα πετουσε τις δαγκενες εξω απο την τρυπα και χτυπουσε την λαβιδα,απο οσο μου ειπε η δυναμη της ηταν φοβερη, τωρα αν βγαινει το βραδυ για να ψαξει φαγητο δε ξερω,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...