Jump to content

Sos Δισκος Κολυμπα Πλαγια, Αναποδα


tazz

Recommended Posts

Στην περίπτωση του συγκεκριμένου δίσκου όπου τα συμπτώματα δεν οφείλονται σε κάποια ασθένεια και προκύπτουν από της κακές συνθήκες της οποίες ταξιδέψε το ψάρι η προσθήκη αλατιού θα λειτουργήσει σαν ένα γενικό τονωτικό συστατικό που θα βοηθήσει αρχικά στην μύωση του strees που έχει υποστεί και στην καλύτερη λειτουργιά του αναπνευστικού του συστήματος!

Όσον αφορά την θεραπευτική του ιδιότητα στα παράσιτα το αλάτι συμβάλει στην εξάλειψη των παρασίτων και λόγο της ικανότητας να απορρόφα σωματικά υγρά επουλώνει με αυτόν το τρόπο εσωτερικές και εξωτερικές πληγές!

Έτσι λοιπόν αν το ψαρι λόγο μεταφοράς έχει υποστεί κάποια κτυπήματα το αλάτι μπορεί να βοηθήσει!

Η συνήθης δοσολογία που χρησιμοποιούμε g/lt γενικά σε ψάρια γλυκού νερού είναι 3 γραμμάρια ανά λίτρο και μπορεί να φτάσει σε νούμερα 15-20 γραμμάρια ανά λίτρο με την μορφή μπάνιου σε περιπτώσεις ύστατης προσπάθειας (αφορά μολύνσεις)!

Για ενυδρείο με δίσκους 1 γραμμάριο αν λίτρο πιστεύω ότι είναι αρκετό!

μιλαμε για την οσμωτικη λειτουργια του φυσικα! για τα παρασιτα ειμαι συμφωνος...........τωρα για την συγκεκριμενη περιπτωση και σε 400 λτ ενυδρειο τι να πω? ο θεος βοηθος!

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασες θερμοκρασια χωρις λογο, ταιζεις ενω δεν επρεπε, εβαλες θαλασσινο αλατι και περιμενεις βελτιωση;;;

Μονο απο θαυμα

Σου ειπε ο ανθρωπος τι να κανεις(klaz) για αρχη και καθεσαι και ακους οτι να ναι

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες δεν επιρεαστηκαν. Το ph μονο απο7.2 πηγε στο 7.4 και η θερμοκρασια στους 28.9 Ενα θετικο καπως ειναι οτι αρχισε να κουνα τα πτερυγια του σα να θελει να κολυμπησει χωρις επιτυχια και πλεον δεν ειναι αναποδα αλλα εχει γυρισει σε κανονικη θεση αν και παραμενει ακινητο στην επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνετε να υπάρχει βελτιώση δηλαδή?

Το ph σου γιατί το έχεις τόσο ψηλά?

Τι αλλά ψάρια υπάρχουν μέσα?

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Γιατι τοσο ph εχει το νερο βρυσης. Υπαρχουν αλλοι3 δισκοι οι οποιοι δεν εχουν κανενα προβλημα... Δυστηχως η καλυτερευση ηταν παροδικη. Ξαναγυρισε αναποδα και οσο περνα η ωρα τοσο σκουρενουν καποια σημεια του σωματοσ του....

Link to comment
Share on other sites

αποστολη δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα το ψαρι δεν θα την παλεψει.....μακαρι να διαψευστω.

απλα εξηγησε μου γιατι δεν εχεις καραντινα? κ τι σου πε αυτος που στα στειλε(πουλησε)????

Link to comment
Share on other sites

Χμμ αυτο συμβαίνει στα χρυσοψαρα συνήθως κ έχει να κάνει με το έντερό τους. Μήπως τον ταίσε κάτι αυτός που στον έστειλε χύμα στο κύμα?

Link to comment
Share on other sites

το ψαρι εχει δηλητηριαστει πιθανως και το γεγονος του αθλιου ταξιδιου επιβαρυνε τη θεση του.

συνηθως το τελος ερχεται συντομα δυστυχως.ολα αυτα που προταθηκαν για θερμοκρασιες,αλατια κλπ ειναι ασχετα με την κατασταση του ψαριου.δεν παλευουμε με καποια αρρωστεια,αλλα με δηλητηριαση προφανως απο την αμμωνια του νεκρου πρωτου ψαριου.

η γνωμη μου εαν συνεχισεις να βλεπεις και αυριο να τυραννιεται αναποδα κλπ το ζωο,να του κανεις ευθανασια.ειναι κριμα η ψυχουλα του.

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωρίζω πολλά για το τι έχει ο Δίσκος απλα να διορθώσο αυτο που είπα για το έντερο, νηκτική κύστη είναι. Ερώτηση το ψάρι πως ήξερες ότι ήταν καλά πριν σου έρθει? Δύσκολη κίνηση η ευθανασία...κουράγιο φίλε.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με κλαζ +100000000000

τωρα οσο για την ευθανασια τι να πω..............αποψεις..........ας ξημερωσει πρωτα!

το θεμα καραντινας τεθηκε οχι οσον αφορα καποια αρρωστια μονο.............αλλα κ για την ταλαιπωρια κ των αλλων ψαριων συν των corrys που θα την εχουν ''ακουσει'' στο βυθο με το αλατι! αν υπαρχουν εννοω!!

Έγινε επεξεργασία - buelligan75
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι το ψαρακι σου τωρα παντος κριμα πραγματικα και για το ψαρι και ακομα ποιο κριμα για αυτον που το πακεταρισε λες και ειναι σουβλακι με απ'ολα.Τεσπα κακος τον εβαλες στο κυριως ενυδρειο(ειναι πολλα τα λιτρα για να κανεις οτιδηποτε).Συμφωνω και εγω οτι το ψαρακι ειναι δηλητηριασμένο απο αμμωνια.Εγω θα το εβαζα καπου μονο του(ενα μικρο ενυδρειο καραντινα?Εστω ενα βαρελι αλλαγων)μαζι με methylene blue φουλ αερα και τουλαχιστον 75% αλλαγες καθε μερα μεχρι να νιωσει.

ΥΓ Κρατα το ενυδρειο οσο μπορεις ποιο καθαρο ακομα και το ψαρι να γλιτωσει απο την αμμωνια ειναι παρα πολυ καλη στιγμη για βακτηρια και μυκητες να κανουν την εμφανιση τους

Έγινε επεξεργασία - StefanosS
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τα μνμ. Δυστηχως (ευτυχως) το ενυδρειο που εχω για καραντινα εγινε γεννηστρα για το θαλασινο μου (φιλοξενει ζευγαρακι trigger με τα αυγα τους). Ευτυχως οι αλλοι δισκοι ειναι οκ και δεν υπαρχουν αλλα ειδη στο ενυδρειο. Το ψαρι το ξερω οτι δε τη γλυτωνει και μαλλον δε πρεπει να το ταλαιπωρησω αλλο... Απλα απογοητευτηκα παααρα πολυ. Ηθελα απεγνωσμενα ενα ζευγαρι δισκων, βρηκα το ειδος που μου αρεσε αλλα τελικα σταθηκα ατυχος. Το κακο ειναι οτι λογω οικονομικων δε με βλεπω συντομα να καταφερνω να αγορασω παλι ζευγαρι ωστε να νοιωσω τη χαρα της αναπαραγωγης και σε αυτο το ειδος...

Link to comment
Share on other sites

το γεγονος πως περασες ολο αυτο χωρις στην τελικη να φταις σε τιποτε και με δεδομενο των περισσοτερων μας τα οικονομικα και την ψυχολογια,δυστυχως μας δειχνει ποσο μερικοι ανθρωποι παραμενουν εντελως ανευθυνοι των πραξεων τους.

ΥΓ. εγω αν ημουν στην θεση σου θα εκανα μια συντομη τηλ κουβεντουλα με τον πωλητη.οχι τιποτε αλλο,αλλα μπας και τη γλυτωσει καποιος αλλος που θα θελησει να αποκτησει δικο του ζωντανο σε τυχον επομενη του πωληση....

ενημερωσε μας παντως για το ατυχο το ζωντανο...

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Ειπα να μην το πω αλλα πραγματικα ειναι αμαρτια να στελνει τα ψαρια ετσι.Μα ειναι δυνατον δηλαδη?Ειναι αυτος ο ανθρωπος χομπυστας και πουλαει ζευγαρια?Αυτος ειναι ο σεβασμος του προς τα ζωντανα του?Γιατι μπορει να τα πουλησε και να πηρε τα ωραια του λεφτουδακια αλλα σημασια εχει να ειναι ευχαριστημενος και ο αλλος και πανω απο ολα να πανε καλα τα ψαρια.Ποτε δεν θα εδινα ψαρι μου ξεροντας πως εκει που παει ειναι "τελειωμενο" ποσο μαλλον να παει απο τα δικα μου χερια.Μην σε ανχωνει παντος tazz αδερφε ζευραγι θα ξαναβρεις και αν δεν βρεις δεν ειναι και δυσκολο να βγαλεις ενα.Οπως και να ειναι πραγματικα παντος στεναχωρεθηκα με αυτο το θεαμα και την καταντια.Στο φιναλε αν δεν ηξερε πως να τα στειλει καλητερα να ρωτουσε (Δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη) απο το να τα στειλει οπως οπως......ακου μεσα στο φελιζολ. :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

το ψαρι εχει δηλητηριαστει πιθανως και το γεγονος του αθλιου ταξιδιου επιβαρυνε τη θεση του.

συνηθως το τελος ερχεται συντομα δυστυχως.ολα αυτα που προταθηκαν για θερμοκρασιες,αλατια κλπ ειναι ασχετα με την κατασταση του ψαριου.δεν παλευουμε με καποια αρρωστεια,αλλα με δηλητηριαση προφανως απο την αμμωνια του νεκρου πρωτου ψαριου.

η γνωμη μου εαν συνεχισεις να βλεπεις και αυριο να τυραννιεται αναποδα κλπ το ζωο,να του κανεις ευθανασια.ειναι κριμα η ψυχουλα του.

Κώστα τόσο άμεσα θεωρείς ότι επέρχεται ο θάνατος από την έκθεση του ψαριού στην αμμωνία?

Αναλόγως με το τι ψάρι είναι μπορεί να ζήσει και δυο και τρεις μέρες( ίσως και παραπάνω κάποια σκληρά είδη) εκτεθειμένο στην αμμώνια χωρίς να επέλθει ο δηλητηριασμος!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tazz πως είναι σήμερα το δισκάκι?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα ολο το θεμα.Μπορει να μην εχω εμπειρια για δισκους για να μπορεσω να βοηθησω αλλα ηθελα να γραψω κατι γιατι πραγματικα στεναχωρεθηκα απο την ιστορια.Ειναι πολυ κριμα για τον φιλο που εμπιστευτηκε και τελικα δε τον σεβαστηκε ο αλλος.

Εχουν γινει πολλες συζητησεις και οι αποψεις ειναι ακομα περισσοτερες το αν πρεπει στη τελικη να "καρφωνουμε" τους κακους "χομπιστες-πωλητες" που το μονο που τους νοιαζει ειναι να παιρνουν τα λεφτα και μετα αντε γεια.Το ιδιο ισχυει και για τους "επαγγελματιες".

Δε θα πρεπε να προστατευσουμε το επομενο "θυμα" απο αυτον τον ανθρωπο λοιπον;

Μακαρι φιλε να το σωσεις το ψαρι.

Αν θελει καποιος mod ας σβησει το post μου.Απλα ηθελα να εκφρασω την πικρα μου απο την ιστορια αυτη.

Link to comment
Share on other sites

δεν κρινω πως χρειαζεται να σβηστει το ποστ σου πανο.ακριβως το ιδιο ειπα και εγω παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως οπως ηταν αναμενομενο ο δισκος δεν υπαρχει πλέον.... Πάντως ήταν μεγαλη απογοητευση για εμενα.... Πλεον υπαρχουν 3 δισκακια μεσα στο ενυδρειο (τα οποια δε μου αρεσουν άλλα απο την άλλη δε μπορω να κρατησω ενα αδειο ενυδρειο σε χρηση...) και θα κανω πολυ καιρο να καταφερω πλεον να παρω ζευγαρι ή εστω αρσενικο/θυληκο εκτως αν καποιος φιλος εχει την ευγενικη διαθεση να μου παραχωρησει κατι....

Ευχαριστω ολους σας για τη βοηθεια και τα μνμ.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα…

Τζάμπα πήγε το ψαράκι…

Link to comment
Share on other sites

Το ήξερες οτι θα σου έστελνε τους Δίσκους έτσι?Σε είχε ενημερώσει?

Εσυ με την σειρά σου του είπες τι έχει γίνει και σε τι κατάσταση έφτασαν?

Link to comment
Share on other sites

επαληθευθηκα δυστυχως ,ακριβως οπως σου το ειπα στην αρχη.

δηλητηριαση και αν το ζωο παραμεινει πανω απο 24 ωρες σε τετοια κατασταση οπως σου ειπα δεν επανερχεται σχεδον ποτε.

κριμα,αλλα δυστυχως και απο τετοιες καταστασεις ερχεται η εμπειρια στο χομπι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...