Jump to content

Πρόβλημα Με Vortech 40


Recommended Posts

Φίλος από το φόρουμ αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα με την υγρή πλευρά μιας 40ρας Vortech, που εν μέρει εντοπίστηκε ο λόγος κακής λειτουργίας της (και αντικαταστάθηκε το ελαττωματικό μέρος), αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω τι είναι αυτό που προκάλεσε όλα αυτά που θα δείτε στις φωτογραφίες.

Στη φώτο 1 η βάση (wet frame) έχει στο κέντρο μια πατούρα όπου πατάει ένα κεραμικό δαχτυλίδι (ceramic bearing) και μέσα σ αυτό ακόμη ένα μεταλλικό δαχτυλίδι (drive shaft) όπου γυρίζει ο άξονας.

post-13206-0-47926800-1336022885_thumb.jpg

Για κάποιο λόγο αυτή η πατούρα φαγώθηκε, φώτο 2 (προφανώς από λάθος υπολογισμό πάχους τζαμιού ή μη σωστό κεντράρισμα), με αποτέλεσμα όλος ο άξονας μαζί με τον μαγνήτη και την προπέλα να μην είναι σταθερά στη θέση τους.

post-13206-0-51469800-1336022915_thumb.jpg

Αποτέλεσμα αυτής της δυσλειτουργίας ήταν να ακουμπάει ο μαγνήτης στην βάση (frame cover).

Δείτε το αποτέλεσμα της τριβής στη βάση, (φώτο 3) σε σχέση με μια άλλη που δουλεύει σωστά (φώτο 4).. και λογικό αν αναλογιστούμε ότι είναι πλαστικό….

post-13206-0-42358000-1336022951_thumb.jpg post-13206-0-91916000-1336022968_thumb.jpg

...αλλά δείτε και τον μαγνήτη (φώτο 5) τι αλλοίωση έχει σε σχέση μ έναν που λειτουργεί κανονικά (φώτο 6)

post-13206-0-88319300-1336023017_thumb.jpg post-13206-0-43873000-1336023039_thumb.jpg

Και το ερώτημα είναι… πώς είναι δυνατόν ένας μαγνήτης, σκληρό μέταλλο ουσιαστικά, να έχει πάθει τέτοια αλλοίωση στην τριβή του με ένα πλαστικό?

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ο μαγνήτης από την vortech είναι επενδεδυμένος με πλαστικό για να αντιστέκεται στην διάβρωση από το θαλασσινό νερό. Άρα λογικό είναι να βλέπεις αλλοίωση, ουσιαστικά φθάρηκε η επένδυση πλαστικού.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι είναι επενδυμένος?... δεν δίνει αυτή την εντύπωση η υφή του.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Οι gen2 είναι με επένδυση πλαστικού όσο για την υφή μην το ψάχνεις έχει πλαστικά και πλαστικά.

Παραθέτω και ένα απόσπασμα

The MP40w Gen2 features a new magnet, high performance plastic drive shaft screw, and revised wet frame cover. The new magnet is fully encapsulated within black plastic, cannot be scratched or damaged under normal use, is more durable, eliminates rusting and requires no regularly scheduled replacements.

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχει πλαστική επένδυση, καταλαβαίνω και τη φθορά.... έμαθα έστω και αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη ειναι απιθανο να παρει κατι ενδιαμεσα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι από μόνη της είναι αδύνατον .... εκτός αν από απροσεξία του χειριστή μπει μέσα κανένα κομμάτι αραγωνίτη.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Παντως βρε παιδια,μιας και το θεμα ειναι η 40ρα Vortech,υπαρχει αραγε καμια αθορυβη?Με οσους μιλω το βραδυ την βαζουν στο νυχτερινο προγραμμα.Εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Αστο ρε Στάθη.....

Οι vortech μια χαρα δουλεύουν απλός εσύ είσαι τύπος για tunze.

Με τέτοιο αυτί που έχεις εσενα θα σε ενοχλούν και τα turbo που τρώνε αλγη.

Τις έχω στο πργρμ με το λαχανί χρωμα σε 15αρι τζαμι χωρίς το ρυθμιστή πάχους και για μένα και προπάντων την γυναίκα μου είναι μια χαρα, τους τελευταίους μήνες την ρύθμισα στο nigth mode.

Αν θέλεις κάποια στιγμή να αλλάξουμε για κανά δυο μέρες τις αντλίες να σου φύγει απο το μυαλό ότι οι δικές σου δεν έχουν πρβλμ θορύβου ή αν όντως έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο είναι τοποθετημένο σε υπνοδωμάτιο η νυχτερινή λειτουργία επιβάλλεται !!!

Link to comment
Share on other sites

Ο Nervas είχε πει, ότι αγόρασε μια από εξωτερικό, Αμερική συγκεκριμένα και δεν είχε καμία σχέση στα ποσοστά θορύβου από τις παρτίδες που έρχονται από Ευρώπη... τι να πω δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Και reef crest mode ακούγεται η 40άρα?

Link to comment
Share on other sites

Αστο ρε Στάθη.....

Οι vortech μια χαρα δουλεύουν απλός εσύ είσαι τύπος για tunze.

Με τέτοιο αυτί που έχεις εσενα θα σε ενοχλούν και τα turbo που τρώνε αλγη.

Τις έχω στο πργρμ με το λαχανί χρωμα σε 15αρι τζαμι χωρίς το ρυθμιστή πάχους και για μένα και προπάντων την γυναίκα μου είναι μια χαρα, τους τελευταίους μήνες την ρύθμισα στο nigth mode.

Αν θέλεις κάποια στιγμή να αλλάξουμε για κανά δυο μέρες τις αντλίες να σου φύγει απο το μυαλό ότι οι δικές σου δεν έχουν πρβλμ θορύβου ή αν όντως έχουν.

:lmao: :lmao: :lmao: Ετσι που το ειπες βρε Θωδορε θα νομιζει ο κοσμος πως εχω αυταρες.Εγω στην μπλε λειτουργια το εχω και η πρασινη ειναι η μονη που δεν εχω δοκιμασει εως τωρα Παιδι της vortech ειμαι κανονικαααα... μιας και δεν μου αρεσουν οι γκουμουτσες μεσα στο ενυδρειο :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι δηλαδή?

Big-Ear.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένας τρόπος για να μειωθούν κάπως τα ποσοστά θορύβου είναι να χρησιμοποιηθεί λιπαντική σιλικόνη ενυδρειακής χρήσης στα σημεία τριβής.

Κάτι που θα πρέπει να γίνεται συχνά σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη οταν τη βάλεις σε λειτουργία..... καθεται κολλημενη στο τζάμι ή γυρναει όλη μαζί και πεφτει??

Link to comment
Share on other sites

Κάθεται κανονικά... ήταν σπασμένη/φαγωμενη μια πατούρα και εκεί ήταν το πρόβλημα. Αντικαταστάθηκε αυτό το εξάρτημα και γυρίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλα το φανταστηκα οτι μιλαμε για την ίδια.... το ερωτημα ομως τωρα ειναι..... ποτε δημιουργηθηκε αυτή η τριβή?? Ποτε πηραμε χαμπαρι τη σπασμενη πατουρα?? Μηπως εκει οφειλεται??

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα δεν έχω για το πότε, το πως και από ποιόν έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...