Jump to content

Recommended Posts

ειδα ενα μικρο ζωυφιο αλλα δεν προλαβα να το τραβηξω φωτο εξαφανιστηκε πολυ γρηγορα

θυμαμαι οτι ειναι μικρο 2-3 χιλιοστα διαφανο, με μαλλον 3-4 ποδια σε καθε μερια , με 2 κεραιες .

υπαρχει πουθενα καπου φωτο με παρασιτα να δω??

Link to comment
Share on other sites

Απο την περιγραφή σου μου έρχεται στο μυαλό αυτό.

Είναι αμφίποδο και λέγεται mysis shrimp.Δεν είναι σε καμία περίπτωση κακό παράσιτο.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατωμαι δεν ειναι καν παρασιτο...... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί λένε οτι πειράζουν τις ακρόπορες την νύχτα.Εγώ τα καλλιεργώ σταθερά και τροφοδοτώ και τα φιλαράκια μου.Τα μαζεύω όταν αλλάζω υλικά όταν βγάζω κανένα κοράλλι για να κόψω frags και γεμίζω κοπίποδα όπου τα αφήσω.

Αυτά είναι να φοβάσαι.....

Ισόποδα.Τρέφονται απο το αίμα των ψαριών.Πραγματικά κακό παράσιτο.

Link to comment
Share on other sites

και εγω προς τα ισοποδα σκεφτομαι , πριν απο λιγο καιρο εχασα ενα κλοουν

εδω ειναι το ποστ http://www.aquazone....showtopic=74513 και σκεφτομαι μηπως αυτο εφταιγε ,

για ξανα δες το και πες μου , ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - telis
Link to comment
Share on other sites

Το θυμάμαι το θέμα...Λοιπόν η θεραπεία είναι κάτι που πρέπει να αποφασίσεις εσύ.Ο χαλκός θα κάνει δουλειά αλλά δεν θα μπορείς να βάλεις σαλιγγάρια,ερημίτες και γαρίδες για πολλά πολλά χρόνια στο ενυδρείο σου.Η καλύτερη λύση είναι να απομονώσεις τα ψάρια σου σε καραντίνα για 2-3 μήνες.Τα ισόποδα αφού δεν θα έχουν να φάνε τελικώς θα ψοφήσουν απο την πείνα.Σου θυμίζω είναι ξενιστές και τρέφονται με αίμα.Αποικούν και τον άνθρωπο οπότε προσοχή.Αν είσαι σίγουρος οτι είναι ισόποδα πάρε την τύχη στα χέρια σου ετοίμασε καραντίνα και ο Θεός μαζί σου.Θα σου στείλω με πμ και ένα άρθρο για να πάς όσο το δυνατόν με περισσότερα όπλα στον πόλεμο.

Link to comment
Share on other sites

Απο την περιγραφή σου μου έρχεται στο μυαλό αυτό.

Είναι αμφίποδο και λέγεται mysis shrimp.Δεν είναι σε καμία περίπτωση κακό παράσιτο.

πληροφοριακα και μονο το ο παραπανω οργανισμος δεν ειναι mysis shrimp αλλα gammarus roeseli,στγγενικο ειδος του gammarus pulex (αποξειραμενη γαριδα για χελωνες) και gammarus oceanicus που πολυ εχουμε ταισει στα ενυδρεια μας....καπιοι λενε οτι μπορει αν προκαλεσει και αυτο προβλημα και σε ακρο,αλλα και σε ζωανθους και λογο μεγεθους (εχουν παρατηριθει ατομα μεγεθους 8+cm)

Το θυμάμαι το θέμα...Λοιπόν η θεραπεία είναι κάτι που πρέπει να αποφασίσεις εσύ.Ο χαλκός θα κάνει δουλειά αλλά δεν θα μπορείς να βάλεις σαλιγγάρια,ερημίτες και γαρίδες για πολλά πολλά χρόνια στο ενυδρείο σου.Η καλύτερη λύση είναι να απομονώσεις τα ψάρια σου σε καραντίνα για 2-3 μήνες.Τα ισόποδα αφού δεν θα έχουν να φάνε τελικώς θα ψοφήσουν απο την πείνα.Σου θυμίζω είναι ξενιστές και τρέφονται με αίμα.Αποικούν και τον άνθρωπο οπότε προσοχή.Αν είσαι σίγουρος οτι είναι ισόποδα πάρε την τύχη στα χέρια σου ετοίμασε καραντίνα και ο Θεός μαζί σου.Θα σου στείλω με πμ και ένα άρθρο για να πάς όσο το δυνατόν με περισσότερα όπλα στον πόλεμο.

Επισης φιλε Αλεξη,ο σκοπος υπαρξεις του forum ειναι να μοιραζοντε οι γνωσεις με ολα τα μελη.Οποτε το λινκ και τις συμβουλες σου καλο θα ηταν να τις δωσεις εδω δημοσια για να τις διαβασουν και αλλα μελη και οχι με ΠΜ

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Mod με βαράς...Στην ίδια πλευρά είμαστε και όχι απέναντι.Τα αμφίποδα ξέρεις πόσα είδη περιλαμβάνουν και πιστεύω οτι βρήκα μια φωτό για να δείξω στον φίλο κάποιο καλό δείγμα προκειμένου να κάνει αναγνώρισή απο τα ισόποδα που είναι ξενιστές και επικίνδυνα τόσο για τα ψάρια όσο και για τον άνθρωπο.

Δεν νομίζω οτι μου αξίζει το έντονο ύφος και τα κόκκινα γράμματα...και οι λατινικές ονομασίες σε τόσο μεγάλες κατηγορίες που περιλαμβάνουν τα αμφίποδα μόνο τους χρήστες μπορούν να μπερδέψουν με ένα κατεβατό ονόματα περισσότερα απο τα κόκκαλα του ανθρώπου που έκανα 6μήνες για να τα μάθω.Τζάμπα κόπος αφού όλα είναι τροφή για ψάρια.

Οι πηγές μου είναι οι πλέον αξιόπιστες σε οτι γράφω και τα περνάω πολύ κόσκινο γιατι δεν μου αρέσει να μιλάω με ανακρίβειες και ίσως.Αν δεν είμαι σίγουρος για κάτι το τονίζω και το ψάχνω.

Οσο για το πμ μου

http://www.reefkeepi...ues/2002-05/rs/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...