Jump to content

Reef 400Lt Μεικτά…


Recommended Posts

Μετά από πολύ τρέξιμο κόπο και ασχετοσύνη φτάσαμε στο σήμερα…

Το ενυδρείο τρέχει περίπου 4 μήνες (από τις αρχές του χρόνου) εδώ και 2 εβδομάδες νομίζω ότι ξεμπέρδεψα με αλγες και κυανοβακτήριο.. επιτέλους έκαναν τον κύκλο τους … και τώρα άρχισαν τα πρώτα σημάδια κοραλινης!!

Πριν αρχίσω να γράφω θέλω να ευχαριστήσω τον nikostrex (Νίκος) , b-m (Βασίλης ) που χωρίς αυτούς θα είχα κάνει πολλές πατάτες ακόμα… καθώς και τα εξής καταστήματα : www.animalstation.gr (Nidal είσαι σε άλλο επίπεδο πολύ μπροστά… !!) & www.myaquarium.gr (Σπύρο ελπίζω να συνεχίσεις με αυτή την διάθεση και τολμο να πω ότι διαφέρεις από τους πολλούς “επαγγελματίες” ).

Ενυδρείο + Εξοπλισμός

Ενυδρείο 1.20χ44χ60 300 ονομαστικά Lt

sump 80x30x45(περίπου ) 110lt

Κυκλοφορία

2X Sun Sun 6000

2x Sun Sun 3000

επιστροφή κινέζικη 2880 Lt

εξωτερική υπερχείλιση φτάνει έως τα 6000Lt

Φιλτρανση

H&S skimmer 150-F2001

60kg βράχος+40Κg αραγωνιτης

Sump 10-15 kg + chaeto

ΨΥΞΗ

ετοιμάζω κατασκευή με fanakia

Θέρμανση

2χ 300W

ΦΩΤΙΣΜΟΣ

T5 6x54 (ετοιμάζομαι για Led….)

Διαρκεια φωτισμου

12 ώρες

ΥΠΟΛΟΙΠΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

Αντίστροφή όσμωση 5 σταδίων

Εξωτερικό φίλτρο για άνθρακα και αντιφώσφορo (περιμένω ριακτορακια )

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ

Θερμοκρασία: 27C

ΝH4 : μη ανιχνεύσιμα salifert

NO2 : μη ανιχνεύσιμα salifert

NO3 : 5 salifert

PO4 :μη ανιχνεύσιμα salifert

pH : 8,1

dkh : 9 readsea

Calcium: 400 readsea(δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς )

Magnesium: 1000 readsea (δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς )

Τροφές

κυρίως flakes(με σκορδοζουμι συνταγή nikostrex)

Ρουτίνες

Προσθήκη αμινοξέων & ιχνοστοιχεία μετά από κάθε αλλαγή νερού

Αλλαγή νερού 15-20 % κάθε 10 μέρες

Ζωντανά – ασπόνδυλα

Bicolor Blenny

Bicolor Dottyback

Blue Tang(12-14cm)

2x Clownfish

2x Yellowtail Damselfish

Diamond Watchman Goby

17x Nassarius Snails

10x Astraea Snails

4x μπλε ερημίτες (Electric Blue Hermit Crab)

Cleaner Shrimp

Οι φωτογραφίες είναι πριν από 2 εβδομάδες έχουν γίνει κάποιες μικρές αλλαγές … σύντομα θα ανεβάσω και άλλες.

http://img29.imageshack.us/img29/5218/p4140130.jpg

http://img402.imageshack.us/img402/7108/p4140128.jpg

http://img265.imageshack.us/img265/9899/p4140123.jpg

http://img580.imageshack.us/img580/102/p4020122.jpg

http://img833.imageshack.us/img833/5722/p4020118.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια ...

η υπομονη ειναι προσον για τους ανθρωπους και εσυ την εχεις περισσια!

μερα με την ημερα ολο και καλυτερο θα βλεπεις το συστημα σου

ευχομαι τα καλυτερα στη συνεχεια για το ενυδρειο

και απλα οτι κανουμε να το κανουμε με μετρο και συνεση

μην ξεχνας οτι το reef ειναι σαν το παλιο καλο κρασι οσο ποιο παλιο ειναι τοσο καλυτερο γινεται !

θεωρω κατε εμε οτι ενα ενυδρειο reef που ειναι καινουργιο θελει για να πατηση περιπου 2 χρονια απο θεμα σωστης βιολογιας..

αρα υπομονη και να ανεβασεις καποια καινουργια φωτο με τα κοραλλια που εχεις σημερα στο ενυδρειο

διορθωσε λιγο το aquascape φταχνοντας διαφορετικα το βραχο δωσε φυσικο σχημα με σπηλιες ξεχωρισε το κανοντας 2 υφαλους

και τελος εισαι ενα παρα πολυ καλο παιδι που για εμενα ειναι το σημαντικοτερο απο ολα τα αλλα!! :bigemo_harabe_net-108:

Link to comment
Share on other sites

γιαννη φιλε μου θελω με την σειρα μου (μετα τον δασκαλο νικο)να σ'ευχαριστησω και εγω για τα καλα σου λογια αλλα και για την βοηθεια που μας εχεις προσφερει και εσυ ομως οταν σε χρειαζομασταν!

ειμαι σιγουρος οτι με τον καιρο το ενυδρειο σου θα γινεται ολο και καλυτερο και πολλοι θα το θαυμαζουν!..γιατι τα ομορφα ενυδρεια δεν χρειαζονται μονο γνωση αλλα και αγαπη για αυτο που κανεις και απο αυτο εχεις μπολικο!!

οσο για το ποσο καλο παιδι εισαι εχουν να λενε ολοι οσοι σε γνωριζουν,και σιγουρα οσοι σε γνωρισουν στο μελλον!!!καλη αρχη φιλε μου!

***νικο το aquascape το εχει αναλαβει ο tiki αστο πανω του το αλλαζει καθημερινα και καθε εξωτερικη παρεμβαση ειναι ασκοπη!!!! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο Βασιλης :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

βασιλη θα κανω μια φιλοφρονηση και για εσενα ( αν η Ελλαδα ειχε παιδια σαν εσας θα ειμασταν καλυτερη σε ολα τα επιπεδα!!) :bigemo_harabe_net-64: και οχι μονο στα ενυδρεια μας

Link to comment
Share on other sites

***νικο το aquascape το εχει αναλαβει ο tiki αστο πανω του το αλλαζει καθημερινα και καθε εξωτερικη παρεμβαση ειναι ασκοπη!!!! :bigemo_harabe_net-74:

tiki = Goby Ο άτιμος ρίχνει πολύ σκάψιμο χααχχαχαχαχα την ονομασία την έχει δώσει η γυναίκα μου.. όπως και σε όλα τα ψάρια!!! :bigemo_harabe_net-137:

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια σε λίγες μέρες θα ανεβάσω και άλλες Φώτο με τις αλλαγές που έχουν γίνει!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολα τα μελη του aquazone

ενας συμφουριτης μας ο Γιαννης εχει κανει μια παρουσιαση ενος καινουργιου ενυδρειου καλο δεν θα ητανε να του γραψουμε καποια θετικα η αρνητικα σχολια για να καλυτερευση το ενυδρειο του τι λετε?

για παμε λοιπον να τον βοηθησουμε ολοι να κανει ενα υπεροχο reef

οταν λεω ολοι ενοω ολοι :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ας συνεχίσω με μερικά ευχάριστα νέα…. Είχα γέννα από τα Astraea !!! :band: χθες είδα 4 μικρά να κόβουν βόλτα πάνω στον βράχο!! Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τα τραβήξω φωτογραφία :(

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι καλή συνέχεια.Δύσκολα γεμίζει τούτο.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι καλή συνέχεια.Δύσκολα γεμίζει τούτο.

Έχω αρχίσει και το νιώθω :drunk:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ,μολις τωρα το ειδα.Ομορφο αγορινα.Να το χαιρεσαι.

Μια παρατηρηση μονο αν μου επιτρεπεις.

Βλεπω οτι οι κυκλοφορητες σου ειναι με βεντουζες.Υπαρχουν και ανταλακτικα μαγνητες.Ψαξε και βρες να τα αλλαξεις,γιατι ο διαολος εχει πολλα ποδαρια.

Ετσι και ξεκολλησουν θα στα κανουν ολα μανταρα.

Περιμενουμε νεες φωτογραφιες.

:)

Link to comment
Share on other sites

περιμένω από μέρα σε μέρα τους μαγνήτες!!! Την έπαθα πριν 5 μέρες που ξεκόλλησε ο μεγάλος (6000L) ξαφνικά είδα το ενυδρείο σαν κρυστάλλινη σφαίρα :bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε και λίγο μαγνήσιο (1290-1320ppm)και ασβέστιο(400-450ppm) να αρχίσει η ροζ άλγη να παίρνει τα πάνω της.Το μυστικό εκεί είναι.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε και λίγο μαγνήσιο (1290-1320ppm)και ασβέστιο(400-450ppm) να αρχίσει η ροζ άλγη να παίρνει τα πάνω της.Το μυστικό εκεί είναι.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...