Jump to content

Υπαρχει Προβλημα Στην Bubble Anemone?


Recommended Posts

Καλησπερα σας.Πριν λιγες μερες απεκτησα μια bubble anemone η οποια ηταν πανω σε ενα βραχακι το οποιο ηταν λιγο μεγαλο για το δικο μου ενυδρειο.Ετσι αποφασισα να το μικρυνω λιγο και μαλλον με λαθος τροπο.Εσπασα λιγο βραχακι και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να μικρυνει η ανεμωνη διοτι δεχοταν καποια τρανταγματα και εφυγε ενα μερος της απο το βραχο.Μολις την ξαναεβαλα στο ενυδρειο ειδα πραγματι οτι ειχε φυγει το 1/3 της ανεμωνης και επειδη η εμπειρια μου ειναι πολυ μικρη ανησυχησα.Θελω να μου πειτε εαν υπαρχει προβλημα.Πως την βλεπετε?Παρακατω επισυναπτω φωτο.

http://imageshack.us/g/823/dsc0008dr.jpg/

Link to comment
Share on other sites

BTΑ δεν ειναι?Εκτος και εναν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

bubble κοραλι ειναι φιλε μου.δεν ειναι ανεμωνη.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ζητω συγγνωμη διοτι ειμαι πολυ απειρος.Γενικα ειναι σε καλη κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

φαινεται αρκετα στρεσαρισμενο.....

οι συνθηκες-μετρησεις κλπ ειναι σωστες?δωσε μας πληροφοριες,ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο κλπ.

ενα μπαμπλ σε καλη κατασταση ειναι οπως η φωτο που εβαλε ο φιλος στρατος παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο (70 λιτρα) τρεχει 4 μηνες μονο με ζωντανο βραχο και καποια κοραλια τα οποια μπηκαν πριν 2 βδομαδες.Ακομα ψαρια δεν εχω βαλει διοτι θελω να ολοκληρωσω με τα κοραλια πρωτα.Οι μετρησεις μου ειναι MG:1410 CA:420 KH:8,5 PH:8,3 NO2-NH4:0 NO3:10 PO4:0

Οι μετρησεις γινονται με τεστ της Salifert.

Έγινε επεξεργασία - sefis
Link to comment
Share on other sites

η προσωπικη μου αποψη ειναι,πως το ενυδρειο ειναι πολυ φρεσκο για τετοιο κοραλι.

Link to comment
Share on other sites

ακουσε και αλλες γνωμες,και αν τυχον συμφωνουν μαζι μου,τοτε το δινεις για φιλοξενια σε καποιον που εχει παλιο ενυδρειο για μερικους μηνες.

Link to comment
Share on other sites

οκ και ευχαριστω για τις συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

Το κοραλι αυτο αν τραυματιστει δυσκολα επανερχεται.

Κι απότι εγραψες τραυματιστηκε αρκετα αφου εχασε το 1/3 του.

Παρατηρηση.........

Link to comment
Share on other sites

Παντως το ταισα και εφαγε κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Τι το ταισες και πως;

Εχει φουσκωσει κανονικα;

Link to comment
Share on other sites

Του εδωσα Mysis και το τραβηξε μεσα κανονικα.Βεβαια ειναι μικρο το κοραλι και εφαγε πολυ λιγο.

Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικα,μεγαλη διαφορα απο την πρωτη μερα που το εβαλα διοτι σημερα κιολας ξεχωρισα και το στομα του.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι καινούργιο το κοράλλι θέλει τον χρόνο του για να προσαρμοστεί.Το μαγνήσιο σου είναι λίγο στον ουρανό.Πρέπει να πάει 1290-1320ppm.Όλα τα κοράλλια θέλουν τον χρόνο τους.Μερικές βδομάδες θα πάρει να συνηθίσει τον φωτισμό.τις συνθήκες νερού την κυκλοφορία.Εσύ βρες τι του αρέσει και απλά συνέχισε το.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Έχω και εγώ ένα τέτοιο κόραλι αρκετά μεγάλο και φουσκώμενο και το έχω κανένα 2 μηνω αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ότι ταίζεται το συγκεκριμένο κόραλι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Έχω και εγώ ένα τέτοιο κόραλι αρκετά μεγάλο και φουσκώμενο και το έχω κανένα 2 μηνω αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ότι ταίζεται το συγκεκριμένο κόραλι?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=75457&view=findpost&p=663510

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Στράτο το διάβασα το θέμα πριν γράψω την ερωτήση μου, αυτό που ρώτησα είναι αν ταίζεται? Π.χ εγώ ρίχνο στο ενυδρείο φυτόπλακτον μήπως θέλει κάτι ίδιετερο το συγκεκριμένο κόραλι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Έχω και εγώ ένα τέτοιο κόραλι αρκετά μεγάλο και φουσκώμενο και το έχω κανένα 2 μηνω αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ότι ταίζεται το συγκεκριμένο κόραλι?

δες τερμα κατω στο λινκ....

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=597+321+449&pcatid=449

Link to comment
Share on other sites

Target feeding μπορεις να του δωσεις mysis.

Δες στο 0:55

Εγω ταιζα και μικρο κομματι γαριδα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...