Jump to content

Βοηθεια.... Το Χελωνακι Μου!


Recommended Posts

καλησπερα.. εχω μια νεροχελωνα η οποια εχει μαζεψει υγρο στα ματια και μολις την ακουσα να βγαζει κ ηχους! δεν ξερω τι να κανω.. :(

Έγινε επεξεργασία - stelina
Link to comment
Share on other sites

διαβασε σχετικα μηπως καταλαβεις τι φταιει...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65716

Link to comment
Share on other sites

και αν μπορεις βαλε μας και μια φωτο να εχουμε εικονα του προβληματος

Link to comment
Share on other sites

δε γραφει κατι το κατατοπιστικο! :( να της βαλω χαμομηλι με μια μπατονετα στα ματακια μηπως γιατι καπου διαβασα οτι βοηθαει..μεχρι να βρω αυριο κτηνιατρο που να ξερει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα επειδη εχω και εγω χελωνακι και εχω απο πολυ μικρη ειχε παθει κ εμας κατι παρομοιο και το ειχαμε παει στον κτηνιατρο και μας ειχε δωσει σταγονες για τα ματια, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το πας μια επισκεψη στον κτηνιατρο!!!!μη το καθυστερεις...ερωτηση: τα ματακια της τα ανοιγει καθολου???

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτό είναι πρόβλημα που οφείλετε στην κακή ποιότητα νερού.

Link to comment
Share on other sites

δειχνει να προσπα8ει να τα ανοιξει! .. θα τη παω αυριο αν βρω καποιον που να γνωριζει για χελωνες στη πολη μου! ο ηχος της με ανησυχει ιδιαιτερα! :s επισης σιγουρα δε βλεπει γτ κολυμπαει κ χτυπαει το κεφαλι της οπου βρει! :/

Link to comment
Share on other sites

Mην το καθυστερεις πηγαινε να την δει ενας κτηνιατρος..!

Link to comment
Share on other sites

την πηγα στον κτηνιατρο κ μου εδωσε σταγονες για τα ματια.. τις εβαλα με μια μπατονετα στα ματακια.. το ενα ειναι καλυτερα απο το αλλο σε σχεση με χθες!

αν γνωριζει καποιος καποια προσθετη πληροφορια ας με ενημερωσει γτ δεν ξερω καποιον καλο κτηνιατρο για χελωνες εδω!

επισης θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει καποιος να μ πει ποτε θα αρχισει να τρωει παλι η μικρη(εννοω αν παιζει ρολο που δε βλεπει κ γι αυτο δε τρωει) γτ ανησυχω!

σας ευχαριστω πολυ! :)

Link to comment
Share on other sites

η βασικη αιτια θανατου στις χελωνιτσες ειναι η τυφλωση απο μολυνση μεσω αμμωνιας που υπαρχει στο μολυσμενο νερο.οταν δεν βλεπουν δεν μπορουνε να φανε και πεθαινουν.

Link to comment
Share on other sites

αν της αλεσω καποιο φρουτο κ της το ταισω θα ειναι καλυτερα??? γτ γαριδες που της δινω να φαει δε τις περνει με τπτ απο το χερι μου! :(

Link to comment
Share on other sites

To να προσπαθησεις να την ταισεις "με το ζορι" ειναι μια διαδικασια που πολλες φορες προκαλλει στρες στα ζωα που ειναι καταβεβλημενα...ποσο καιρο παρουσιαζει το "προβλημα"?Πριν ετρωγε?Αν πριν ετρωγε,και η μολυνση δεν ειναι πολυ καιρο,δεν θα εχει προβλημα και να μεινει χωρις φαγητο...Αυτο που επειγει ειναι να περασει η μολυνση.

Δεν μας ειπες,τι μηχανικη υποστηριξη εχει το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

4 μερες τωρα δε τρωει! πριν εκανε παρτυ μολις εβλεπε φαγητο!!! σαν τρελη πηγαινε!λαμπα κ θερμοστατη εχει το ενυδρειο μονο κ ολες τις σταγονες που χρειαζοντε εκτος απο αυτες για τα ματια :(! το νερο το αλλαζω τακτικα!εφαγε λιγο μηλο πριν απο λιγο απο το χερι μου! η αληθεια ειναι οτι ο γιατρος δεν ηξερε να μ πει ποσες φορες να τις ριξω κολλυριο! γνωριζετε μηπως??

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο ηθελα να μας πεις τι μηχανιματα εχεις μεσα στο ενυδρειο σου.Το οτι αλλαζεις το νερο τακτικα οπως μας λες,ποσο τακτικα ειναι???με δεδομενο οτι οι χελωνες δεν ειναι και απο τα ποιο καθαρα ζωα (παραγουν πολυ αμμωνια και τα υπολοιματα της τροφης επιβαρυνουν ακομα ποιο πολυ),κατα τους καλοκαιρινους μηνες που εχουν πολυ μεγαλη μεταβολικη διεργασια η αλλαγη του νερου (την στιγμη που δεν εχεις φιλτρο) θα πρεπει να ειναι σε ημερισια βαση.Θα χρειαστεις ενα φιλτρο οπωσδηποτε να σου καθαριζει το νερο που καλο θα ηταν να εχει μεσα ανθρακα και ζεολιθο για να απορροφα μερος της αμμωνιας

Οι σταγονες πρεπει να μπαινουν σε ημερισια βαση και αναλογα με το ποσο σοβαρη ειναι η κατασταση και 2 η ακομα και 3 φορες την ημερα

Απλα και να καταφερεις να την βοηθησεις,την στιγμη που δεν υπαρχει φιλτρο (ποσο μαλλον τωρα που εχει το προβλημα) υπαρχει η περιπτωσση να ξανασυμβει

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

οντως.συνεχιζεις να μην μας λες με ακριβεια τι και ποσες αλλαγες κανεις και τι μηχανηματα εχεις.....

Link to comment
Share on other sites

ανα 4 μερες αλλαζω το νερο γτ τη τροφη της τη δινω εκτος ενυδρειου! σε αλλο χωρο! οσο για τα αλλα απαντησα! εκτος απο φιλτρο ολα τα υπολοιπα!

Link to comment
Share on other sites

οταν λες σε αλλο χωρο την μεταφερεις σε αλλο δοχειο με νερο μονο για το φαγητο?

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι μου ειπε ενας κτηνιατρος οταν τη πηρα! κ να την αφηνω κ 10 15 λεπτα μετα το φαγητο για να κανει την αναγκη της εκει ουτως ωστε να μην λερωνεται το ενυδρειο τοσο πολυ!

Link to comment
Share on other sites

ανα 4 μερες αλλαζω το νερο γτ τη τροφη της τη δινω εκτος ενυδρειου! σε αλλο χωρο! οσο για τα αλλα απαντησα! εκτος απο φιλτρο ολα τα υπολοιπα!

Μισό λεπτό,σωστό το σκεπτικό να ταΐζουμε το ζώο εκτός της "κατοικίας" του για να μην επιβαρύνουμε το νερό με υπολείμματα τροφής που μετά θα γίνουν αμμωνία.... όταν όμως φάει και την ξαναβάλεις μέσα δεν θα αποβάλλει τα προϊόντα μεταβολισμού (για να το πω κόσμια :D ) μέσα στο νερό της??? τα περισσότερα ζώα δεν "ενεργούνται" σε τόσο μικρό διάστημα και αν το κάνουν θα το ξανακάνουν και πιο μετά...επίσης όλα τα ερπετά βοηθούνται στο να αφοδεύσουν (σορυ για την έκφραση),όταν ανεβαίνει η υγρασία (γι αυτό καμιά φορά για να τα βοηθήσουμε τα βάζουμε σε χλιαρό υδατόλουτρο). άρα την αφήνεις έτσι για 4 τουλάχιστον μέρες.....αυτό στα μάτια τους το παθαίνουν οι χελώνες,όχι απο την αμμωνία που προκαλείτε απο την τροφή που μένει,αλλά από τις απεκκρίσεις τους

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

αφου παραγεται τοση αμμωνια απο την χελωνα δεν θα μπορουσαμε να βαλουμε φυτα για να την ρουφηξουν????

Link to comment
Share on other sites

ναι,αλλά θα υπάρξει η περίπτωση να τα καταστρέψει η χελώνα είτε δαγκώνοντας τα είτε με τα νύχια της

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω δε ξερω..κτηνιατρος μου το χε πει κ τον εμπιστευτηκα τοτε! εγω δεν εχω σχεση με το επαγγελμα.. εψαξα φυσικα κ το βρηκα γραμμενο κ σε ενα σαιτ για ερπετα! δυστυχως ΤΩΡΑ εμαθα κ σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...