Jump to content

Recommended Posts

Σήμερα καθώς έκανα τον καθημερινό έλεγχο στο ενυδρείο γυρνώντας απο την δουλειά είδα αυτό το πορτοκαλί σημάδι επάνω στον βράχο και πίσω απο την ανεμώνη , να συμπεράνω ότι επειδή τα κλοουνάκια τριγυρίζουν εκεί γύρω ότι είναι αυγά τους; Και αν ναι τι πρέπει να κάνω εγώ για να επιβιώσουν; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

οντως μοιαζουν με αυγα.εαν μεινουν εκει ακομη και αν εκκολαφθουν δεν εχουν επιβιωση τα μωρα.θα τα φανε ολοι οι υπολοιποι κατοικοι...

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω για να τα σώσω Κώστα, υπάρχει κάποιος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Που θα βρώ rotifers; Αχινούς έχω μήπως και βρουν προστασία εκεί, αν μόλις γεννηθούν πάνε κάτω στο sump θα σώσω τίποτα; Πάντως απο κρυψώνες έχω πολλές, οι μέρες εκκόλαψης πόσες είναι για να το έχω στο νου μου;

Link to comment
Share on other sites

βρες ενα αντιστοιχο θρετ του αιολου σχετικα με την εκολλαψη δικων του αυγων κλοουν.εγω δεν ειδα καν αυγα.κατευθειαν ψαρακια ειδα....

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είδα rotifiers σε γνωστό μεγάλο κατάστημα προς την πλευρά μου...Να μην λέω ονόματα.Αν θέλεις να σου πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Ζωντανά πρέπει να είναι και να τα κάνεις εκκόλαψη....όχι κατεψυγμένα

Link to comment
Share on other sites

Ζωντανά πρέπει να είναι και να τα κάνεις εκκόλαψη....όχι κατεψυγμένα

Και είχα την απορία αν ήταν τόσο έυκολο γιατί να είναι μετρημένοι στα δάκτυλα αυτοί που πέτυχαν γέννα.Ευχαριστώ Βαγγέλη.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη που μπορούμε να βρούμε ζωντανά rotifiers και σε πόσες μέρες θα γίνει η εκκόλαψη; Με ένα φίλο που μιλούσα μου είπε εκείνη την μέρα να ανάψω το moonlight και μόλις βγουν αυτά θα πάνε στην επιφάνεια απο ένστικτο, μετά με μια σκούπα βυθου ''ρουφάω'' όσα περισσότερα γίνεται και τα στέλνω εκεί που θέλω να μεγαλώσουν, ισχύει κάτι τέτοιο ή μούφα;

Link to comment
Share on other sites

Αυγά από rotifers υπήρχαν σε κατάστημα των Αθηνών... δεν ξέρω αν έχει ακόμη και δεν θυμάμαι στις πόσες μέρες μπορούν να εκκολαφτούν

Τα ψαράκια από τα αυγά τα απελευθερώνουν οι γονείς την ώρα που σκάνε (συνήθως αργά το βράδυ)... και κρατάει ώρες !!!

Ο καλύτερος τρόπος για να έχεις επιτυχία είναι να μεταφέρεις την 7-8 ημέρα (πριν σκάσουν τ αυγά) όλη την οικογένεια σε άλλο χώρο ειδάλλως δεν θα μείνει τίποτα στο ενυδρείο.

Αυτό με το φως φεγγαριού είναι σωστό... και ως θηρευτές πέφτουν με τα μούτρα στο φαγητό κυνηγώντας ζωντανά rotifers.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Τους γονείς ακατόρθωτο να τους πιάσω Βαγγέλη, θα κρυφτούν μέσα στα βράχια, αν μόλις έβγαιναν τα μικρά με τον τρόπο αυτό τα μάζευα και τα έβαζα στην καραντίνα που έχω δεν θα γινόταν δουλειά; Επίσης έχω αυγά αρτέμιας και μπορώ να εκκολάψω, αν έδινα για τροφή αυτό δεν θα επιβίωναν;

Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι ακατόρθωτο να πιάσεις τους γονείς, άλλο τόσο είναι να πιάσεις και τα μικρά σ ένα ενυδρείο.... δες το βίντεο την ώρα που σκάνε τ αυγά και απελευθερώνουν οι γονείς τα μικρά.

Αν συγκρίνεις το μέγεθος των νεογέννητων είναι αδύνατο να τα εντοπίσεις μέσα στο ενυδρείο.

Αρτέμια όχι δεν θα φάνε δυστυχώς.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα Βαγγέλη, τα αφήνω στην μοίρα τους και ότι επιβιώσει.

Link to comment
Share on other sites

δεν επιβιωνει....εμενα μαξιμουμ 6-7 μερες ζησανε τα τελευταια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνουμε όλοι μας, ειδάλλως θα πρέπει να οργανωθείς πολύ καλά για να επιχειρήσεις κάτι τέτοιο....

...εξαίρεση ο klaz που από ....φαρδία κατάφερε να δει κάποια έστω για λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα και με ενθουσίασε πολύ η ιδέα να δω γεννητούρια μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

...εξαίρεση ο klaz που από ....φαρδία κατάφερε να δει κάποια έστω για λίγο.

μιλαει και ο γκαστονε....που και το δακτυλο του να βαλει στο νερο,αυτο θα γεννησει....χεχε
Link to comment
Share on other sites

Αν ξενυχτήσεις την 8-9 ημέρα θα δεις... αλλά μόνο μέχρι εκεί !!! ότι και στο βίντεο δηλαδή.

Τα μικρά είναι όσο ένας κόκκος ρυζιού και ημιδιαφανή.. άντε τώρα να τα δείς σ ένα σκοτεινό περιβάλλον γεμάτο κρυψώνες, ρεύματα και στόματα που καραδοκούν.

Link to comment
Share on other sites

εγω που τα ειδα :bigemo_harabe_net-134: ειναι μικρουληδες γουτσου γουτσου...σαν γυρινοι :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη "αποτρεπτικό" για να ξεκινήσει κάποιος αυτή τη διαδικασία. Τα 3.000 αυγά rotifers κοστίζουν στην ελληνική αγορά 50 ευρώ !!!

Πόσα απ αυτά θα εκκολαφτούν άραγε? ... και πόσο θα αντέξεις να ταΐζεις 4-5 φορές την ημέρα μέχρι να αρχίσουν να τρώνε και άλλες τροφές?

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι ξενυχτάνε στα μπουζούκια και εμείς για να δούμε γεννητούρια από τα ψάρια μας, τελικά είμαστε εντελώς ψαροκαμμένοι.

Link to comment
Share on other sites

σε μένα το λες, τον άρρωστο !!! χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Να 'σουν ο μόνος, είμαστε πολλοί φίλε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...