Jump to content

Skimmer Deltec Mce600


baggos777777

Recommended Posts

καλησπερα πηρα απο ενα φιλο το σκιμερ αυτο, πριν 3 μερες το εβαλα σε λιτουργεια με τερμα τον αερα και δεν μου εχει βγαλει ακομα βρωμα στο κυπελο.θα παρει μερες η θελει ρυθμιση???

Το θέμα μετακινήθηκε στην σωστή κατηγορία. :bigboss:

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

εχω δει οτι ο αερας δεν ειναι τερμα σε αλλα deltec και ειναι μισως ανοιχτος,αλλα εμενα δεν εχει βανακι..

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα εχει ενα ρυθμιστη παροχης αερα στο τελος του σωληνα,αλλιως θα πρεπει να βρεις ενα.Με τον αερα ανοιχτο δε νομιζω να δουλεψει ιδανικα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο η ύπαρξη του ρυθμιστή περιορίζει την παροχή και ας είναι fulll ανοικτός.Δεν πιστεύω οτι μπορεί να δουλέψει έτσι,αν και χρειάζεται λίγο χρόνο να "στρώσει".Φυσικά παίζουν ρόλο και οι ρύποι του ενυδρείου....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα το σκιμερ δεν ειχε ρυθμιστη για τον αερα τι αλλο μπορω να βαλω;;

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω βγαλει το βανακι δηλ ειναι φουλ αερα και δουλυει τελεια

Link to comment
Share on other sites

Το τέρμα ανοικτό αέρα δεν σημαίνει περισσότερος αφρός. Στα Deltec MCE-600 & 300 το καλύτερο είναι να είναι 1/4 ανοιχτό. Με όλο ανοικτό πέφτει η ροή με αποτέλεσμα να μη "σηκώνει" ψηλά τον αφρό. Πήγαινε σε κανα κατάστημα με κηπευτικά και πάρε ένα βανάκι Gardena (αυτά χρησιμοποιεί η Deltec).

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω βγαλει το βανακι δηλ ειναι φουλ αερα και δουλυει τελεια

το τέλεια είναι υποκειμενικό....

βασικά δε γίνεται να σου δουλεύει τέλεια έτσι... δουλεύει τελείως dry γιατί πέφτει η στάθμη του λόγο του αέρα... δοκίμασε το με την ρύθμιση του κατασκευαστή και θα δεις ότι θα βγάζει διπλάσια ποσότητα μπίχλας ;)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καμια φωτο να δω το βανακι για να παω να το παρω?ευχαριστω ολους σας...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Στρατο το εχει αραγες το πρακτικερ??

Εδω στην Αθηνα ειχα βρει και ειχα παρει κανα δυο παλαιοτερα.Λογικα θα το βρεις ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ποιος εχει την καινούργια αντλεια την άσπρη?? ποσα βατ ειναι??? :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι :bigemo_harabe_net-82: τελικα βρήκα βανακι για το σκιμερ μου και το εχω στο 50% ανοιχτο.το θεμα ειναι τι ύψος να βαλω το κυπελο και πως θα το ρυθμίσω??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι :bigemo_harabe_net-82: τελικα βρήκα βανακι για το σκιμερ μου και το εχω στο 50% ανοιχτο.το θεμα ειναι τι ύψος να βαλω το κυπελο και πως θα το ρυθμίσω??

:huh:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια το δικος σας σκιμερ πως το εχετε ρυθμιση???δηλαδη υψως κυπελου και βανακι??

Link to comment
Share on other sites

βάλε τον αέρα στο 1/3-1/4 (σχεδόν τέρμα κλειστό δηλαδή) και για wet skim το ποτήρι 2 πόντους πιο πάνω από την τέρμα χαμηλά θέση...

Link to comment
Share on other sites

βάλε τον αέρα στο 1/3-1/4 (σχεδόν τέρμα κλειστό δηλαδή) και για wet skim το ποτήρι 2 πόντους πιο πάνω από την τέρμα χαμηλά θέση...

ok.ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...