Jump to content

Προβληματισμός Με Φωτισμό.


manos23

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Το ίδι υπάρχον reef στα 250λίτρα θα το μεταφέρω στα 560. Από εξοπλισμό είμαι κομπλε και το ενυδρείο τρέχει πολύ καιρό χωρίς ζωντανά μέσα. Απλά είμαι προβληματισμένος με τον φωτισμό. Θα με καλύψουν 6 τ5 80watt η κάθε μια και 150cm μήκος? Η διαστάσεις του ενυδρείου είναι 160 μήκος 50πλάτος 70ύψος. Και θα φιλοξενήσει και σκληρά και μαλακά κόραλια.

Link to comment
Share on other sites

κανα 2 λαμπες ακομα θα ελεγα.εαν δεν ειχες το 70 υψος ισως δεν χρειαζοσουν εξτρα....

Link to comment
Share on other sites

Την στάθμη του νερού την έχω μέχρι στα 60cm και το φωτιστικό έχει απόσταση με τον αραγωνήτι 75 με 80εκατοστά. Θα έχουν πρόβλημα τα μαλακά η τα σκληρά περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

εαν θεωρησουμε πως τα σκληρα θα ειναι ψηλα,ισως θα εχουν προβλημα οσα θα ειναι στην αμμο....και παλι ομως ολα ειναι σχετικα.προχωρας και αναλογως....

Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή θα είμαι στα 480watt ελπίζω να μην χρειαστω και άλλες. Μου πέρασε σκέψη για λεντ αλλά δεν τα πολύ εμπιστεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή θα είμαι στα 480watt ελπίζω να μην χρειαστω και άλλες. Μου πέρασε σκέψη για λεντ αλλά δεν τα πολύ εμπιστεύομαι.

Τι σε φοβίζει με τα led;

Link to comment
Share on other sites

Ότι δεν θα με καλύπτει στα λίτρα που είμαι και στο βάθος που έχω.

Link to comment
Share on other sites

στα λιτρα σιγουρα σε καλυπτουν.στο βαθος ομως και εγω εχω ενδοιασμους.

Link to comment
Share on other sites

στα λιτρα σιγουρα σε καλυπτουν.στο βαθος ομως και εγω εχω ενδοιασμους.

όπως τα λες φίλε μου και ότι τα λεντ είναι κάτι καινούριο θέλω να το αφήσω να εξελιχθεί περισσότερο και να δω και αποτελέσματα σε ενυδρεία φίλων άμα βάλουν γιατί τα άτομα που μιλάω ούτε αυτοί τα εμπιστεύονταί τόσο.
Link to comment
Share on other sites

επεσες και σε μενα,εναν απο τους πλεεον δυσπιστους.λολ.περιμενε ομως να ακουσεις και καποιον οπαδο των λεντ....

Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή το έψαξα και για λεντ π.χ το καινούριο σύστημα της aqualum είναι πολύ ακριβό και εγώ για να με κάλυψη θέλω τουλάχιστον 2 συνολικό κόστος 900€.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...