Jump to content

Νεο Nano Reef


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους.

Εδώ και κάτι περισσότερο από ένα μηνα στρώνω το καινούργιο μου ενυδρείο το οποιο είναι DIY και είναι κατασκευή του Nidal(τον οποιο και ευχαριστώ πολύ για το άψογο αποτέλεσμα)Το ενυδρείο τρέχει από 24/04/2012

Λοιπόν έχουμε και λέμε το ενυδρείο είναι 90Μx27Πx48Υ Συνολικά λίτρα καθαρά (sump+ενυδρείο)95,2 λίτρα

Eνυδρείο:71,5ΜxΠx44Υ 79 λίτρα καθαρό

Sump:15Μx25Πx44Υ 16,5 λίτρα καθαρό

Στο ενυδρείο έχουν τοποθετηθεί 12kg ζωντανό βράχο και 8kg νεκρό αραγονίτη 1 κυκλοφορητή τις aquael 2600l και ένας κυκλοφορητής resun 2000l στο πίσω μέρος του βράχου.Στο sump στο πρώτο δωμάτιο άνθρακας κα αντιφοσφορος, στο δεύτερο δωμάτιο 1kg ζωντανό βράχο και άλγη chaeto και στο τρίτο δωμάτιο θερμοστάτης 100w τις newa , 2 ανεμιστήρες τις groteck και ένα skimmer delteck mc300.Το νερό από το sump επιστέφει στο ενυδρείο με ένα κυκλοφορητή eheim 1000l.Ο ανεμιστήρας και ο θερμοστάτης είναι συνεδεμένοι στον eliwell όπου έχει ρυθμιστή στους 26c.Ο aquael είναι συνδεμένος με ups στα 390w για να υπάρχει κυκλοφορία σε περίπτωση διακοπής.Από φωτισμό έχω ένα φωτιστικό τις boyo2x39w με λευκες και μπλε λάμπες μαζί καθώς και μισό metro ledotainia μπλε για moonlight.Νερό χρησιμοποιώ Α.Ο. και την άλλη εβδομάδα μπαίνει μάλλον και η αναπλήρωση.Εχθές μπήκαν τα πρώτα ζωντανά:2 clown, 2 red leg hermit, 2 νασαριους και ένας πικολορ μπλέννη.

Από μέτρηση είμαι:

KH:7,8

Ca: 340

Mg: 1000

No3:5mlg/l

ΝH3-NH4:0 mlg/l

αλατότητα:1024

Φωτοπερίοδο: Moonlight:14:00-15:55 και 22:55- 01:00

Boyo 2x39:16:00-23:00

Και εδώ μερικές φωτό

P1000081.jpg

P1000082.jpg

P1000083.jpg

P1000084.jpg

P1000085.jpg

P1000086.jpg

P1000087.jpg

P1000088.jpg

P1000089.jpg

P1000090.jpg

P1000091.jpg

P1000092.jpg

P1000093.jpg

P1000094.jpg

P1000096.jpg

P1000097.jpg

P1000099.jpg

P1000104.jpg

P1000111.jpg

P1000172.jpg

P1000176.jpg

P1000174.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή... παίξε λίγο με τη διαμόρφωση του βράχου, σίγουρα θα βρεις και πιο ενδιαφέρουσα σύνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή! Ωραία κατασκευή!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κατασκευή! NIDAL,απλά ο άνθρωπος δεν υπάρχει!!!!!!! :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή... παίξε λίγο με τη διαμόρφωση του βράχου, σίγουρα θα βρεις και πιο ενδιαφέρουσα σύνθεση.

Δεν υπαρχει προβλημα τωρα εαν μετακινησω τον βραχο ???????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω οτι το σημείο που το τοποθέτησες δεν είναι καλό....Κάθε φορά που μαγειρεύει κάποιος θα γεμίζει υδρατμούς και θα ζεσταίνεται.Φαντάσου να τηγανίζεις τι θα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Αλέξη.

Όπως και νομίζω ότι μπορεί να πέσουν τίποτα βλαβερά κατάλοιπα από τους υδρατμούς του τηγανίσματος!

Δεν χρειάζεται να τον μετακινήσεις όλο ! Μερικά κομμάτια από πάνω και θα αλλάξει πολύ η διαμόρφωση αλλά και το τελικό αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

ΦΟΒΕΡΗ κατασκευη μου αρεσε πολυ.

οσο για την τοποθεσια τι να πω...σκεφτομαι τι θα ελεγε η γυναικα μου (χα χα) τον πλαστη δεν τον γλυτωνα.

καλη ενυδρειακη συνεχεια και θελουμε φωτο με την εξελιξη του τανκ.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη κατασκευη.Δεν θα μπορουσε αλλωστε να μην ειναι.

Καλη συνεχεια φιλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω οτι το σημείο που το τοποθέτησες δεν είναι καλό....Κάθε φορά που μαγειρεύει κάποιος θα γεμίζει υδρατμούς και θα ζεσταίνεται.Φαντάσου να τηγανίζεις τι θα γίνεται. Σωστή η παρατήρηση σου Alexpsyxo και παράλειψη δικη μου που δεν ανέβασα φωτογραφία.Όταν μαγειρεύω τοποθετώ διπλα από το ενυδρείο ένα κομμάτι ξύλο ντυμένο με θερμομονωτικό υλικό το οποιο καλύπτει όλη την πλαϊνή πλευρά του ενυδρείου.Νομίζω πως με έτσι δεν έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

ΦΟΒΕΡΗ κατασκευη μου αρεσε πολυ.

οσο για την τοποθεσια τι να πω...σκεφτομαι τι θα ελεγε η γυναικα μου (χα χα) τον πλαστη δεν τον γλυτωνα.Φιλε 'alan boy' το ενυδρείο το στήσαμε αφού έλειπε από το σπίτι και όταν μπήκε :welcome:δεν μπορώ να πω ότι το πήρε και τόσο θετικά :busted_cop::chair::death::2guns::argue:αλλα περνώντας ο καιρός μπήκαν και τα ψαράκια και με την βοήθεια του forum από φωτογραφίες από αλλα στρωμένα με κοραλακια και όμορφα ψαράκια nano reef μέλωσε το πράγμα :bigemo_harabe_net-140::bigemo_harabe_net-148:

Έγινε επεξεργασία - smallchef2000
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη κατασκευη.Δεν θα μπορουσε αλλωστε να μην ειναι.Σωστος ο Στράτος :bigemo_harabe_net-64:

Καλη συνεχεια φιλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια αλλα το μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ πρέπει να πάει στο Nidal εκείνος είναι ο φταίχτης :D Κάθε παρατήρηση είτε θετική είτε αρνητική είναι καλοδεχούμενη γιατί έτσι θα με βοηθήσετε να φτιάξουμε ένα nano reef πέρα τον προσδοκιών μου.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη κατασκευη,ο νινταλ το εχει ειναι γνωστο....προταση μου καθαρα αισθητικη βεβαια να καλυψεις με κατι (ενα κοματι ξυλο ισως)το sump και να μην φαινονται καλτσακια σφουγαρακια και τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Λεωνίδα καλή αρχή και από μένα.Στο θέμα του βράχου το είχαμε πει και από κοντά,αλλά δεν αγχώνομαι.Είμαι σίγουρος πως μέχρι να το ξαναδώ σίγουρα θα το έχεις αλλάξει....Και να θυμάσαι,ότι αλλαγή θες να κάνεις,μόνο όταν λείπει η γυναίκα .....

Link to comment
Share on other sites

εμενα η γυναικα μου με βοηθαει να κανουμε αλλαγες και κλαδεματα και οτι χρειαζομαι. ειμαι η μειοψηφια?????

μονο δεν με αφηνει να βαλω τεταρτο ενυδρειο στο σαλονι :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή μάγειρα!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη κατασκευη,ο νινταλ το εχει ειναι γνωστο....προταση μου καθαρα αισθητικη βεβαια να καλυψεις με κατι (ενα κοματι ξυλο ισως)το sump και να μην φαινονται καλτσακια σφουγαρακια και τα υπολοιπα.

Πολύ σωστή η παρατήρηση σου και όπως βλέπεις και στην φωτό τοποθέτησα γαλακτερό plexi glass και στο sump αλλα και στα σημεία που φαίνονταν το αφρολέξ.Τα είχα πάρει εδώ και καιρό αλλα μου έλειπε το μπροστά κομμάτι του sump όπου το πήρα εχτές και το κόλλησα με ταινία διπλής όψεις.

P1000178.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε φτιάχνεις και μια κορνίζα στο πάνω μέρος,μέχρι τη στάθμη;Θα φαίνεται πιο "εργοστάσιο".

Link to comment
Share on other sites

Λεωνίδα καλή αρχή και από μένα.Στο θέμα του βράχου το είχαμε πει και από κοντά,αλλά δεν αγχώνομαι.Είμαι σίγουρος πως μέχρι να το ξαναδώ σίγουρα θα το έχεις αλλάξει....χαχαχαχα πως με ξέρεις πως με ξέρεις, είδη έκανα κάποιες μικρές αλλαγές.

Και να θυμάσαι,ότι αλλαγή θες να κάνεις,μόνο όταν λείπει η γυναίκα .....χαχαχα Σωστόςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Λεωνίδας.Κρύψε όμως και λίγο τα καλώδια.Άντε και καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

εμενα η γυναικα μου με βοηθαει να κανουμε αλλαγες και κλαδεματα και οτι χρειαζομαι. ειμαι η μειοψηφια?????αν όχι η μειοψηφία από τους ελαχιστους νομίζω!!!!!

μονο δεν με αφηνει να βαλω τεταρτο ενυδρειο στο σαλονι :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Λεωνίδας.Κρύψε όμως και λίγο τα καλώδια.Για τα καλώδια του κυκλοφορητή έχω πάρει καναλάκι με αυτοκόλλητο το οποιο θα μπει στο πίσω μέρος του ενυδρείου.Όσο για τα πολλά καλώδια skimmer,θερμοστάτες,ανεμιστήρες κτλ με spiral όλα μαζί.Όλα τα υπόλοιπα αναπλήρωση,ups,πολιμπριζα μέσα στο έπιπλο που είναι σε εξέλιξη η κατασκευή του.Τα έχει σκεφτεί ολα ο :bigemo_harabe_net-128:χαχαχαχα.

Άντε και καλή αρχή.Να σε καλα φιλε μου και σε εσενα καλη συνεχεια στο δικό σου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή μάγειρα!!!Σε ευχαριστω πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...