Jump to content

Αδειο Κελυφος Ερημιτη??????


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Πριν λιγο ανακαλυψα στο ενυδρειο μου οτι ενας ερημιτης ειναι dead.Το παραξενο ομως ειναι πως να εγινε?Στο 70 λιτρο ενυδρειο μου εχω 3 trochus snail,1 wurdemanni,2 amboinensis,1 electric blue hermit και εναν ακομη ερημιτη πιθανον dwarf zebra(ειναι γκρι το κελυφος).Ως τωρα πηγαιναnε ολα καλα χωρις κανενα προβλημα,και πριν λιγο ειδα οτι το κελυφος του τελευταιου ερημιτη ειναι αδειο και λιγο ποιο περα ηταν τα ποδια του και ακομα πιο περα οι δαγκανες του.Αλλα κομματια δεν βρηκα.Τι μπορει να εγινε?Οι μετρησεις φυσιολογικες,το ενυδρειο λειτουργει 4 μηνες με λιγα fragακια μεσα.Υπαρχει περιπτωση να εφαγε ο ενας ερημιτης τον αλλον?Για να εφαγε το σαλιγκαρι τον ερημιτη πολυ δυσκολο το κοβω.

Link to comment
Share on other sites

απλως πεθανε φιλε μου και μετα φαγωθηκε απο τον αλλο ερημιτη η τα σαλιγκαρια....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια πιθανη αιτια?Οι πιο εμπειροι ισως καποια παρομοιο περιστατικο?

Link to comment
Share on other sites

Αιτία είναι οτι αυτά τα μικρά πλάσματα είναι μεγάλοι κανίβαλοι και περιστασιακοί θηρευτές...ορμάνε στα πάντα απο ζοάνθους μέχρι ψάρια.Είναι και στο χαρακτήρα τους γιατί τρώνε και σαλιγκάρια για να πάρουν το κέλυφος.Μικρά δείγματα είναι καλό να υπάρχουν γιατί καθαρίζουν καλά λόγω μικρού οπτικού πεδίου βλέπουν τα πάντα πάνω στον βράχο.Οταν μεγαλώσουν αρκετά αρχίζουν τα προβλήματα.Δεν είναι λίγοι οι χομπίστες που δεν βάζουν καθόλου ερημίτες και μένουν μόνο στα σαλιγκάρια.Στην θέση σου θα άφηνα το καβούκι στο νερό γιατί συχνά αλλάζουν πουκάμισο σαν τις γαρίδες.Υπάρχει πιθανότητα να μην φαγώθηκε απλά να μεγαλώνει.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα,οποτε αφηνω μεσα το καβουκι και βλεπουμε.Αλλα συμφωνω με αυτο που ειπες οτι δεν θα ξαναεβαζα μεσα ερημιτες παρα μονο σαλιγκαρια.....

Link to comment
Share on other sites

Αν και να το αφησω μεσα το καβουκι δεν θα δω τυχη εφοσον ειδα τα ποδια αλλου και τις δαγκανες αλλου μαλλον ειναι dead.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες...Όταν αλλάζουν πουκάμισο τα παλιά τα πετάνε και μετά απο 3-7 μέρες τους βλέπεις να βολτάρουν ξανά μεγαλύτεροι.Και οι γαρίδες το κάνουν αυτό και τα καβούρια.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μερικά μεγαλύτερα κελύφη μέσα.Θα τα χρειαστούν όσο μεγαλώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια δεν το ηξερα αυτο.Παντως σημερα ειδα τον ερημιτη να κανει βολτες χωρις το καβουκι μεσα στο ενυδρειο.Αρα δεν ειναι νεκρος.

Link to comment
Share on other sites

Τον έπιασαν οι ζέστες.... :P

Ρίξε μεγαλύτερα κελύφη σύντομα γιατί δεν τον βλέπω να τη βγάζει,εκτός αν σου σκοτώσει κανένα σαλιγκάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...