Jump to content

Συντήρηση Ph Μετρου


Recommended Posts

Καλησπερα αγόρασα αυτο το ph μετρο http://viewitem.eim....Id=882259811002 και ήθελα να μου πείτε αν μετα από την χρήση του ο αισθητήρας του πρέπει να μένει με νερο στο καπάκι ή να τον αφήσω να στεγνώσει?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς τον ίδιο πάνω από 1 χρόνο. Μετά από κάθε χρήση του ξέπλημα σε απιονισμένο νερό και κατευθείαν στο καπάκι. Μην τον στεγνώνεις. Παρότι δεν τον χρησιμοποιώ συχνά, πολύ σπάνια να χάσει και να θέλει πολύ μικρό καλιμπράρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά του εβαλα λιγο βαμβακι με απιονισμένο νερο στο καπάκι για να μενει συνέχεια υγρο το μάτι.σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

κανονικα παντως να γνωριζετε πως υπαρχει ειδικο υγρο αποθηκευσης ηλεκτροδιων και ονομαζεται storage.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το ιδιο και μερα παρα μερα θελει καλιμπραρισμα. μου δειχνει 7.5 και μετα απο μια βδομαδα 8.1

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το ιδιο και μερα παρα μερα θελει καλιμπραρισμα. μου δειχνει 7.5 και μετα απο μια βδομαδα 8.1

Το αφήνεις να στεγνώσει; Εγώ άντε να έχω διαφορά 0,1 ή 0,2 μετά από 3 ή 4 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Το αφήνεις να στεγνώσει; Εγώ άντε να έχω διαφορά 0,1 ή 0,2 μετά από 3 ή 4 μήνες.

ναι βασικα το εχω στεγγνο. δεν πρεπει??/

Link to comment
Share on other sites

καλιμπράρισμα πως κάνουμε? πως χρησιμοποιούμε τα δύο φακελάκια?

Link to comment
Share on other sites

ναι βασικα το εχω στεγγνο. δεν πρεπει??/

και βεβαια οχι.μειωνεις τη ζωη του ηλεκτροδιου ετσι.

καλιμπράρισμα πως κάνουμε? πως χρησιμοποιούμε τα δύο φακελάκια?

το ενα φακελακι ειναι το μπαφερ με το 7 πεχα.το αλλο ειναι το 4 πεχα?
Link to comment
Share on other sites

klaz πρώτη φορά αγόρασα τέτοιο προϊόν και δυστυχώς το ένθετο με τις οδηγίες το έχασα.θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες να δώσεις μια πιο λεπτομερή περιγραφή ως προς το πως να το κάνω(πχ:το υλικό στα φακελάκια πως το χρησιμοποιώ?)

Link to comment
Share on other sites

klaz πρώτη φορά αγόρασα τέτοιο προϊόν και δυστυχώς το ένθετο με τις οδηγίες το έχασα.θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες να δώσεις μια πιο λεπτομερή περιγραφή ως προς το πως να το κάνω(πχ:το υλικό στα φακελάκια πως το χρησιμοποιώ?)

Νομίζω αυτό το βιντεάκι θα σε βοηθήσει.....

Link to comment
Share on other sites

εχω μια χαζη ερωτηση. επειδη δεν εχω υγρα καλιμπραρισματος αυτη τη στιγμη.

μπορω να τον καλιμπραρω μονο σε ενα σημειο(νερο βρυσης που ξερω οτι εχει 7.5 ακριβως)???

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ με κάλυψε πλήρως

Link to comment
Share on other sites

εχω μια χαζη ερωτηση. επειδη δεν εχω υγρα καλιμπραρισματος αυτη τη στιγμη.

μπορω να τον καλιμπραρω μονο σε ενα σημειο(νερο βρυσης που ξερω οτι εχει 7.5 ακριβως)???

και βεβαια οχι.το καλιμπραρισμα σημαινει απολυτη ακριβεια.
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς μετά από μια απροσεξία μου έπεσε και έσπασε μπροστά η κεφαλή/ματάκι που κάνει τις μετρήσεις (δεν ξέρω πως λέγετε και τι περιέχει μέσα). μπορώ να βρω κάπου ανταλλακτικό η θα πρέπει να αγοράσω καινούριο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν ανταλλακτικά αισθητήρια... θα χρειαστεί να αγοράσεις όλο το ηλεκτρόδιο.

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...