Jump to content

Αμμωνία 8Mg/l !!!!!!!


magman

Recommended Posts

Εδώ τα έχουμε νοικοκυρεμένα.... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54764&st=0&p=497902entry497902

Βάλε μισό νερό βρύσης σε ένα ποτήρι και μισό ενυδρείου και μέτρα.Πειραματικά και μόνο,πρέπει να δείξει 4.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στους φιλους. θα σου προτεινα αφου εχεις διαθεσει τοσα χρηματα για το ενυδρειο σου να αγορασεις ενα ηλεκτρονικο phμετρο που ειναι πολυ πιο αξιοπιστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πληροφοριακά η αμμωνία είναι ακόμη στα ήψη αλλά οι δίσκοι.... στον κόσμο τους...

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά η αμμωνία είναι ακόμη στα ήψη αλλά οι δίσκοι.... στον κόσμο τους...

Καλημέρα!

Δεν γίνονται αυτά που λες!

Με τόση αμμωνία και τόσες μέρες δεν θα είχε μείνει κολιμπιθροξυλο μέσα στο ενυδρείο! Καινούργιο τεστ αγόρασες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Φίλε δεν διαβάσες πιο πάνω το πόστ του FotisGT! Το πρόβλημα είναι οτι δεν στρώνει το φίλτρο και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί! Έχω βάλει μπόλι, βακτήρια και ταίζω κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι Δίσκοι είχαν άλλη μια επιτυχημένη γέννα, έφτασε μέχρι ο γόνος να κολυμπάει ελεύθερος αλλα διστυχώς φαγώθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Φίλε δεν διαβάσες πιο πάνω το πόστ του FotisGT! Το πρόβλημα είναι οτι δεν στρώνει το φίλτρο και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί! Έχω βάλει μπόλι, βακτήρια και ταίζω κανονικά!

Τι να καταλάβω από το post του Φώτη?

Link to comment
Share on other sites

Αφού διαβάσεις το λίνκ που έχει ποστάρει, βάλει στους πίνακες να δείς την τοξικότητα της αμμωνίας στις συνθήκες του ενυδρείου μου.

Αμμωνία 8, pH 6, θερμοκρασία 28οC ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφού διαβάσεις το λίνκ που έχει ποστάρει, βάλει στους πίνακες να δείς την τοξικότητα της αμμωνίας στις συνθήκες του ενυδρείου μου.

Αμμωνία 8, pH 6, θερμοκρασία 28οC ;)

Το ξέρω το λινκ…οκ δεν το έπιασα από την αρχή ότι αυτό εννοούσες!

Προφανώς αναφέρθηκες σε αυτό που είπα ότι δεν θα είχε μείνει κολιμπιθροξύλο… τώρα συνεννοηθήκαμε!

Πάντως παρόλα αυτά μην το θεωρείς ασφαλές και πόσο μάλλον με τα μικρά μέσα!

Κάτι συμβαίνει και πρέπει να ρίξεις την αμμώνια σου! Θα σου πρότεινα αρχικά να αυξήσεις την δώσει των βακτηρίων Χ3 και να συνεχίσεις να έχεις την αεραντλία στο φουλ!

Τα φίλτρα σου τι υλικά έχουν μέσα και πότε ήταν η τελευταία συντήρηση που έκανες?

Link to comment
Share on other sites

H υπερδοσολογία βακτηρίων δεν κάνει πάντα καλό. Πάντως δε γίνεται τόσες ημέρες να μην έχει πέσει η αμμωνία... Σίγουρα κάνεις σωστά το τεστ;

Link to comment
Share on other sites

Φώτη το ξέρεις οτι κάνω σωστά τα τέστ και έχω ένα Serta και ένα API. Υποψιάζομαι οτι για την απώλλεια της βιολογίας πρέπει να ωφείλεται κάτι που έπεσε στο νερό όχι απ[ο μένα και δεν μπορώ να μάθω τι.... έχουν περάσει όμως πολλές αλλαγές απο τότε και θα έπρεπε να έχει στρώσει το φίλτρο και ότι κι αν σκότωσε τα βακτήρια να μην υπάρχει πια.

Στα φίλτρα έχω Siporax σφουγγάρια και μπαμπάκι ενυδρειακό. Συντήρρηση έκανα πριν καιρό με σωστό τρόπο. Μωρά δεν υπάρχουν μέσα γιατί όπως είπα φαγώθηκαν. Η αεραντλία δουλεύει 24h πολύ καιρο τώρα. Σκέφτομαι να βάλω και δεύτε έ αν και η υπεροξυγώνοση είναι και αυτή κακή όσο και η έλλειψη αυτού. Εξάλου έχω πάρα πολύ καλή ανατάραξη. Το λέω γιατί με τόσο τάισμα θα έπρεπε να έχω πρωτεινικά φίλμ κάτι το οποίο δεν ισχύει. Και η ροή του νερού είναι πολύ καλή, το Eheim είναι με Spraybar στη μέση του ενυδρείου ενώ στο Fluval που είναι πολύ δυνατό το μοτέρ του έχω βάλει έξωδο του spraybar το στόμιο του και έτσι έχω και κανονική έξωδο και spraybar.

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

H υπερδοσολογία βακτηρίων δεν κάνει πάντα καλό. Πάντως δε γίνεται τόσες ημέρες να μην έχει πέσει η αμμωνία... Σίγουρα κάνεις σωστά το τεστ;

Στην προκείμενη περίπτωση ίσως να είναι απαραίτητη μιας και μιλάμε για τόσο υψηλα επίπεδα αμμωνίας και υπάρχουν και οργανισμοί μέσα στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Θα επαναλάβω οτι το η αμμωνία στο ενυδρείο μου δεν είναι τοξική. Οι ζωντανοί οργανισμοί στο ενυδρείο χαίρουν άκρας υγείας!!! Το πρόβλημά μου είναι οτι 15 μέρες τώρα δεν έχουν στρώσει τα φίλτρα μου. Ξέρει κανείς γιατί;;;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είμαι σε καλό δρόμο τελικά... μόλις μέτρησα νιτρικά 25 μετά απο αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...