Jump to content

350 Λιτρα....ξεκιναμε!!!


Recommended Posts

Βρεθηκα απο το πουθενα με ενα 350αρι 1,50 μετρο και θα στηθει με τι ψαρια.....φυσικα με τα αγαπημενα μου χρυσοψαρα.

Το ενυδρειο θα φιλτραρετε με σαμπ που θα φτιαξω εγω, υπολογισα οτι θα ειναι γυρω στα 70 λιτρα και θα γεμισει με σιποραξ με αντλια επιστροφης 2000lt. Μεσα στην βδομαδα θα κανω τις τρυπες στην πλατη για την εξοδο του νερου προς το σαμπ.

Και ερχομαι στα κυρια ερωτηματα....

Τι υποστρωμα? Χαλικι, αμμο η βοτσαλο? Η αμμος ειναι η πιο ομορφη κατ εμε και πολυ βολικη για τα ψαρια μιας και βοσκουν ολη την μερα, αλλα φαινονται απιστευτα η ακαθαρσιες. Σκεφτομαι για σκουροχρωμη αμμο αλλα δεν εχω δει σε κανενα πετ, τα περισσοτερα εχουν μπεζ και λευκη.

Απο φυτα τι θα μπορουσε να μπει? Θελω ευκολα και ανθεκτικα για τα συγκεκριμενα ψαρια. Απο φωτισμο θα ειμαι 120W με 3 Τ5 λαμπες.

Τελος μειναμε στα ψαρια....Θελω να βαλω διαφορα fancy, οποτε ακουω ειδη που προτεινετε και φυσικα να μπορουνε να βρεθουνε γιατι τα περισσοτερα πετσοπ εχουν μεινει στα κομετ, αν εξαιρεσεις 1-2 μεγαλα.

Επεισης καθε ειδους συμβουλη και καθοδηγηση δεκτη!

Link to comment
Share on other sites

ωραια η ιδεα σου με το σαμπ! μπορεις να βαλεις αμμο οπως λες οτι σου αρεσει και με μια αντλια τυπου κοραλια να χτυπαει τον βυθο και να κανει αναταραξη ετσι ωστε οι ακαθαρσιες να πηγενουν στο σαμπ... αν πας σε χρυσοψαρα τοτε οτι φυτο και να βαλεις θα στο τσακισουν! καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινω να βαλεις χαλικι.Φυτα που δεν τρωνε τα χρυσοψαρα ειναι:anubia,bacopa monieri,echinodorus bleheri,

vesicularia dubyana,microsorium pteropus.Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω άμμο, στο χαλίκι μαζεύονται ακαθαρσίες που αφαιρούνται μόνο με σκούπα. Για το σάμπ να βάλεις σφουγγάρι και από κάτω το σιποράχ. Κάτω από το σιποράχ να αφήσεις ένα κενό, 15-20 εκατοστά και να βάλεις βάνα, με αυτό τον τρόπο θα μπορείς εύκολα να αφαιρείς την βρομιά που θα κατακάθεται σε αυτό το σημείο. Φυτά ανούπιες και κερατόφυλλο, πάντα με επιφύλαξη αναλόγως με τον (χαρακτήρα) τον ψαριών μπορεί να στα τρώνε.

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσουν πολυ τα χρυσοψαρα σε μεγαλο ενυδρειο, το μονο που θα πρεπει να εχεις στο νου σου ειναι οι ψηλες θερμοκρασιες που νομιζω οτι εχετε στην κυπρο.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να προσεξεις κ α λιτρα που θα κατεβαζει η υπερχειληση σου σε περιπτωση διακοπης να μπορουν να ''φιλοξενηθουν'' στο σαμπ σου αλλιως θα πλυμμηρησεις. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι απο κυπρο :bigemo_harabe_net-64:

Υψηλες θερμοκρασιες γενικα εχω και εγω στο σπιτι αφου τα ενυδρεια σε ημερες καυσωνα φτανουν και τους 30 βαθμους. Βεβαια θα το καταπολεμησουμε με ανεμηστηρακια οσο μπορουμε!

Σκεφτομαι να βαλω fancy χρυσοψαρα μιας και εχω ειδη σε αλλο ενυδρειο κομετ και ειχα φετος και 5 μωρα (δεν ειδα τα αυγα γρηγορα και μονο αυτα διασωθηκαν).

Θερμοστατης δεν θα μπει στο ενυδρειο θα ακολουθει της θερμοκρασιες των εποχων, ουτως η αλλως τον χειμωνα κατω 18-20 βαθμους δεν πεφτει το σπιτι οποτε δεν νομιζω να αντιμετωπησουν προβλημα.

Το σαμπ θα φτιαχτει με πολλα διαμερισματα και θα χωραει γυρω στα 30 λιτρα βιολογικο υλικο. Τι διαμετρου τρυπα προτεινετε να κανω για την υπερχειληση? Υπολογιζω για μια τρυπα μην το γαζωσω τελειως το ενυδρειο. Φ30 ειναι καλα η θελει μεγαλυτερη? Θελω να κατεβαζει 3000+ λιτρα για μελλοντικη αναβαθμηση.

Link to comment
Share on other sites

σκεψουν κ κανα κοι ..............αλλα κ oranda

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να προσεξεις κ α λιτρα που θα κατεβαζει η υπερχειληση σου σε περιπτωση διακοπης να μπορουν να ''φιλοξενηθουν'' στο σαμπ σου αλλιως θα πλυμμηρησεις. :bigemo_harabe_net-64:

Ναι το γνωριζω. Οταν ερθει εκεινη η ωρα θα υπολογισω το υψος τις τρυπας σωστα για να μην εχω τετοια προβληματα.....Εχεις να προτεινεις κατι οσο αφορα τον υπολογισμο?

Το ενυδρειο εχει εσωτερικες διαστασεις 148χ48χ60(υψος νερου). Το υπολογιζω να την κανω 3 ποντους κατω απο το υψος του νερου. Ετσι σε διακοπη υπολογιζω να κατεβασει γυρω στα 22 λιτρα νερο. Σκεφτομαι σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωριζω. Οταν ερθει εκεινη η ωρα θα υπολογισω το υψος τις τρυπας σωστα για να μην εχω τετοια προβληματα.....Εχεις να προτεινεις κατι οσο αφορα τον υπολογισμο?

Το ενυδρειο εχει εσωτερικες διαστασεις 148χ48χ60(υψος νερου). Το υπολογιζω να την κανω 3 ποντους κατω απο το υψος του νερου. Ετσι σε διακοπη υπολογιζω να κατεβασει γυρω στα 22 λιτρα νερο. Σκεφτομαι σωστα?

ωραιος

ναι σωστα..............+10% για να σαι σιγουρος.

τωρα αν ειναι 70 λιτρα καθαρα θα υπολογισεις 25 απο αυτα για το τελευταιο διαμερισμα της..............διακοπης!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να βρω πουθενα ποτηροτρυπανο διαμαντι για να κανω την τρυπα.....Τα βρηκαμε σκουρα νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...