Jump to content

Χρονοδιαγραμμα Φωτισμου Mini Reef


sefis

Recommended Posts

Καλησπερα σας.Διαθετω ενα ενυδρειο διαστασεων 60*35*30 το οποιο θα φιλοξενησει μ****α κοραλλια και ισως(λεω ισως)καποιο σκληρο πολυ αργοτερα.Απο φωτισμο εχω 3 λαμπες led aqualum 24w η καθεμια,συγκεκριμενα:1 white,1 combo fresh+magenta,1 royal blue.Με βαση τα λιτρα μου,βγαινει περιπου στο 1w/λιτρο.Οι ερωτησεις μου ειναι: α)Ειναι αρκετος ο φωτισμος με βαση τα μ****α παντα που θα φιλοξενησω?β)Με βαση το 8ωρο που τις αναβω πως θα πρεπει να ειναι το χρονοδιαγραμμα απο το αναμμα μεχρι το κλεισιμο?(Δηλαδη πως να αναβουν ξεχωριστα και ποσες ωρες).Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε απαντηση η οποια θα με βοηθουσε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα

για εμενα ο φωτισμος σου ειναι οριακος ακομα και για μ****α οσο για να βαλεις sps απλα το ξεχνας με το τωρινο φωτιστικο που εχεις

( θα πρεπει να προσθεσεις και αλλα led) η μπαρες που εχεις χρησιμοποιησει εχουν αλλη φιλοσοφια απο οτι ενα led 3watt και η μοιρες τους ειναι στης 120 αρα δεν εχουμε διάχυση μεσα στο νερο εχουμε απλωμα του φωτισμου

οσο για το πως θα αναβουνε

πρωτο θα αναβει το royal blue και τελευταιο θα σβηνει με χρονο αναψε ,κλεισε (μιση ωρα)

και μετα απο εκει αλλο 1 χρονοδιακοπτη για την white, και combo fresh+magenta

8-10 ωρες φωτοπεριοδο

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ποσες ακομα led χρειαζομαι απο αυτες που χρησιμοποιω?και ποια χρωματα επιπλεον θα μπορουσα να επιλεξω?

Link to comment
Share on other sites

άλλες τόσες σε compo reef,αλλα έχει και τις μπάρες των 30εκ με 9 λέντ του ενός βάτ το καθένα!

Link to comment
Share on other sites

θα σου ελεγα να δεις εδω

http://www.houseofled.gr/leds.html αυτα τα led ειναι 3watt με 6 απο αυτα θα δεις πολυ ποιο ωραιο αποτελεσμα 3 λευκα 3 μπλε

και αυτο ειναι το τροφοδοτικο τους προσοχη αναβει μινιμου 3 led και μαξιμου 12 led

http://www.stavriano...oducts_id=11355

δηλαδη με 40 και κατι ευρω θα εχεις πολυ καλυτερο φωτισμο απο την μπαρα που θα επερνες (παρεις)

η επιλογη δικη σου!

η αλλιως κοιτα αυτο

http://www.aquastyle...mmable-Kit.html

για εμενα ειναι η καλυτερη απο ολες της αλλες λυση

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

με αυτά που σου είπε ο νίκος τότε μπορείς να πάς και για σκληρά όταν μάθεις το ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

ωραια!γι αυτο ειμαι καινουριος για να μαθαινω.εγω αυτη τη στιγμη εχω αυτες τις 3 λαμπες που σας ανεφερα.ας πουμε οτι σε συνδυασμο με αυτες που εχω για να μην πανε χαμενες,τι θα πρεπει να προμηθευτω απο αυτες που μου προτεινατε?δηλαδη τις 3 αυτες που εχω συν ποσες ακομα για να ειμαι οκ? συμφωνω με τα led που μου δειξατε στο site του house.

Link to comment
Share on other sites

3 λευκα 3 μπλε

και το τροφοδοτικο παραπανω που σου εγραψα

και τελος θα σου δειξω κατι που σιγουρα θα σου αρεσει

dimmer με κοντρολερ χαμηλωνεις αυξανεις ενταση απο μεγαλη αποσταση και κραταει την ενταση εκει που την θελεις εσυ!

http://www.ledmania.gr/el/dimmers/rf-dimmer-t-led-12v-24v.html

συνολο 55 ευρω περιπου

Link to comment
Share on other sites

πλακα κανεις!!!!κοιτα να δεις.εμενα το ενυδρειο μου ειναι 60εκ. μηκος.δηλαδη θα χρειαστω μια ταινια με 3λεντ λευκα και μια ταινια με 3λεντ μπλε+τροφοδοτικο και θα ειμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

καταρχην δεν κανω καθολου πλακα!!!

κατα δευτερον το γραφεις στην αρχη του ποστ σου ποσο ειναι το ενυδρειο σου και το εχω διαβασει πριν σου απαντησω !!!!!

ειπες οτι δεν θελεις να καταργησεις τον υπαρχον εξοπλισμο και σου εγραψα ολες της λυσης που εχεις το μονο που δεν σου εγραψα ειναι να βαλεις 2 μπαρες ακομα

και ο λογος που δεν σου της προτεινα ειναι οτι για εμενα δεν ειναι και οτι αξιοπιστο υπαρχη απλα φιλικα και κατανοητα!

Link to comment
Share on other sites

το πλακα κανεις θετικα το ειπα λογω εντυπωσιασμου διοτι ειδα το ποσο πιο απλα και πιο ΦΘΗΝΑ ειναι τα πραγματα.ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου τις οποιες θα ακολουθησω και οτι χρειαστω θα ξαναποσταρω.

Link to comment
Share on other sites

να εισαι καλα :bigemo_harabe_net-64: (πιστευω να πιανουν τα χερια σου απο κολλητηρι)?

Link to comment
Share on other sites

εαν σου πω οτι απο οτιδηποτε ηλεκτρουδραυλικο κτλ δεν πιανουν τι θα μου πεις?και αυτο ειναι το πρωτο που σκεφτηκα.καλα λεω τα λεει αλλα ποιος τα φτιαχνει???????????????????δεν εχω ιδεα πως θα κολληθουν,πως θα φτιαχτουν...

Link to comment
Share on other sites

θα σου το φτιαξω εγω !

η αξια της δουλειας μου ειναι ενας φραπες γλυκος χωρις γαλα :D

Link to comment
Share on other sites

οποτε θελεις ετοιμος θα ειναι...τρεχω να τα αγορασω και σου μιλαω...τουλαχιστον υπαρχει αλληλεγγυη και αυτο ειναι οτι καλυτερο στις μερες μας...

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχασεις να παρεις και φακους για τα led (lens) απο το house of led

αλλα και αν δεν βρεις θα σου φερω εγω που εχω στο σπιτι

μου εχει περισεψει και αλουμινιο θα σου το δωσω και αυτο

οταν εισαι ετοιμος στειλε πμ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ και θα σου στειλω πμ.να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

και εσυ να εισαι καλα

το χομπυ ετσι και αλλιως ειναι για να μοιραζομαστε γνωση ο ενας με τον αλλο και βοηθεια αλλιως θα το λεγαμε δουλεια και οχι χομπυ!

Link to comment
Share on other sites

σου εστειλα πμ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...