Jump to content

15L Betta


adlib

Recommended Posts

ειπα να παρουσιασω και εγω τον μονομαχο μου μιας και δεν εχει πολυ καιρο που τον απεκτησα!σημερα ομως ηταν η μεγαλη μερα για αυτον αφου στο ενυδρειο του προστεθηκαν φυτα, πετρες, ξυλα και φύλλα..

ειναι ενα 15λιτρο(30χ19χ30) αγορασμενο απο το jumbo αν θυμαμαι καλα..

φυσικα δεν μου πηγαινε η καρδια να μην κανω κατι diy, και ετσι αρχισα απο το φιλτρο..αφου αποφασίστηκε με τον Σακη να γινει εσωτερικο και οχι να κολληθει απο εξω οπως σκεφτομουν στην αρχη για εξοικονόμηση χώρου προχωρισαμε..

εγινε πολυ απλα κολλώντας 2 τζαμια μεταξυ τους αφηνοντας κενο κατω απο το ενα ωστε να εισέρχεται το νερο και απο πανω με τον κυκλοφορητη να επιστρεφει!

29052012210.jpg

29052012211.jpg

29052012212.jpg

η επομενη παρεμβαση ηταν στο καπακι αφου ηταν χρωματος γαλαζιου και φορουσε μονο 5 λεντακια..κατ' αρχην βάφτηκε καφε και τα λεντ πλεον ειναι moonlight στο μεγαλο! αμεσως εδωσαν την θεση τους σε μια λαμπα 6500Κ και 2 μπλε λεντακια για moonlight!παραδεχομαι οτι η πατεντα ηταν καπως προχειρη(επειδη σκεφτομαι συντομα καποια αναβαθμηση αν δεν δω τα αποτελεσματα που θελω) αλλα λειτουργικη!! :D

29052012216.jpg

στην εισαγωγη του φιλτρου μπηκε σφουγγαρι, μετα μια χουφτα βιολογια(σκοπευω να βαλω καποια στιγμη και γαριδες οποτε μπορει να χρειαστω περισσοτερη) και πανω ο κυκλοφορητης 200λ/ω(δεν ειχα μικροτερο)αλλα χαμηλομενος στο τερμα και χοντρο λαστιχο με αποτελεσμα πολυ απαλη ροη, τοσο απαλη που ο μονομαχος τρελενεται να παιζει μαζι της!!

29052012215.jpg

μπηκε χαλικακι, καφε πλατη, πλατανοφυλλα μετα απο επεξεργασία, μπολικη moss αφου μεγαλώνει σαν τρελη στο μεγαλο, λιγο κερατοφυλλο, λευκοκεφαλα, μια βαλισνερια, πολυσπερμα και γενικα φυτα που δεν μεγαλωνουν ουτε πολυ ουτε γρηγορα!!!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!(απλα επειδη τον λυπομουν με αδειο ενυδρειο, μεχρι να παρω τα κατάλληλα φυτα εβαλα μερικα κλαδεματα απο το μεγαλο) :bigemo_harabe_net-134:

29052012220.jpg

29052012223.jpg

29052012224.jpg

γενικοτερα δεν καθεται καθολου ησηχος και δεν μπορω να τον βγαλω μια κοντινη φωτογραφια!!!!!μιλαμε ολη μερα με την ροη παιζει!!!

και μερικες πριν την "ανακαίνιση"..

21052012162.jpg

21052012128.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο ενυδρείο και τέλειος μονομάχος, το αγαπημένο μου χρώμα! Όσο για τις πατέντες...... απλά respect.... :thaman::)

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω το ίδιο και ενυδρειο και δε το χρησοιμοποιω με την πατέντα σου στη φίλτρανση θα στην κλεψω και θα μπει σύντομα σε λειτουργία! πράγματι πολυ καλη δουλεια και όμορφη χίλια μπράβο σου άξιος και όσο για τον μονομάχο κουκλος!!(βάλε ματακι) ! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε μ’αρεσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια!οταν μπουν τα καταλληλα φυτα και αν με αφησει ο παλικαρος να βαλω και καμια γαριδα θα ειναι σουπερ!!οσο για τις πατεντες ενας λογος που τις ανεβαζω ειναι για να μπορει οποιος θελει, να τις δανειστεί και να τις εξελίξει!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια,προσεξε μονο με τις γαριδες μπορει να μην τις δεχθει ο μονομαχος.

Link to comment
Share on other sites

Αν πιανουν τα χερια σου κανεις θαυματα. Respect ωραια κατασκευη κ φυσικα ο μονομαχος. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ! Θα φτιαξω κι εγω καποια στιγμη ενα γιατι τους λυπαμαι να τους βλεπω στα ποτηρακια! Καλυτερα εστω κι ενα μικρο ενυδρειακι αν δεν υπαρχει αλλη δυνατοτητα παρα να ψοφανε σε τετοιες αθλιες συνθηκες. Αν και νομιζω πρεπει να κανω υπομονη και να περασει το καλοκαιρι με διακοπες και ζεστες...Το ενυδρειο αυτο το πηρες απο jumbo σκετο; Ποσο κοστιζε;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια,προσεξε μονο με τις γαριδες μπορει να μην τις δεχθει ο μονομαχος.

Αν πιανουν τα χερια σου κανεις θαυματα. Respect ωραια κατασκευη κ φυσικα ο μονομαχος. :bigemo_harabe_net-64:

σας ευχαριστω!

για αυτο ειπα φιλε μου πιο πανω "αν με αφησει ο παλίκαρος"!!τον μονομαχο εννοουσα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο φιλος!Το εφτιαξες πολυ καλα!Η βιολογια θα σου φτασει και για τις γαριδες.Οπως λεει και ο Σταυρος πιο πανω προσοχη με τις γαριδες γιατι μπορει να γινουν μεζεδακι απο τον μονομαχο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Στάθη καλλιτέχνη με τις ομορφιές σου.

πολύ καλό και πολύ όμορφο φίλε .να το χαίρεσαι :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

bravo κ απο μενα για το μερακι σου.................κ να τον χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεσεις θα μασ ανεβασεις φωτο να δουμε τα νεα αποτελεσματα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ενυδρείο. Αν έχεις μεράκι γιαυτό που κάνεις, φαίνεται. :D

Το μόνο που θα μπορούσα να σου πω, είναι πως αν το φως είναι δυνατό, να βάλεις κάποιο φυτό επιφανείας για να σκιάζει λίγο.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ! Θα φτιαξω κι εγω καποια στιγμη ενα γιατι τους λυπαμαι να τους βλεπω στα ποτηρακια! Καλυτερα εστω κι ενα μικρο ενυδρειακι αν δεν υπαρχει αλλη δυνατοτητα παρα να ψοφανε σε τετοιες αθλιες συνθηκες. Αν και νομιζω πρεπει να κανω υπομονη και να περασει το καλοκαιρι με διακοπες και ζεστες...Το ενυδρειο αυτο το πηρες απο jumbo σκετο; Ποσο κοστιζε?σκετο ηταν!το μονο που φορουσε ηταν 5 λεντακια αλλα δυστυχώς δεν θυμαμαι την τιμη του..περιπου 15 ευρω αν δεν απατώμαι.οχι πανω απο 20 σιγουρα!

Ωραιος ο φιλος!Το εφτιαξες πολυ καλα!Η βιολογια θα σου φτασει και για τις γαριδες.Οπως λεει και ο Σταυρος πιο πανω προσοχη με τις γαριδες γιατι μπορει να γινουν μεζεδακι απο τον μονομαχο.χαιρομαι που θα μου φτασει η βιολογια γιατι το σκεφτομουν, αν και εχει χωρο για πολυ περισσοτερη!για τις γαριδες το γνωριζω και ελπιζω να μην εχω απροοπτα!σε κανα 2μηνο λεω να μπουνε!

Αν μπορεσεις θα μασ ανεβασεις φωτο να δουμε τα νεα αποτελεσματα?εννοειται φιλε μου οτι θα ανεβασω φωτος απο την εξεληξη..απλα δεν ξερω ακομα ποια φυτα να βαλω..ειμαι στο ψαξιμο! :D

Πολύ ωραίο ενυδρείο. Αν έχεις μεράκι γιαυτό που κάνεις, φαίνεται. :D

Το μόνο που θα μπορούσα να σου πω, είναι πως αν το φως είναι δυνατό, να βάλεις κάποιο φυτό επιφανείας για να σκιάζει λίγο.

Καλή συνέχεια!ευχαριστω!το φως δεν ειναι δυνατο(για αυτο τον λογο δεν εβαλα και ανακλαστηρα)αλλα δεν ξερω αν ειναι αρκετο για τα φυτα..μπορει να βαλω ακομα μια λαμπα με χαμηλοτερα κελβιν..θα δειξει..οσο για το φυτο επιφανειας εχω λιγο κερατοφυλλο να τριγυρίζει αλλα μπορει να βαλω καμια πιστια..

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...