Jump to content

Νεος Και Μπερδεμενος...


Recommended Posts

παιδια καλησπερα σας ειμαι καινουριος και θελω την γμωμη σας να μην πιω την πορτοκαλαδα...

ληπον εχω ενα 100λ γλυκου και θελω να το κανω αλμηρο με μ****α κοραλια κ λιγα ψαρακια.

θελω την γνωμη σας για εξοπλησμο γιατι ειμαι ασχετος.

αυτη την στηγμη εχω μονο την γιαλα,θερμοστατη που δεν θημαμε watt αλλα μ κανει για τα λητρα μου και ενα εξωτερικο φιλτρο serra 900λ/ωρα με σφουγγαρια κ ενα κουτι siporax.

1) το φιλτρο το κραταω?μ ειπε ενας φιλος οτι εχει sump να μ δωσει δεν θυμαμε διαστασεις αλλα το ειχε σε ενα 100λ κ αυτος και μου κανει σηγουρα το περνω η κραταω το φιλτρο κ βαζω μεσα ανθρακα-αντηφοσφορο και ειμαι οκ?

2)και σημαντικοτερο νομιζω τι skimmer να βαλω αν κρατισω το φιλτρο και τι skimmer αν βαλω sump?(απο skimmer ιδικα δεν εχω ιδεα)

3)απο κυκλοφορια 4000-5000λ/ωρα ειναι καλα η οριακα? (με μ****α κοραλια και ζωανθους) με ενα κοραλια2 π.χ. ειμαι καλα η θελω και ενα κοραλια1? αν παω σε κινεζικους οπως sunsun θα εχω προβλημα? (οτι και να βαλω θα ειναι παντος με μαγνητη).

4)απο φωτηστικο σκεφτομαι ενα τ5 2Χ24w με λαμπες royal blye και fiji purple θα ειναι αρκετο?,ο συνδιασμος ειναι καλος?

σηγνωμη αν postαρα λαθος αν ειναι να μεταφερθει περημενω απαντησεις σε οσο περησοτερα μπωρειτε με αγωνια και επιηκια ειπαμε νεος και μπερδεμενος... ευχαρηστω για την υπομονη σας προκαταβοληκα...α και το σημαντηκοτερο παιδια φθηνες προτασεις οσο γηνεται βλεπε κρηση...

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σας ειμαι καινουριος και θελω την γμωμη σας να μην πιω την πορτοκαλαδα...

ληπον εχω ενα 100λ γλυκου και θελω να το κανω αλμηρο με μ****α κοραλια κ λιγα ψαρακια.

θελω την γνωμη σας για εξοπλησμο γιατι ειμαι ασχετος.

αυτη την στηγμη εχω μονο την γιαλα,θερμοστατη που δεν θημαμε watt αλλα μ κανει για τα λητρα μου και ενα εξωτερικο φιλτρο serra 900λ/ωρα με σφουγγαρια κ ενα κουτι siporax.

1) το φιλτρο το κραταω?μ ειπε ενας φιλος οτι εχει sump να μ δωσει δεν θυμαμε διαστασεις αλλα το ειχε σε ενα 100λ κ αυτος και μου κανει σηγουρα το περνω η κραταω το φιλτρο κ βαζω μεσα ανθρακα-αντηφοσφορο και ειμαι οκ?Και το φίλτρο μπορείς να κρατήσεις με άνθρακα αντιφώς και βράχο και αν γίνεται και σου είναι εύκολο παίρνεις το σάμπ(που έχεις και πιο πολλές επιλογές στο θέμα σκίμμερ)Θα χρειαστείς κάποια υπερχείλιση και αντλία επιστροφής σε αυτή την περίπτωση.

2)και σημαντικοτερο νομιζω τι skimmer να βαλω αν κρατισω το φιλτρο και τι skimmer αν βαλω sump?(απο skimmer ιδικα δεν εχω ιδεα)Οσο καλύτερο σηκώνει η τσέπη σου τόσο καλύτερο για το ενυδρείο σου.Θα κοιτάξεις να σηκώνει τουλάχιστον 2-3 φορές τα λίτρα σου.

3)απο κυκλοφορια 4000-5000λ/ωρα ειναι καλα η οριακα? (με μ****α κοραλια και ζωανθους) με ενα κοραλια2 π.χ. ειμαι καλα η θελω και ενα κοραλια1? αν παω σε κινεζικους οπως sunsun θα εχω προβλημα? (οτι και να βαλω θα ειναι παντος με μαγνητη).και με 2 κινέζικες για αρχή κάνεις δουλειά

4)απο φωτηστικο σκεφτομαι ενα τ5 2Χ24w με λαμπες royal blye και fiji purple θα ειναι αρκετο?,ο συνδιασμος ειναι καλος?Στη θέση σου θα έβαζα 4ΧΤ5 24watt εκεί ναι να βάλεις και την fiji purple & 2 reef blue και μια λευκή.Αν πάς με 2 θα βάλεις αναγκαστικά 1 λευκή (10.000-15.000Κ) και μια μπλέ.

σηγνωμη αν postαρα λαθος αν ειναι να μεταφερθει περημενω απαντησεις σε οσο περησοτερα μπωρειτε με αγωνια και επιηκια ειπαμε νεος και μπερδεμενος... ευχαρηστω για την υπομονη σας προκαταβοληκα...α και το σημαντηκοτερο παιδια φθηνες προτασεις οσο γηνεται βλεπε κρηση...

Link to comment
Share on other sites

υπερχηληση και νατλια επηστροφης ειναι απαρετητο αν εχω sump?

αρα για skimmer κοιταω 300λ/ωρα και πανω? καταλαβα σωστα?

κηκλοφορια ποσα λ/ωρα θελω?4000 ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

υπερχηληση και νατλια επηστροφης ειναι απαρετητο αν εχω sump?εννοειται πως ναι

αρα για skimmer κοιταω 300λ/ωρα και πανω? καταλαβα σωστα?με ενα deltec mc300 κανεις δουλεια.

κηκλοφορια ποσα λ/ωρα θελω?4000 ειναι καλα?ολα ειναι σχετικα....

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαρηστω πολλυ θα επανερθω με παρουσιαση σε λιγο καιρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...