Jump to content

Πρόβλημα Με Cryptocoryne


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους προχθές αγόρασα ένα φυτό cryptocoryne για το ενυδρειο μου .το φυτο ήταν σε άψογη κατάσταση .αφου το έβγαλα απο το γλάστρακι του το φύτεψα κανονικα στο ενυδρειο .την άλλη μέρα το πρωί είδα τρύπες πάνω στα φύλλα του φυτου και όσο πήγαινε γίνονταν και μεγαλύτερες .πηρα τηλέφωνο στο κατάστημα απο το οποίο το αγόρασα και μου είπαν ότι μάλλον έχω παρασιτικα σαλιγκάρια στο ενυδρειο τα οποία είναι αυτα που τρώνε το φυτο και μου δώσανε ένα φάρμακο για να τα αντιμετωπίσω .το φάρμακο λέγεται gastropex έβαλα σήμερα και αναμένω να δώσω τι θα γινει..... Πειτε μου και εσείς τι άλλο μπορω να κάνω ....?

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να αποφυγεις τα χημικα.θα σου σκοτωσει τα σαλιγκαρια και αυτα που δεν θα τα δεις γιατι θα εχουν πεθανει κατω απο το χαλικι ισως σου φερουν αμμωνια.τι αλλα ψαρια εχεις μεσα;

Sent from outspace...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.Μπορεις να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο σου?

Λιτρα,φωτισμο,ph.no3.kh

Εχεις παρατηρησει σαλιγκαρια?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο είναι 37 λίτρα και έχω μέσα guppy και moly απο γενα και ένα changa ranga που αγόρασα .επισης είχα ένα σαλιγκάρι αλγοφαγο το οποίο έβγαλα για να βάλω το φάρμακο .απο φωτισμό έχω μια λαμπα τ8 ξέρει ο klaz . Ph κλπ δεν έχω μετρήσει καθώς πριν 2 βδομάδες εστησα το ενυδρειο .

Link to comment
Share on other sites

αν και μιλησαμε τηλεφωνικα χθες,δεν μου ειπες τι εκανες σχετικα με τη βιολογια.χρησιμοποιησες μπολι απο αλλο ενυδρειο?πως το εστρωσες?

και δεν μιλαω για πεχα.

μιλαω για αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα.

μιλησες για ψαρια μεσα.ποσα ψαρια εβαλες?

δεν ειναι συνιθισμενο φαινομενο να επιτιθενται μεσα σε 1 μονο μερα και να σου τρωνε φυτο σαλιγκαρια λαθρεπιβατες....κατι δεν παει καλα εδω η κατι εχεις ξεχασει να μας πεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποίησα μπολι απο κάποιο άλλο ενυδρειο. Έβαλα αντιχλωριο και κάποια βιοβακτηρια που μου έδωσαν και το φιλτρο να λειτουργεί αφου έβαλα μέσα υλικά . Μέσα σο ενυδρειο έχω καμία 20 αρια μικρά ψάρια ......έπρεπε να βάλω κάτι άλλο στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

οπως εισαι πρεπει να στρωσεις το ενυδρειο.τωρα κινδυνευουν τα ψαρια σου.πρεπει να φυγουν και να στρωσεις το φιλτρο.

κανε αναζητηση εδω μεσα για τον κυκλο του αζωτου.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν είχα κανένα θέμα με τα ψάρια δεν έχω χάσει κανένα .

Link to comment
Share on other sites

μην περιμενεις να αρχισεις να χανεις.φωτη το ενυδρειο δεν ειναι νερο,και πεταμε ψαρια μεσα.τωρα δεν εχει βιολογια ακομα το φιλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα πρέπει να βγάλω τα ψάρια και να το αφήσω να λειτουργεί οπως ειναι με το φιλτρο ?

Link to comment
Share on other sites

βγαινουν τα ψαρια.αυτο το διαστημα μεχρι να στρωσει δεν κανεις αλλαγες νερου.ριχνεις βακτηρια και ταιζεις σα να εχεις ψαρια μεσα.φιλτρο και θερμοστατης στην πριζα κανονικα.

διαβασε προσεχτικα παρακατω.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54770

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποια άλλη εναλλακτική για να μην βγάλω τα ψάρια απο μέσα ....?

Link to comment
Share on other sites

ο πινακας που σου εβαλα να δεις μεσα στα λινκ ειναι ξεκαθαρος.το περιβαλλον ειναι τοξικο.

το ενυδρειο πρεπει να αποκτησει βιολογια και για να γινει αυτο πρεπει να στρωσει το φιλτρο.

εσυ αποφασιζεις.δικα σου ειναι τα ζωντανα.

εαν δεν παρεις μετρησεις απο υγρα τεστ για

αμμωνια

νιτρωδη

νιτρικα,ποτε δεν θα ξερεις τι σου γινεται.....αυτα ειναι βασικα για τωρα αλλα και για το μελλον.ειδικα η αμμωνια και τα νιτρικα πρεπει να γνωριζεις τακτικα τι νερο εχεις μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω klaz για τις απαντήσεις .τον διάβασα τον πίνακα και κατάλαβα τι γίνεται .

Φαντάζομαι υπάρχουν κάποια τεστ που μπορω να αγοράσω για να κάνω τις μετρήσεις ε? και αν ναι τι κόστος έχουν περίπου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...