Jump to content

Αρχαριος Με Λιμνη......


tolis83

Recommended Posts

γεια σας και καλως σας βρηκα......

προσφατα εφερε η πεθερα μου στην κορη μου ενα χρυσοψαρο μεσα σε γυαλα...μιας και ηταν διακαης ποθος τησ μικρης μου ενα ψαρι....

οταν το ειδα ειπα στην γυναικα μου οτι δεν θα βγαλει βδομαδα το καημενο....και ετσι εγινε......

και τρεχα να βρεις πετ σοπ ανοιχτο να το αντικαταστισεις να μην μας παρει χαμπαρι η νεαρα και κλαιει με μαυρο δακρυ.....

ετσι πηρα την αποφαση να κανω μια μινι λιμνουλα στην βεραντα γιατι δεν επαιζε το σεναριο καθε τρεις και λιγο να τρεχω να αγοραζω χρυσοψαρα.....

αγοραστικε λοιπον μια μικρη δεξαμενουλα 200λιτρα .....στην αρχη ειχε μονο νερο και το χρυσοψαρο......(να πω οτι εχω μια μικρη εμπειρια απο ενυδρεια και μονο..μιας και πριν μερικα χρονια οντας ελευθερος ειχα χρονο χωρο και χρημα για να παιζω......)

απο διακοσμηση ειναι μια χαρα αλλα απο ολα τα αλλα.....ναδα...

ξεθαψα ενα φιλτρο με 3 στρωματα μεσα που ειχα..και εναν κυκλοφοριτη.....

οξυγονο δεν εβαλα μιας και το νερο απτο το φιλτρο πεφτει σε μορφη καταρακτη οποτε το νερο οξυγονονεται...σωστα..?

ενα αλλο θεμα ειναι οτι πηγα και πηρα υποστρομα...πηρα πολυ ψηλο χαλικι μαυρο.....για ενυδρεια...το επλινα 2-3 φορες και αφου ειδα οτι τρεχει μια χαρα νερακι καθαρο το βαζω στην λιμνουλα....και μπαμ....το νερο μου θολωσε....οχι πολυ αλλα θολωσε....τι κανω......????

να πω οτι μεσα στην γκαντεμια μου......χαλασε ο κυκλοφοριτης και το νερακι ειναι στασιμο τωρα.....θα κατσει η θολουρα μεχρι να το φτιαξω η θα αποχαιρετησω τα ψαρακια....(και λεω ψαρακια γιατη η καλη μου γυναικουλα πιγε και αγορασε ενα koi 5cm για να μου κανει εκπληξη........και δεν θελω να το χασω....

ευχαριστω για την υπομονη σας για το μεγαλο ποστ και αν εχετε περετερω συμβουλες θα ημουν ευγνωμων....

το project ειναι καθαρα για free time ..και δεν εχω και τεραστια οικονομικη δυνατοτητα για πολυεξοδα μηχανιματα και μπελαδες...θυμαμε ακομα τα του ενυδρειου και τι περναγα.....

Link to comment
Share on other sites

με καποιο τροπο πρεπει να εχεις βιολογια.ζωντανα μονο σε νερο δεν ζουνε.ριξε ωφελιμα βακτηρια αρκετα συχνα,φειδωλο ταισμα μεχρι το φιλτρο σου να αποκτησει βιολογια.θα εχεις αυξηση αμμωνιας απο εδω και περα.

Link to comment
Share on other sites

βαλε ενα απλο φιλτρακι να τρεχει για την βιολογια του νερου.επιδη το εχεις σε μορφη καταρακτη δεν χρειαζεται οξυγωνο.γνωμη μου ειναι να πας πισω το κοι και να παρεις 2 χρυσοψαρα..τα κοι γινονται πολυ μεγαλα και ακει μεσα θα παθουν νανισμο.. μπορεις να δεις στην κατηγορια της λιμνης ,την λιμνη που εκαναν τα παιδια στο ακουαζονε.. εχει γινει πραγματικο στολιδι. απο εκει θα παρεις πολλες ιδεες! καλη συνεχεια και ανεβασε μας μια φωτο να την χαζεψουμε και εμεις!

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι η λιμνουλα! διαβασε και παρε ιδεες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=55591

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι η λιμνουλα! διαβασε και παρε ιδεες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=55591

.

Που βρισκω βακτηρια;

Σχετικα με την θολουρα της αμμου;να αλλαξω το νερο..

Εχω διαβασει για την λιμνη τον παιδιων και ειναι πραγματι στολιδι.αλλα εγιναν ολα αστραπιαια( το ξερω οτι ειναι λαθος αλλα θα το παλεψω)

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις...

Φαρμακα χρειαζονται;μονο αντιχλωριο βαζω...

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια θα τα βρεις σε πετ σοπ.Είναι υγρό σε μπουκαλάκι και το ζητάς ακριβώς έτσι. Ενδεικτικά υπάρχουν τα :Sera bionitrivec, Tetra safe start αλλά και αρκετά άλλα.

Τι υλικά έχει το φίλτρο μέσα; Είναι αρκετή η ροή του για τα λίτρα σου;

Έγινε επεξεργασία - Master Gee
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο εχει ενα στρωμα ανθρακα ενα μακαρονι και ενα αλλο πρασινο σαν τριχια που δεν θυμαμαι καθολου το ονομα του...Τα λιτρα με παιρνουν γιατι ηταν απο ενα ενυδρειο που ειχα παλια και ηταν στα ιδια κυβικα...

Link to comment
Share on other sites

η θολουρα στο νερο μηπως ειναι οταν εβαλες την αμμο?την ξεπληνες λιγο? αν δεν ειναι απο την αμμο οταν στρωθει βιολογικα η λιμνη τοτε θα γινει κρυσταλινη.κανε μια καλη αλαγη νερου στο 50%.. ο ανθρακας δεν χρειαζεται στο φιλτρο.. θα κανει δουλεια μονο της 2 πρωτες βδομαδες,μετα αντικατεστησε τον με ενα σφουγκαρι ή μακαρονια. αν μπορεσεις να βρεις και να βαλεις φυτα μεσα με σκληρο φυλομα ( για να μην στα τρωνε τα χρυσοψαρα) βαλε... τα φυτα μεσα κανουν την δουλεια του φιλτρου μεσα στην λιμνη.κανουν απονιτριωση

Link to comment
Share on other sites

για φυτα ειναι στο προγραμμα 1-2 νουφαρα και ισως και καποια αλλα ακομα....

την αμμο την ξεπλινα αρκετα καλα....αλλα μου εβγαλε λιγη θολουρα και παλι....ναι απο την αμμο εγινε..το ειχα αναφερει και στη αρχη

οσο για το φιλτρο εχω περισιο μακαρονι οποτε θα βγαλω τον ανθρακα....

απο εκει και περα το αντιχλωριο να το σταματισω...?

παιδια πραγματικα με εχετε σκλαβωσει με το ενδιαφερον σας,,,

και βλεπωντας της λιμνες σας η δικια μου μοιαζει με κουβα και ντρεπομαι.....

αλλα ειπαμε ειναι τελειος ερασιτεχνικο project με υλικα που ειχα απο παλια....

ποιο πολυ ξεκινησα για να δωσω λιγο χαρα στην μικρη μου και να μαθει 5 πραγματακια για την φροντιδα....αλλα τελικα εγω θα σκαλωσω ασχημα.....

κατι ασχετο....ακριβος 2 μετρα πανω απο την λιμνη υπαρχει μια 2πλη λαμπα uv που την αναβουμε την νυχτα για τα κουνουπια και γλυκοπεφτει μεσα στην λιμη το φως της...ειναι πολυ ωραιο το βραδυ ...δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα.....

Link to comment
Share on other sites

απο τα απλα αρχιζουμε ολοι και στην πορεια το μικροβιο μεγαλωνει! αντιχλωριο μπορεις να βαζεις ναι... εγω παντος δεν βαζω... μην ανοισηχεις για την θολουρα θα φτιαξει οταν στρωθει η λιμνη.. η λαμπα δεν πειραζει.. αν το νερο της λιμνης μενει στασιμο χωρις κυκλωφορια τοτε θα μαζευονται κουνουπια

Link to comment
Share on other sites

μετα απο αρκετο διαβασμα...(τα ματια μου κοντεβουν να γινουν τετραγωνα....)εχω μερικες αποριες.....(πρωτοτυπο....)

1ον.διαβασα για κουνουποψαρα...αυτα τα πουλανε σε μαγαζια?και αν ναι τι κοστως εχουν(ξερω οτι ειναι χαρεμακια και οχι μονα τους)?

.επειδη επεσα σ/κ και δεν ειχα και χρονο απο δευτερα θα κανω την αλλαγη του κυκλοφωρητη και θελω να ριξω και τα βακτηρια

2ον τα βακτηρια τα ριχνω μεσα χυμα η να τα προετοιμασω καπου αλλου....?και τι αναλογια εχουν στα λιτρα μου...

ξαναδιαβαζοντας το αρθρο με την λιμνη τον παιδιων του ΑΖ παρατηρησα οτι εχουν βαλει γαριδες μεσα....(????)μερικες πληροφοριες σχετικα?

ξερω οτι μπορει να γινομαι κουραστικος αλλα κολλησα παναθεμα με .....

ξερω οτι μπορει και να βιαζομαι απλα θελω να τα μαθω ολα και να το παω μετα βημα βημα.....

γενικα διαβαζω πολλα και βλεπω διαφοροποιησεις..και εχω μια μικρη συνχηση...

ξερω οτι τα 150 λιτρα μου δεν ειναι κατι το τρομακτικο αλλα λογο χωρου μεχρι στιγμης αυτο μπορω να κανω.....το γελιο ειναι οτι στην αρχη η γυναικα μου στο ακουσμα της λιμνης ηταν λιγο αδιαφορη αλλα τωρα με ζαλιζει.."αντε και ποτε και το ενα και το αλλο"

η δεξαμενουλα εινα σε διαστασεις 75cm μηκος 60cmπλατος 45cυψος..επειδη ειναι φλατ σκεφτηκα να κανω μερικα υψοματα με βραχακια μεσα....

χρωσταω φωτογραφειες το ξερω αλλα θελω πρωτα να κανω μερικα πραγματακια και μετα.....και επισης ξερω οτι κατι τετοιο ποτε δεν τελειωνει..ολο κατι βαζεις,βγαζεις....

Υ.Γ....μολις εκανα εναν υπολογισμο τον διαστασεων κα ανακαλυψα οτι βγαινει 200 λιτρα η εκανα λαλακια...?

Έγινε επεξεργασία - tolis83
Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια μπλουμ μεσα κατευθειαν συμφωνα με τις οδηγιες του σκευασματος.κουνουποψαρα θα βρεις αν κανεισ καμμια βολτα στη φυση.

Εκ συντονιστου εν κινηση

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σας χρωσταγα φωτογραφιες...

αυτες προς το παρον....εβαλα και εναν κυκλοφορητη της EHEIM μοντελο compact 600 απο 160-600 l/h..το συνδεσα με το φιλτρο μου και επειδη ξυλωσα καποια πραγματακια για να τα φτιαξω εβαλα στην εξοδο του φιλτρου εναν ποιο σκληρο σωληνα σε μορφη σαν γ με ενα προστατευτικο μπροστα για να σπαει την ροη και να πεφτει απο ψηλα μεχρι να το τελειωσω σε μορφη καταρακτη....

απο οφελημα βακτηρια δεν εκανα κατι προς το παρων ...να κανω η να το αφησω..?

οπως εχω ξαναπει το project ειναι καθαρα ερασιτεχνικο οποτε δειξτε καλοσυνη..... :bigemo_harabe_net-145:

IMG_0242.jpg

ο κυκλοφορητης εχει αλαjει θεση..τωρα ποια και ειναι κοντα στον πατo και σε ορθια θεση εκει ειναι test use

IMG_0244.jpg

IMG_0246.jpg

το ναυαγιο το ειχα απο το ενυδρειο μου και κανονικα ηταν για το οξυγονο...η κορη μου ομως ηθελε να το βαλει ηια να εχουν ''σπιτακι τα ψαρακια''

IMG_0245.jpg

IMG_0246.jpg

IMG_0247.jpg

Έγινε επεξεργασία - tolis83
Link to comment
Share on other sites

τι εγινε ρε παιδια...τοσο χαλια ηταν που την κανατε ολοι.....? :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου αρέσει πολύ και σίγουρα με τον καιρό θα γίνουν πολλές αλλαγές και θα γίνει κουκλί. Μία παρατήρηση, νομίζω ότι η εμπρός πλευρά έχει λυγίσει αρκετά, μήπως με τον καιρό σπάσει και πάθεις ζημιά; Ίσως αν προσπαθήσεις με κάτι σαν κόντρα πάνω στην μέση να πιάσεις τις 2 πλευρές για να έρθουν πάλι στα ίσια τους

ΥΓ. Ικεα κουτί είναι;

Έγινε επεξεργασία - yiazoo
Link to comment
Share on other sites

και μενα μου αρεσει πολυ! με μερικα φυτακια ακομη θα γινει πολυ ομορφο!

Link to comment
Share on other sites

το κουτι ναι απο το ΙΚΕΑ...ηταν λυση αναγκης....αλλα και λογο ασχετοσινης ειπα να ξεκινησω με κατι φθηνο αλλα με βλεπω συντομα να περνω κατι σαν αυτη του ΑΖ....

το λυγισμα το εχω δει και εγω...αλλα το ατιμο εχει τρελες ανοχες οποτε δεν το φοβαμαι ...θα μπουνε κα καποιες γλαστρες με φυτα οποτε θα ισωσει λιγο με κοντρα.....

παντως τα ψαρακια δειχνουν μια χαρα ...μπορω να πω οτι το απολαμβανουν κιολας.......

τα χρυσοψαρα οσες φορες εβαλα το χερι μου μεσα για να φτιαξω κατι αφου κανουν 1-2 κυκλους γυρο απο το χερι μου αρχιζουν και το τσιμπολογανε...!!!!

πρεπει να βαλω και μερικα φυτα αλλα σιγα σιγα γιατι με τους καιρους που εχουμε η γυναικα γκρινιαζει ....

χωρια οτι γουσταρουν και τα φιλαρακια και αρχιζουν να μου κανουν δωρα για την λιμνη....χαχαχαχαχα

και συνεχεια το μυαλο μου εκει ειναι ....πωσ να βελτιωσω το ενα πως να φτιαξω το αλλο................και ολα ξεκινησαν απο μια γυαλα.....εεε ρε και να ειχα δικο μου σπιτι με κηπο....

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση προς τους ειδημονες .....την αντλια την ειχα ετσι οπως ειναι στης φωτο αλλα τωρα ειναι σε ορθια θεση κοντα στον πατο...ποια ειναι η σωστη..?στο manual την εχει ετσι οπως ειναι στην φωτο αλλα αναφερεται για ενυδρειο......δηλαδη να ειναι στο πλαινο τοιχωμα και να κοιταει προς τα κατω.....

Link to comment
Share on other sites

φιλτρο δενν εχεις.? ετσι οπως το βλεπω ο κυκλοφορητης ειναι μονο για κυκλοφορια του νερου. δεν εχεις καπου να πιασει βιολογια..

Link to comment
Share on other sites

φιλτρο υπαρχει εξωτερικο απο το παλιο μου ενυδρειο που ειχα 200λιτρα με 3 στρωματα μεσα...προς το παρων εχει με την σειρα απο κατω προς τα πανω 1 στρωμα πολυεστερικες ινες και 2 στρωματα μακαρονι............

απλα δεν ριχνω καθολου βακτηρια...λιγο αντιχλωριο μονο.........

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι το φιλτρο και η αντλια! μην σε ανησυχει καθολου! εκει που πεφτει το νερο ξανα μεσα βλεπω οτι υπαρχει αναταραξη,αρα υπαρχει οξυγωνοση στο νερο.. μπορεις να κανεις κατι σαν μικρο καταρακτη εκει για να φενεται πιο ομορφο! ετσι μικρες ιδεες σιγα σιγα θα το κανουν κουκλακι!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...μετα απο σχεδον 2 εβδομαδες λειτουργειας παρατησα οτι αρχισε να εμφανιζετε αλγη στην λιμνουλα μου.

Αλλα εχω και καφε και πρασινη σε αναλογια 1προς 3 οπου 1 πρασινη οπου 3 καφε...ειναι καλο;τι ειναι η καφε αλγη. ;να πω ακομα οτι ειναι σε μορφη στιγματων...

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι η λιμνουλα! διαβασε και παρε ιδεες

http://www.aquazone....showtopic=55591

Και μενα μ αρεσει......... ισως παραπ[ανω φυτα, κανα νουφαρακι???

συγγνωμη που ρωταω αλλα θα μπορουσε να μου πει καποιος απο που ειναι αγορασμενη η μαυρη λιμνη του ΑΖ? μαρκα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...